Програма з фізичного виховання початкових шкіл Польщі спрямована на вирішення таких цілей:
- фізичне виховання повинно приносити учням задоволення та можливість фізично розвиватися;
- шкільна фізична активність повинна переростати в самостійні заняття спортом після закінчення школи;
- необхідно створювати учням умови для розвитку вміння оцінювати власні досягнення і очікування;
- при оцінюванні слід враховувати більше не отриманий результат, а поступ зроблений учнем;
- важливим є зв’язок рухової діяльності зі здоров’ям людини.
Освітніми завданнями зазначаються:
- вироблення вміння участі у індивідуальних і колективнихвидах спорту;
- вироблення навичок вести здоровий спосіб життя;
- розвиток вмінь і розумінь;
- гармонійний розвиток психофізичного стану школярів;
- розвиток відповідальності за власне здоров’я.
Програмою з фізичного виховання у Польщі для початкових шкіл (4 – 6 класи) передбачено такі види рухової активності:
- командні ігри;
- легка атлетика;
- активне дозвілля на природі;
- корекційна гімнастика;
- гімнастика;
- плавання;
- аеробіка – танцювальні вправи, ритміка;
- рекреаційно-спортивнізаняття;
- рухливі ігри та забави;
- піші та велосипедні мандрівки;
- відновлюючи заходи, йога, стречінг [турчик].
Основною метою реалізації програми з фізичного виховання є спрямування на вирішення оздоровчих завдань. Здоров'я в програмі визначається як рівновага фізичних, психічних і суспільних можливостей, а також використання у повній мірі потенціалу розвитку.
Програма трактує фізичну активність і натренованість як позитивні характеристики здоров'я. Тому концепція тренованості, спрямована на здоров'я, повинна виражатися в програмах навчання і критеріях оцінок з фізкультури.
Зміст фізичної культури у новій програмі містить п'ять тематичних блоків:
· визначення рівня фізичного розвитку, підготовленості і фізичної активності;
· оздоровчий тренінг;
· безпека фізичної активності і особиста гігієна;
· спорт;
· оздоровча освіта.
Згідно розпорядження міністра освіти від 9 серпня 2011р. реалізації обов'язкових занять фізкультури може відбуватися в різних формах, однак в програмі обов’язково повинні бути передбачені години на заняття оздоровчого спрямування.
Використання програми в конкретній школі погоджує директор школи за пропозицією вчителя. При затвердженні програми навчання також повинна враховуватися побажання учнів.
Спосіб встановлення оцінки з фізичної культури визначений Розпорядженням міністра національної освіти від 30 квітня 2007 р. Згідно з цим розпорядженням вчитель, який виставляє оцінку з фізкультури зобов'язаний враховувати старанність учня на занятті. Це розпорядження спрямовує критерії оцінок з фізкультури на виконання мотивувальної функції оцінювання. Отже, система оцінювання повинна бути спрямована насамперед на залучення учня до систематичних занять.
Критеріями оцінки в цій сфері може бути: підготовки учня до занять, активна участь у обов'язкових заняттях, взаємодія з іншими учнями дотримання відповідних принципів і правил. Крім того вчитель, оцінюючи учня, повинен брати до уваги участь учня в необов'язкових спортивних заняттях, рекреаційних і туристичних заходах.
Важливою сферою оцінки з фізичної культури є оцінювання рухових вмінь, які в польській програмі визначаються також як техніка руху або спортивна техніка.
На оцінку з фізичної культури можуть впливати також володіння навичками суддівства, обізнаність з принципами страхування і самострахування, знання правил безпеки, знання вправ, пов'язаних з утриманням правильної постави, а також вміння визначати власну підготовленість.
Не зважаючи на те, що підвищення рівня фізичної підготовленості є одним з головних завдань програми, вихідний рівень фізичної підготовленості не може відігравати вирішальну роль у виставленні оцінки. Учитель, насамперед, повинен зважати на динаміку прогресу конкретного учні в цьому напрямі.
Міністерством народної освіти Польщі було визначено базовий мінімум з предмету «Фізичне виховання», до якого можна додавати частину навчального матеріалу (шкільний компонент), яку опрацьовує сам вчитель при складанні так званої «авторської частини програми». Міністерство народної освіти щороку пропонує 6-8 програм педагогів новаторів з різних регіонів Польщі. Вони видаються значним тиражем і доступні кожному вчителю, тому він може обрати для себе будь-яку з них [ Пасічник ].
Вчитель фізичного виховання має можливість застосувати власну технологію педагогічної діяльності у проведені уроків. Тому при розробці своєї програми він повинен враховувати інтерес учнів, щодо запропонованих фізичних вправ і певних видів спорту, матеріальну базу, географічно-кліматичні умови у яких функціонує школа та ін. [Пасічник В. Молода спортивна наука україни, 2009. т. 2. с. 122-126.]
Переважно, в кінці навчального року в школах Польщі проводиться анкетування, яке дає змогу виявити бажання школярів, щодо вибору змісту уроків фізичної культури на наступний рік. Бажання учнів враховуються вчителями при розробці власних авторських навчальних програм. Обов’язковою умовою є тісний зв’язок уроку фізичної культури з основами здоров’я. Зазвичай, кожна з таких програма містить: основні положення програми, освітні цілі, методичні положення, зміст основних розділів програми. Окрім зазначеного, програма може включати очікувальні досягнення учнів [Jezierski R., Chobowska E., Wychowanie fizyczne w zreformowanej szkole podstawoweij- Poradnik dla].
Щотижнево у початкових школах Польщі передбачено 4 уроки фізичної культури, які проводяться фахівцями (у деяких школах можуть проводити класоводи). Необхідною умовою є зв’язок програми з фізичної культури з навчально-виховним, спортивним та рекреаційним планами школи [турчик].