Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Фома Аквінський та його вчення.





Схоластика (ахо) — школа) — це специфічна середньовічна християнська фі­лософія, що панувала в шкільному навчанні. Основне завдання схоластики полягало в обґрунтуванні, захисті і систематизації непорушних богословських істин. її історія умовно розпадається натри періоди. VIII—XIIст. охоплюють підготовку і ранній пері­од схоластики. Для XIII—XVст. характерні спочатку розквіт, а по­тім занепад схоластичної філософії.

Через всю історію філософії Середньовіччя червоною ниткою проходить суперечка номіналістів з реалістами. Зовнішній при­від до суперечки: популярний у середні віки коментатор (IIIст.) Порфирій поставив у своєму питання: по-перше — існу­ють роди і види самостійно чи існують тільки в думках, по-друге — якщо існують, то це тіла чи безтілесні фактично означає підпорядкування другого першій.

Найбільш відомим представником схоластики, безсумнівно, є Фома і Аквінський (1225-1274). Фома Аквінський заперечує одну з провідних августиніакських ідей про безпосередній характер пізнання буття божого, вважаючи неправомірним «онтологічний аргумент» Ансельма Кентерберійського.

 

 

Натомість Фома висуває свої п'ять доведень буття божого. Всі вони не прямі, а опосе­редковані.

1. «Все, що рухається, має причиною свого руху щось ін­ше» — це перше томістське «доведення» виходить із немож­ливості саморуху предмета, в результаті чого утворюється довгий ряд причин, серед яких остання — арістотелівський першодвигун, або бог.

2. Друге «доведення» виходить з арістотелівського поняття «продуктивної причини». Так само, як і в першому «доведенні», міркування доводиться до іс­нування первинної «продуктивної причини», яка і є богом.

3.Трете доведення виходить з ідеї неможливості допущення випадкового характеру світу. Оскільки світ існує, повинна існувати і якась абсолютно необхідна причина, якою може бути лише бог.

4.Четверте доведення апелює до факту існу­вання у світі різних ступенів тих або інших якостей. Але в такому разі повинно існувати якесь абсолютне мірило, по відношенню до якого ці різні ступені набувають визначе­ності. Таким абсолютним мірилом (найвищим і абсолют­ним ступенем будь-яких якостей) може. бути лише бог.

5.П'яте доведення виходить з арістотелівського розуміння причинності як обов'язково цілеспрямованої. Але якщо світ причинно зумовлений, то він і цілеспрямований, отже, має бути той, хто цілеспрямовує існування світу, тобто — бог.;

Фома тлумачить людину як неповторну індивідуальну істоту, що знаходить свій вияв у неповторності індивіду­альної людської душі. Індивідуальність ця зберігається в безсмертній душі і після смерті тіла. Проте таке «безтілес­не» існування душі є «неповним». «Повна» субстанція лю­дини потребує єдності душі й тіла, що остаточно і повинно реалізуватися в день «страшного суду» возз'єднанням ду­ші з воскресаючим тілом. Ідея єдності душі й тіла, так са­мо як і їх неповторності, виявляє певну гуманістичну тен­денцію в міркуваннях «ангельського доктора».

 

Контрольні завдання:

Тестування

1.У Середньовіччі філософія відносно до теології вважалась:

а) матір’ю; б) сестрою; в) служанкою.

2.Початковим періодом Середньовічної філософії є:

а)томізм; б)схоластика; в) патристика.

3. Яка риса характерна для середньовічної філософії:

а) природоцентризм; б) соціоцентризм; в) пантеїзм; г) теоцентризм.

4. Що таке патристика:

а) вчення «Отців Церкви» 2-6ст.н.е., згідні з Святим Письмом та визнані церквою;

б) вчення християнських теологів, спрямовані проти Платона;

в) вчення християнських філософів 11-12ст., що полемізували з авероїстами;

г) вчення християнських теологів,спрямовані проти метафізики Арістотеля.

5. Хто з відомих вам філософів є автором п'яти доведень Божого буття:

а) Августин Блаженний; б) Фома Аквінський; в) Роджер Бекон.

Теми рефератів:

1.Перші християнські філософськи вчення.

2.Філософія Аврелія Августина.

3.Філософія Ф.Аквинського.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 373 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2483 - | 2177 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.