Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Теорія відтворення сукупного суспільного продукту К. Маркса




Теорія реалізації сукупного суспільного продукту Ф. Кене – важливий і перший крок у вивченні проблем суспільного відтворення. Наступний крок в аналізі суспільного відтворення було зроблено К. Марксом, який розробив модель реалізації сукупного суспільного продукту за умов простого та розширеного відтворення [1].

В основу аналізу пропорцій виробництва та реалізації сукупного суспільного продукту при простому відтворенні К. Марксом покладено таку схему (див.рис.):

 
 

 

Рис. Теорія реалізації сукупного суспільного продукту К. Маркса [2]

 

Аналізу суспільного відтворення К. Маркса передує два важливі теоретичні моменти. Він поділяє все суспільне виробництво на два підрозділи:

І – й підрозділ - це виробництво засобів виробництва, тобто в цьому підрозділі зосереджені ті галузі господарства, які зайняті випуском продукції для виробничого споживання;

ІІ – й підрозділ - виробництво предметів споживання; до цього підрозділу належать галузі, які виготовляють матеріальні блага, що йдуть на задоволення особистих потреб населення.

Суспільне відтворення К. Маркс аналізує в два етапи: просте відтворення і розширене відтворення. Аналіз простого відтворення К. Маркс здійснює на такому прикладі.

І підрозділ - 4000с + 1000v + 1000m = 6000;

II підрозділ - 2000с + 500v; + 500m = 3000.

Вартість усього сукупного суспільного продукту за цією схемою складає 9000. У першому підрозділі (І) вироблено засобів виробництва на 6000 грошових одиниць, предметів споживання у другому підрозділі (II) - на 3000. Реалізація суспільного продукту відбувається так. У І підрозділі засоби виробництва вартістю 4000с обмінюються між підприємцями того самого підрозділу. Це дозволяє відновити весь витрачений постійний капітал І підрозділу як за вартістю, так і за натуральною формою. У І підрозділі залишилися нереалізованими засоби виробництва, вартість яких дорівнює 2000 (1000v + 1000m) грошових одиниць.

Усередині II підрозділу реалізується продукція цього самого підрозділу (предмети споживання) на 1000 (500v + 500m). Наймані робітники на 500v купують необхідні їм предмети споживання, а підприємці на 500m забезпечують один одного необхідни­ми засобами існування та предметами розкоші. В II підрозділі залишилися нереалі­зованими предмети споживання рівні за вартістю 2000 одиниць.

Безумовно, робітники і підприємці І підрозділу можуть знайти предмети спожи­вання тільки в II підрозділі, а підприємці II підрозділу - відновити свій постійний капітал тільки за рахунок продукції І підрозділу. Ці потреби задовольняються шля­хом взаємного обміну І (1000v + 1000m) на II - 2000с. У результаті реалізації сукуп­ного суспільного продукту створюються можливості для відновлення виробництва в наступному році в такому самому обcязі.

Аналіз простого відтворення показує, що воно можливе лише при дотриманні відповідних співвідношень між І та II підрозділами та всередині них.

1. Змінний капітал і додаткова вартість І підрозділу повинні дорівнювати вартості постійного капіталу II підрозділу:

І(v + m) = ІІ с.

2. Вартість продукту II підрозділу повинна дорівнювати сумі вартостей постій­ них капіталів обох підрозділів:

I (c + v + m) = I c + II c.

3. Вартість продукту II підрозділу повинна дорівнювати сумі заново створеної вартості І і II підрозділів:

ІІ (c + v + m) = І(v + m) + II (v + m).

Якщо розглянуті пропорції порушені, частина сукупного суспільного продукту не буде реалізована або виявиться нестача засобів виробництва та предметів споживання. Це призведе до дестабілізації процесу виробництва. І навпаки, К.Маркс показав, якщо в процесі реалізації будуть забезпечені вищезазначені умови, то економіка країни перебуватиме в стані макрорівноваги й буде досяг­нута безперервність суспільного виробництва.

Модель розширеного відтворення та реалізації сукупного суспільного продукту представлена К. Марксом за допомогою такої схеми:

І 4000с + 1000v + 1000m = 6000;

II 1500с + 750v; + 750m = 3000.

