Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Висадка антантівських військ на півдні Укра­їни і в Криму




Після поразки військ німецько-австрійського блоку у Першій світовій війні прав­лячі кола Антанти вирішили посилити боротьбу проти більшовиків і направити для цього свої збройні сили на територію колишньої Російської імперії. Одним з напрямків руху їхніх військ був південь України і Крим. У ніч з 15 на 16 листопада 1918 р. англо-французька ескадра ввійшла в Чорне море і наприкінці листопада висадила у Новоросійську, Севастополі, Одесі свої війська. Розширяючи зону окупації, антантівські війська 1 лютого 1919 р. захопили Херсон, 2 лютого – Миколаїв. На початок лютого 1919 р. межі окупованої території України на північному заході проходили по лінії Одеса-Тираспіль - станція Бірзула, на півночі та північному сході по лінії Вознесенськ -Новий Буг – Олешки - Берислав. Усього на початок лютого 1919 р. на півдні України і в Криму налічувалося 60 тис. чол військ інтервентів. Командування французьких військ в Одесі (командуючим військами Антанти на півдні Росії був призначений генерал Бертелло) стояло за відновлення єдиної Росії і тому підтримувало білогвардійців. В Одесі тоді зосереджувалось близько 10 тис. денікінських офіцерів, а всього на півдні України - приблизно 25 тис. За погодженням з французьким командуванням військовим губернато­ром Одеси Денікін призначив генерала Гришина-Алмазова. На початку грудня 1918 р. до Одеси з півночі наблизились війська Директорії і 12 грудня ввійшли до міста. Білогвардійські загони відійшли в приморську частину під захист військових кораблів Антанти. 17 грудня в Одесі висадилася 156-а французька дивізія, і її командир генерал Боріус наказав білогвардійцям вибити загони Директорії з міста. Після бою з білогвардійцями командування військ Директорії ввечері 18 грудня підписало угоду з французами про виведення своїх військ з Одеси.

Окупаційний режим інтервентів

На зайнятій території антантівські інтервенти встановили режим терору, свавілля, грабежу. Тільки в Одесі діяло 17 різних контррозвідок. Тюрми були переповнені арештованими, яких розстрілювали часто без суду. За короткий час в одеський морг було доставлено 209 трупів людей, убитих начебто під час "спроб до втечі". Усього інтервенти і білогвардійці закатували понад 38 тис. чол., ув'язнили близько 46 тис. В Одесі, Миколаєві, Севастополі окупанти пограбували всі склади, у Херсоні спалили портові будови. У Миколаївському міському банку вони захопили 19 млн. крб. золотом. Зайнявши Севастополь, англійські і французькі інтервенти на більшості ро­сійських військових кораблів підняли свої прапори. Утікаючи, вони зруйнували берегові укріплення, склади, гідролітаки, затопи­ли підводні човни. Евакуюючи Одесу, інтервенти вивели з собою 112 російських торговельних суден, навантажених різним добром. Вони грабували також і приватних громадян, відбирали в них продукти, одяг, домашні речі тощо. Загальна сума збитків, яких зазнали приватні громадяни в період антантівської інтервенції в Україні, становила понад 600 млн. крб.

Боротьба проти окупантів

У відповідь на звірства і знущання інтервентів та білогвардійців розгорнулася підпільна, партизанська боротьба. Активно діяли повстанці на Придністров'ї та в інших місцевостях - у районах Біляївки, Вознесенська, Голти, Балти, Помощної, Херсона, Олешок, Чаплинки та інших міст і сіл. Для ведення роз'яснювальної роботи серед солдатів і матросів окупаційних, у першу чергу французьких, військ, у грудні 1918 р. при Одеському обласному комітеті КП(б)У було створено спеціальну Іноземну колегію, що складалася з французької, румунської, поль­ської, сербської і грецької груп. Її очолювала президія, до якої входили С.Соколовська, Ж.Лябурб. Члени Іноземної колегії проникали на військові кораблі і в полки, розповсюджували серед солдатів і матросів газету “Коммунист”, листівки англійською, румунською, грецькою, польською, французькою мовами, роз'яснювали їм їхню ганебну роль у справі окупації. Під впливом агітації в ході боїв з повстанцями іноземні сол­дати і матроси стали відмовлятися від участі у боях проти партизанів і наступаючих частин Червоної Армії. У ніч з 1 на 2 березня члени Іноземної комісії Жанна Лябурб, Я.Елін, М.Штілівкер, І. Дубинський, 0. Вінницький, О. Вапельник були арештовані і після звірячих катувань розстріляні. Незабаром інтервентам удалося захопити і вбити секретаря Одеського комітету КП(б)У I.Смирнова (Ласточкіна).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 583 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2340 - | 2145 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.