Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Мал. 2. Плодові тіла міксобактерій.




Нитчасті форми бактерій належать до багатоклітинних мікроорганізмів. їхні нитки складаються з циліндричних або ди­скоподібних клітин. Іноді довжина таких ниток може досягати 40 і більше мікрометрів. Живуть нитчасті бактерії в морських та прісних- водах, грунтах і на загниваючих органічних рештках. Найкраще вивченими представниками нитчастих форм бактерій є залізо- і сіркобактерії. Для ознайомлення з цими бактеріями реко­мендується брати пробу води з водойм, де є вохристий осад.

Актиноміцети (променеві гриби) —велика група мікро­організмів, що займає проміжне місце між бактеріями і грибами. До бактерій їх наближає одноклітинна будова і наявність недиференційованого ядра, до грибів—утворення міцелію, а також здатність розмножуватися спорами. Багато представників актино­міцетів утворюють пігменти і дуже цінні речовини — антибіотики. У високоорганізованих актиноміцетів міцелій зберігається протягом усього життя. У менш розвинутих, так званих проактиноміцетів, які становлять перехідну групу від справжніх актиноміце­тів до мікобактерій, міцелій утворюється в молодому віці і неза­баром розпадається на окремі фрагменти паличкоподібної, куле­подібної або іншої форми.

Найпростішими за морфологією представниками актиноміцетів є мікобактерії. На ранніх стадіях росту вони мають руди­ментарний міцелій. Актиноміцети дуже поширені в грунтах. Переважна більшість з них — сапрофіти. Серед патогенних пред­ставників найбільше значення мають мікобактерії, які викликають туберкульоз і проказу.

Мікоплазми — найменші серед бактерій мікроорганізми. Середні розміри їхніх клітин становлять 100—150 нм. Вони мо­жуть мати різну форму: кулеподібну, ниткоподібну, сферичну або овальну тощо. Мікоплазми є в грунті, стічних водах та інших середовищах. Патогенні представники мікоплазм викликають плеуропневмонію великої рогатої худоби.

Рикетсії — одноклітинні мікроорганізми, які за своїми вла­стивостями, подібно до мікоплазм, займають проміжне місце між бактеріями і великими вірусами. Рикетсії — поліморфні, нерухомі мікроорганізми, розмножуються шляхом поділу, належать до облі-гатних паразитів, тобто можуть жити і розмножуватися тільки в живих клітинах організму-хазяїна. Патогенні форми спричинюють тяжке захворювання людини — висипний тиф.

Віруси — найдрібніші представники мікросвіту. Їхні розмі­ри обчислюються у нанометрах. Ці ультрамікроорганізми не мають клітинної будови, складаються з білка і нуклеїнової кисло­ти. За формою вони бувають: кулеподібні, паличковидні, кубоїдальні,

сперматозоїдоподібні тощо.

Віруси — облігатні внутрішньо­клітинні паразити. Вони є збудниками тяжких інфекційних захворю­вань: віспи, сказу, кору, грипу, ящура та різних мозаїчних захво­рювань рослин.

Часто в мікробіології вивчаються також представники водоро­стей, зокрема синьо-зелених, та деяких найпростіших. Останні належать до одноклітинних тваринних організмів (наприклад, дизентерійна амеба).

Гриби — одна з найбільших груп рослин. Зараз налічується близько 80 тисяч видів грибів, які за.сучасною класифікацією поділяються на п'ять класів: архіміцети, фікоміцети, аскоміцети, базидіоміцети та незавершені гриби. Представники перших двох класів мають переважно одноклітинну будову. У них немає плодових тіл.

Вищі гриби (аскоміцети і базидіоміцети) в переважній більшо­сті багатоклітинні організми. Здебільшого у них розвиваються різноманітної форми плодові тіла. Найменш вивчена—група неза­вершених грибів. Усім грибам властивий сапрофітний або парази­тичний спосіб життя. Вегетативне тіло грибів, що мають багато­клітинну будову, складається з нитковидних утворів (так званих гіф). Переплетені гіфи утворюють грибницю або міцелій. Розмножуються гриби статевим, нестатевим і вегетативним шляхом.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 447 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2487 - | 2329 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.