Автор моделі припускає, що в першому підрозділі органічна побудова капіталу (с:v) дорівнює 4:1, а у другому - 2:1. При нагромадженні в обох підрозділах буде ви­користовуватись половина додаткової вартості, а її норма дорівнюватиме 100%. З урахуванням цих умов на початок другого року відтворення розмір і структура сукупного суспільного продукту буде такою:

І 4400с + 1100v + 500m = 6000;

ІІ 1600с + 800v + 600m = 3000.

Наприкінці другого року створюється сукупний суспільний продукт у більшому обсязі, ніж у попередньому:

І 4400с+1100v+1100m = 6600;

II 1600c+800v+800m = 3200.

Сукупний суспільний продукт буде повністю реалізований за таких умов:

І (v + m) > II с;

І (с + v + т) > І с + II с;

І (v + m) + II (v + m) > II (с + v + m).

Здійснений аналіз умов реалізації сукупного суспільного продукту дозволив К. Марксу дійти висновку, що процес відтворення перебував у тісному взаємозв'язку з обміном продуктів обох під­розділів і потребує певної пропорційності в самих підрозділах та між ними. Коли порушуються такі пропорції, виникає диспропорційність, економічні потрясіння, кризові явища. Щоб цього не сталося, необхідно орієнтуватися на дотримання умов реалізації, які визначені в результаті аналізу моделей простого та розширеного відтворення.

Модель відтворення К. Маркса - зробила значний внесок у розвиток макроекономічної теорії та протягом тривалого періоду використовувалась багатьма вченими як базисна модель визначення умов досягнення макрорівноваги й безперервності економічного розвитку. Проте значні зміни, що відбувалися в розвинутих країнах світу у XX ст., призвели до того, що не всі параметри моделі повною мірою віддзеркалювали реалії функціонування суспільного виробництва [3].

Список рекомендованої літератури

1. Бєляєв О.О., Бебело А.С. Політична економія: Навч. посібник. - К.: КНЕУ, 2001.- [Тема 13. Форми суспільного продукту в процесі відтворення. Розподіл національного доходу].

2. Гальчинський А. С., Єщенко П. С. Економічна теорія: Підручник. – К.: Вища шк., 2007. – [Тема 24. Національний продукт та його обчислення].

3. Зазимко А.З. Політична економія: Структурно-логічний навчальний посіб. - К.: КНЕУ, 2005.– [Тема 19. Відтворення суспільного виробництва і форми суспільного продукту; Тема 20. Розподіл національного доходу. Споживання і нагромадження].

4. Економічна теорія: Політекономія: Підручник / За ред. В. Д. Базилевича. - К.: Знання-Прес, 2001. – [Глава 15. Суспільне відтворення і циклічні коливання в економіці].

5. Мочерний С.В. Політична економія: Навч. посіб. - К.: Знання-Прес, 2002. – [Тема 17. Форми суспільного продукту в процесі відтворення; Тема 18. Розподіл національного доходу. Споживання і заощадження].

6. Політична економія: Навч. посібник / К.Т. Кривенко, В.С. Савчук, О.О. Бєляєв та ін.; За ред. д-ра екон. наук, проф. К.Т.Кривенка. - К.: КНЕУ, 2001.- [Тема 16. Форми суспільного продукту в процесі відтворення; Тема 17. Розподіл національного доходу. Споживання і заощадження].

7. Політична економія. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / За ред. В.О. Рибалкіна, В.Г. Бодрова. – К.: Академвидав, 2004. – [4.1. Суспільне відтворення і категорії національної економіки].

8. Політична економія: Підручник / За ред. Ю. В. Ніколенка – К.: Центр навчальної літератури, 2009. – [Глава 17. Сукупний продукт та економічне зростання].

9. Солтис В.В., Лелюк Ю. М., Іванюта В.Ф. Політична економія (модульний варіант: Навчальний посібник / За ред. проф. І. В. Аранчій. – К.: Зовнішня торгівля, 2007.- [Тема 16. Форми суспільного продукту в процесі відтворення; Тема 17. Розподіл національного доходу. Споживання і заощадження].

10. Федоренко В. Г., Діденко О. М., Руженський М. М., Іткін О. Ф. Політична економія: Підручник / За заг. ред. доктора економ. наук, проф. В. Г. Федоренка. – К.: Алерта, 2008. – [Глава 15. Форми суспільного прибутку в процесі відтворення].

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 452 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2188 - | 2139 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.