1. Формування конституційної монархії в Англії у XIX - початку XX ст.
2. Розвиток і характеристика державно-політичної системи США в XIX ст.
3. Головні етапи об'єднання Німеччини в XIX ст.
1. Формування конституційної монархії в Англії у XIX - початку XX ст.
Розглядаючи питання, важливо зупинитися на особливостях розвитку британської Конституції. Необхідно розглянути державний лад Англії і його розвиток в XIX ст. Місці у ньому короля, парламенту та Кабінету міністрів. Звернути увагу на підвищення міністерської відповідальності перед парламентом (відповідальний уряд). Важливо розглянути зміни які відбулися в класовій структурі в Англії та з'ясувати суть виборчих реформ 1832, 1867 і 1884-1885 рр. Розглянути походження двопартійної системи в Англії (консерватори і ліберали), ослаблення королівської влади і посилення урядової влади, органах центрального і місцевого самоврядування. Ознайомитись з партійною системою правління, Актом про парламент 1911 р., звернути увагу на зростання бюрократизму і мілітаризму. Розкрити особливості англійського імперіалізму. Реформи місцевого управління. Посилення ролі кабінету міністрів і початок кризи парламентаризму. Розглянути форми колоніального панування британської імперія в 1871–1918 рр.
Для цього треба використати наступну навчальну літературу:
Історія держави і права зарубіжних країн: підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Л. М. Маймескулов [та ін.]; за ред. Л. М. Маймескулова. - X.: Право, 2011. – С. 377-379.
Глиняный В.П. История государства и права зарубежных стран: Учеб. пособие.-7-е изд. - Х.: Одиссей, 2009. – С.473-496.
Завдання для самоконтролю.
1. Скласти схему структури влади у Англії на зламі XIX – ХХ ст.
2. Розвиток і характеристика державно-політичної системи США в XIX ст.
Розглядаючи питання, важливо проаналізувати причини, за якими розвернулася Громадянська війна в США. Розкрити питання, пов'язані з територіальним розширенням США, боротьби за владу між рабовласниками Півдня і промисловою буржуазією Півночі. Важливо з'ясувати які зміни спричинила за собою війна між північчю і півднем, як змінилася в результаті державно-політична система США. Конституційний розвиток США після громадянської війни. Остаточне становлення двопартійної системи: федералісти і республіканці. Виникнення демократичної партії. Необхідно проаналізувати зміст поправок до конституції: XIII, XIV і XV. Проаналізувати їх зміст. Звернути особливу увагу на те, що Рішення Верховного суду від 1883г. і 1896 р. який визнав за неконституційні XIII і XIV, а так само закони окремих штатів, що визнавали рівні політичні можливості для білих і чорних. Необхідно розглянути особливості президентської системи США та її вплив на інші країни. Розібратися в причинах зростання президентської влади, бюрократизація державного апарату. Важливо розглянути організацію влади і управління в штатах, місцеве управління, каральні органи.
Для цього треба використати наступну навчальну літературу:
Історія держави і права зарубіжних країн: підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Л. М. Маймескулов [та ін.]; за ред. Л. М. Маймескулова. - X.: Право, 2011. – С. 387-389.
Глиняный В.П. История государства и права зарубежных стран: Учеб. пособие.-7-е изд. - Х.: Одиссей, 2009. – С.524-546.
Завдання для самоконтролю.
1. Скласти хронологічну таблицю головних подій Громадянської війни в США.
2. Виписати, у чому головний зміст XIII, XIV і XV поправок до Конституції США.
3. Головні етапи об'єднання Німеччини в XIX ст.
Розглядаючи питання, необхідно з'ясувати особливості кожного етапу об'єднання Німеччини. Важливо розглянути особливості розвитку Німеччини після Віденського конгресу. Розкрити необхідність створення Митного союзу, особливості і наслідки такого об'єднання. Важливим представляється розкрити питання, пов'язані з австро-прусським суперництвом, яке простежується в ході всіх державних перетворень Німеччини. Необхідно розкрити передумови і особливості революції 1848 – 1849 рр. і її вплив на розвиток німецьких держав. Прусська монархія. Конституція Пруссії 1850 р. Створення Північнонімецького союзу. Важливим представляється аналіз політичної діяльності Отто фон Бісмарка, що зіграв важливу роль в процесі об'єднання Німеччини та створенні Німецької імперії. Необхідно проаналізувати на основі Конституції 1871 р. зміни державного устрою Німеччини. Зупинитись на змінах в політичному режимі Німеччини в кінці XIX – початку ХХ ст., мілітаризації та утворенні колоніальної імперії.
Для цього треба використати наступну навчальну літературу:
Історія держави і права зарубіжних країн: підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Л. М. Маймескулов [та ін.]; за ред. Л. М. Маймескулова. - X.: Право, 2011. – С. 430-440.
Глиняный В.П. История государства и права зарубежных стран: Учеб. пособие.-7-е изд. - Х.: Одиссей, 2009. – С.633-688.
Завдання для самоконтролю.
1. Скласти хронологічну таблицю головних етапів об’єднання Німеччини.
2. У зошиті для самостійної роботи опираючись на зміст Конституції 1871 р. скласти схему структури влади у Німеччині.