ЛЕКЦІЯ № 3
Тема: ФІЗИЧНЕ ВИХОВАННЯ ЯК СКЛАДОВА СИСТЕМИ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ ПОЛЬЩІ
План
1. Загальні особливості системи освіти в Польщі.
2. Особливості шкільного фізичного виховання.
3. Форми занять фізичним вихованням в закладах освіти Польщі.
4. Аналіз змісту шкільних програм з фізичного виховання.
5. Оцінювання досягнень учнів на уроках фізичного виховання.
6. Особливості тестів фізичної підготовленості в загальноосвітніх школах Польщі.
Загальні особливості системи освіти в Польщі.
Понад 90 % дітей у Польщі навчається у державних середніх школах. Фінансування здійснюється здебільшого за рахунок державних коштів. Відповідно до Закону про систему освіти школи поділяються на громадські (публічні), які пропонують безкоштовну освіту згідно державного навчального плану, і недержавні школи.
Недержавні школи поділяються на соціальні, релігійні та приватні. Недержавні школи можуть використовувати у навчальному процесі власні програми навчання. Фінансуються такі школи переважно з внесків батьків. Іншими джерелами можуть бути кошти приватних організацій та фондів. Дипломи, які видаються недержавними школами визнаються на подальших етапах навчання.
З 2006 року в Польщі діють два міністерства: Міністерство освіти та Міністерство науки та вищої освіти. Міністерство освіти опікується усією освітньою системою за винятком вищої освіти, яку курує Міністерство науки та вищої освіти.
Першим ступенем системи освіти в Польщі є дошкільна освіта. Дошкільна освіта починається з 3 років. Вона є добровільною, рішення про це приймають батьки. У 6-ти річному віці, а з 2012 року в 5-ти річному віці всі діти закінчують так звану перед шкільну філію при дошкільних установах у якій вони проходять початкову підготовку до навчання в школі.
Обов'язкове (від 6 до 16 року життя) навчання триває десять років і включає рік обов'язкової дошкільної освіти, шість років початкової школи та три роки гімназії.
Початкова школа (Szkola Podstawowa) - 6 класів, загальнообов'язкова;
Гімназія (Gimnazium) - 3 класи. Фізично школа і гімназія можуть знаходитися в одній будівлі, і учень всі 10 років ходить в одну і ту ж школу, змінивши лише статус з "школяра" на "гімназиста";
Ліцей (Liceum) - 4 роки. Лише після закінчення ліцею можна поступити у ВНЗ.
По закінченню середньої школи учні можуть приступити до матуральних іспитів і після успішної їх здачі отримати атестат зрілості (матура), або як ще його називають "swiadectwo dojrzalosci" (свідоцтво зрілості).
Навчання є безкоштовним для всіх учнів. Єдиним критерієм прийняття до школи - є вік.
Особливості шкільного фізичного виховання.
Початок процесу змін у шкільному фізичному вихованні покладено ще у 1996 році, коли парламент Польщі прийняв Закон про фізичну культуру, який передбачав поступове збільшення уроків з фізичного виховання (до п'яти на тиждень) у всіх типах шкіл. В розкладі уроків планується 3 години фізичного виховання, а інші – 2 години, які є також обов'язковими, проводяться з учнями у позаурочний час (друга половина навчального дня). Зміст цих занять залежить від можливостей спортивної бази школи, географічних та кліматичних умов даного регіону, інтересів учнів, професійної підготовленості вчителя фізичного виховання. [ Пасічник ].
Серед сільських основних шкіл лише 30 % мають спортивні зали та 85% з них мають фізкультурні майданчики, у міських школах ситуація дещо краща, понад в 80 % з них є спортивні зали, а біля 90 % мають фізкультурні майданчики. [ Пасічник ].
Найпопулярнішими видами спорту серед дівчат були такі:
1. спортивні ігри (баскетбол, волейбол, гандбол, настільний теніс) – 51 %;
2. туризм – 27 %;
3. водні види спорту (плавання, гребля на байдарці) – 22 %.
Найпопулярнішими видами спорту серед хлопців були:
1. футбол 55 % (56 % у 2005 році);
2. спортивні ігри (баскетбол, волейбол, гандбол) – 29 % (20 %);
3. водні види спорту (плавання та гребля на байдарках) – 16 % (24 %).
Протягом навчання вчителі фізичної культуриз дійснюють контроль за тим, як учні ведуть: “Спортивний щоденник учня”, де вони фіксують свої результати, очікування, кількість відвіданих занять та ін. [Турчик]
Фізичне виховання в ВНЗ
Сьогодні в Польщі є три основні напрями фізичного виховання та збереження здоров’я студентської молоді:
- загальне фізичне виховання (в межах обов’язкової для всіх дисципліни);
- валеологічна підготовка, що здійснюється новітніми структурними підрозділами, які займаються проблемами здоров’я з позицій педагогіки, психології, біології, екології та медицини;
- спеціальна фізична підготовка спортсменів, тренерів та викладачів фізичної культури в академіях фізичної культури і спорту.