Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 1, 2. Елементи комбінаторики. Перестановки, сполучення та розміщення.




 

 

Комбінаторика вивчає методи підрахунку кількості комбінацій, підкорених певним умовам, які можна утворити з елементів заданої скінченої множини будь-якого походження.

Групи елементів, які відрізняються порядком або складом елементів, називаються сполуками. Вони бувають трьох типів: розміщення, перестановки, комбінації.

Розміщення

Розміщеннями з n елементів по називаються будь-які впорядковані елементні підмножини n -елементної множини, що різняться одна від одної або своїми елементами, або їхнім порядком (якщо вибрані елементи не повторюються, то маємо розміщення без повторень, а якщо повторюються – розміщення з повтореннями).

Формули для числа розміщень

Без повторень З повтореннями
Приклад. Кількість різних тризначних телефонних номерів, які можна скласти з цифр від 0 до 9 так, щоб у запису номера всі цифри були різні,   Приклад. Кількість різних тризначних телефонних номерів, які можна скласти з цифр від 0 до 9, якщо цифри в числі можуть повторюватися,

 

Перестановками k -елементної множини називаються її k -елементні впорядковані підмножини, що відрізняються тільки порядком елементів (якщо всі елементи заданої множини різні – маємо перестановки без повторень, а якщо в заданій множині елементи можуть повторюватися, серед яких повторюється раз, разів, …, разів, то маємо перестановки з повтореннями).

 

Формули для числа перестановок

Без повторень З повтореннями
де
Приклад. Скільки різних шестизначних чисел можна скласти з цифр 1, 2, 3, 4, 5, 6, не повторюючи ці цифри в одному числі? Приклад. Скількома способами можна переставити букви у слові “математика”?

Комбінації (сполучення)

Комбінаціями (сполученнями) без повторень з n елементів по називаються будь-які k -елементні підмножини n -елементної множини, що різняться між собою принаймні одним елементом. Порядок елементів у сполученні не є істотним.

Комбінаціями (сполученнями) з повтореннями з n елементів (необов’язково різних) по називаються набори цих елементів, до кожного з яких входять елементів і які відрізняються хоча б одним елементом або тим, що принаймні один елемент входить в різні сполучення різне число разів.

Формули для числа комбінацій (сполучень)

Без повторень З повтореннями
,
Приклад. З групи, що складається з 25 студентів, можна виділити 5 осіб для чергування по академії способами, тобто . Приклад. Якщо у продажу є квіти чотирьох сортів, то різних букетів, що складаються з 7 квіток, можна скласти

Деякі властивості числа сполучень (без повторень):

1. (зокрема, ).

2. .

3. .

Зауваження. Розміщення, перестановки та сполучення пов’язані між собою рівністю

.

Правило множення. Нехай необхідно виконати одну за одною дій. Якщо першу дію можна виконати числом способів, другу - числом способів і так до -ї дії, яку можна виконати числом способів, то всі дій разом можуть бути виконані числом способів.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 573 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

2333 - | 2011 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.