Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Хто з відомих вам діячів має відношення до епохи Відродження?




а ) Аристотель; б) Еразм Роттердамський; в) І. Кант.

4. Гуманізм - це:

а) система поглядів, заснована на теоретичних доказах і міркуваннях;

б) цілісна система поглядів, що визнає цінність людини як особи, її право на свободу, щастя, розвиток і прояв хисту;

в) спосіб функціонування Всесвіту.

5. Які століття охоплює епоха Відродження:

а) VIII- IX ст.; б) XIX – XX ст.; в ) XIV—XVIIст.

Теми рефератів:

1. Гуманізм як культурний рух епохи Відродження.

2. Філософія раннього Відродження,

3. Філософія пізнього Відродження.

 

Тема: Філософія ХІХ – ХХ століть. Сучасна філософія Заходу.

Мета: охарактеризувати основні напрямки сучасної західної філософії. Охарактеризувати виникнення нових філософських картин світу та стилів мислення.

 

Знання, навички, якими необхідно оволодіти:

знати основні новітні філософські картини світу. З’ясувати загальні поняття нового гуманізму.

 

Вид навчальних завдань для самостійного вивчання: робота з підручником та самостійне вивчення теми із розробкою конспекту.

 

Форми поточного контролю: опитування на початку лекції.

 

План.

1. Особливості сучасної західної філософії.

2. Філософія екзистенціалізму.

3. Позитивістські тенденції в сучасній світовій філософії.

 

Термінологічний словник до теми:

Екзистенціалізм, позитивізм, парадигма.

Література:

1.Філософія: Підручник для вищої школи. – Х.: Прапор, 2004р. За редакцією В.Г.Кремня, М.І. Горлача;

2.Філософія. Курс лекцій: Навч.посібник/ Бичко І.В., Табачковський В.Г., - К.: Либідь, 1991.—456 с.

3.Кислюк К.В Філософія. Запитання та відповіді. - Харків: ТОРСІНГ ПЛЮС, 2008.

Теоретичний матеріал:

Особливості сучасної західної філософії

Західна філософія XX ст. постає перед нами вже зовсім в іншому образі, з принципово іншим способом філософствування, з якісно ін­шими підходами до ключових онтологічних, гносеологічних, антропо­логічних і філософсько-історичних проблем, ніж у класичній західній філософській традиції, що мала за основу античну філософію.

1.Сучасна західна філософія відмовляється від фундаменталь­ної єдності буття і мислення, відповідності філософських уявлень про світ самому світу. Відтепер світ вважається не єдністю бага­томанітності, в якій над усіма речами, явищами і процесами панує певна абсолютна першооснова, відкрита людському розумові, але багатоманітною єдністю всіх предметів, явищ і процесів у природі і культурі — як матеріальних, так і духовних, єдністю в тому зна­ченні, що для кожного з нас вони виявляються однаковою мірою реальними.

2.Раціональне пізнання світу стає не абсолютним, націленим на отримання про нього достовірного знання, дійсного для всіх, завжди і скрізь, але відносним, яке до будь-якої інформації про світ прикладає цілу серію умов можливості. Втім водночас як особливий розділ філо­софського знання утворилася філософія науки, представлена різними позитивістськими напрямами. Вона ставила перед собою задачу на­віть в умовах релятивізації пізнавальної діяльності з'ясовувати шляхи, можливості і способи достовірного пізнання, без чого неможливий подальший розвиток суспільства.

Основним засобом пізнання світу оголошується не людська свідомість і мислення, а мова, що раніше виступала лише способом фіксації даних, здобутих абстрактно-логічним шляхом. Основним пізнавальним прийомом для сучасної західної філософії стає з'ясування правомірності тих або інших мовних висловів і встановлення їх значення за допомогою герменевтики. На відміну від класичної філософії, заснованої на поясненні, що-зводило невідоме до відомого за правилами логічного міркування, герменевтика спирається на інтерпретацію, розшифровку і значення, прихованого за очевидним сенсом.

3.Значно посилюється інтерес до людини. Сам фокус філософського умогляду переміщується від об'єктивного сві­ту на необмежені самовираження суб'єкта та різноманітні суб'єктивні вияви людського «Я». У зв'язку з цим у практиці західної" філософії XX ст. необхідним елементом філософського дослідження будь-якої проблеми виявляється виявлення в ній потреб і запитів людини. Про саму ж людину можна сказати тільки те, що вона втрачає будь-яку конкретну сутність, яку з різних точок зору намагалися розшукати мислителі з давніх часів. Відтепер людина є не такою, якою вона здається; а здається не такою, якою вона є насправді. Одна й та сама людина відповідно до конкретної ситуації може проявляти себе з найнесподіваніших боків. Причому вона сама не знає, як чинитиме у тій чи іншій ситуації.

4. Має місце ситуація маргіналізації філософії. Остання принци­пово відмовляється від цілісного систематизованого погляду на світ на користь роздумів із будь-якого приводу. Іноді такий привід може призвести до широких узагальнень, іноді все обмежується випадко­вими зауваженнями. Приклад маргіналізаційного філософствування подає особисто директор Інституту філософії НАН України, який часто виступає з у філософськими роздумами у різних науково-популярних і публіцистичних передачах, навіть у «Сніданку з «Один плюс один».

Сама філософія подрібнюється не тільки на розділи, але й на окремі напрями, школи і течії, кожна з яких самодостатньо займається певними розробками. Разом з тим, проблемне поле сучасного філософствування значно розширюється, вчених цікавлять не тільки традиційні проблеми буття, свідомості, людини, але й питання влади, сексу, ірраціональності, способи маніпуляції життям та свідомістю.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 391 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наглость – это ругаться с преподавателем по поводу четверки, хотя перед экзаменом уверен, что не знаешь даже на два. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2684 - | 2247 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.