Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Методи оптимізації абсолютної величини витрат підприємства




В структурі блоку управління витратами підприємства важливе місце займає оптимізація процесу формування витрат, яка реалізується шляхом використання сукупності різноманітних фінансово-математичних методів і моделей обґрунтування як абсолютної і відносної величини, так і структури витрат. Управління витратами підприємства із застосуванням методів оптимізації передбачає реалізацію сукупності взаємоузгоджених ітерацій, загальних для всіх методів.

Ітерація – повторення будь-якої дії в будь-якому процесі.

Оптимізація витрат підприємства спрямована на вирішення таких питань:

1) оцінка обґрунтованості абсолютної величини витрат;

Наприклад, підприємство в плановому періоді планує понести витрати палива (бензину, гасу та дизельного пального) в розмірі 25000 грн. Оцінка обґрунтованості витрат полягатиме в наступному: оскільки дані витрати списуються на підприємстві відповідно до встановлених норм, то необхідно перевірити відповідність вказаної величини встановленим нормам. Витрати палива залежать від таких факторів: пробігу автомобіля; терміну експлуатації автомобіля; пори року, в яку здійснюються перевезення; місцевості, де працює транспорт (сільська, міська, автострада тощо).

2) відповідність абсолютної величини витрат плановим обсягам;

Наприклад (в продовження попереднього прикладу), на підприємстві за результатами звітного періоду витрачено пального на суму 35000 грн. В порівнянні з плановим показником (вважаємо, що він був обґрунтованим на попередньому етапі) дані витрати на 10000 грн. є більшими. У зв’язку з тим, що є значна відмінність між плановими та фактичними витратами, то підприємству необхідно перейти до наступного етапу, тобто оцінити фактори такої відмінності. Зауважимо, що рівень суттєвості на кожному підприємстві є відмінним, і дана величина може бути не суттєвою для великих підприємств, в яких обсяги діяльності вимірюються мільярдами, трильйонами тощо.

3) оцінка факторів формування величини і структури витрат;

Наприклад (в продовження попереднього прикладу), підприємство встановило відхилення фактичних витрат від планових в розмірі 10000 грн і дана величина є суттєвою. Оцінку факторів необхідно проводити наступним чином: 1) спочатку виділяємо структуру цих витрат: витрати бензину, витрати гасу, витрат дизельного пального; 2) визначаємо, яка зі складових призвела до такого відхилення; 3) визначаємо фактори таких відхилень за даною складовою (якщо до відхилень призвели одразу декілька складових, то оцінюємо кожну окремо). Умовно до значних відхилень призвели витрати дизельного пального (8000 грн). Причини, які призвели до відхилень: на підприємстві в третьому кварталі укладено два договори на постачання готової продукції. Перший – на постачання готової продукції за кордон (в Польщу), другий – на постачання продукції в інші області України. Фактори відхилень: значне збільшення кілометражу при перевезення готової продукції (за умовами договору готова продукція поставляється силами виробника); перевезення здійснювалось у осінньо-зимовий період (за нормами в зимній період витрати палива збільшуються); доставка здійснювалась поза містом (зростання норм витрачання палива).

4) своєчасне виявлення резервів зменшення витрат;

Наприклад (в продовження попереднього прикладу), при встановленні факторів значних відхилень встановило резерви зменшення витрат палива: зменшення кілометражу поставок. Мобілізація даного резерву призведе до значного зменшення витрат. Інші фактори (перевезення поза містом та в осінньо-зимовий період) не беруться до уваги, оскільки їх скорочення буде неефективним: доставка в інші області завжди буде проходити поза містом, а скорочення поставок в осінньо-зимовий період чи перехід на сезонний характер, в першу чергу, призведе до зменшення обсягів доходів підприємства та може призвести до заміни місця на ринку іншими постачальниками в такий період, що в подальшому призведе до неконкурентоздатності підприємства на такому ринку.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 729 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2498 - | 2247 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.