МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
ДО САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ
З ДИСЦИПЛІНИ
«Історія держави i права зарубіжних країн»
Розглянуто і схвалено на засіданні
циклової комісії професійної і практичної підготовки
Протокол № від «» 2014 р.
Голова циклової комісії ____________
Полтава 2014
Тема 1. Держава і право Стародавнього Сходу
1. Особливості розвитку держав і права в країнах Стародавнього Сходу.
2. Державний лад країн Стародавнього Сходу.
3. Право країн Стародавнього Сходу (на прикладі законів царя Хаммурапі та Законів Ману).
1. Особливості розвитку держав і права в країнах Стародавнього Сходу.
Розглядаючи питання, перш за все, треба ознайомитися і порівняти природнокліматичні умови, що сприяли розвитку «цивілізацій річкових долин» і ранніх держав в долинах р. Ніл, Тигр і Євфрат, Інд і Ганг, Хуанхе. Зупинитися на особливостях процесу формування держав, що виникли в результаті злиття родоплемінних об'єднань з метою організації ведення господарства і використовування іригаційних споруд, а також необхідної оборони на великих територіях, що не мають природних умов для захисту. Вивчити процес диференціації суспільства і утворення класів. Особливо визначити умови формування варнового устрою суспільства у Стародавньої Індії.
Для цього треба використати наступну навчальну літературу:
Історія держави і права зарубіжних країн: підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Л. М. Маймескулов [та ін.]; за ред. Л. М. Маймескулова. - X.: Право, 2011. – С.28-30, 35-36, 78-84, 92-98.
Глиняный В.П. История государства и права зарубежных стран: Учеб. пособие.-7-е изд. - Х.: Одиссей, 2009. – С.31-46.
Завдання для самоконтролю.
1. В зошиті скласти дві схеми соціальної структури суспільства, що сформувалося в Стародавньому Єгипті (Середнє царство) і Стародавньому Вавилоні.
2. Скласти схему варнової структури суспільства у Стародавньої Індії.
3. Скласти таблиці, у яких написати історичні періоди розвитку та час (століття) існування держави Стародавнього Єгипту, Стародавнього Вавилону, Стародавньої Індії, а також час правління династій у Стародавньому Китаї.
2. Державний лад країн Стародавнього Сходу.
При вивченні даного питання необхідно акцентувати увагу на причинах формування державного ладу у формі «Східної деспотії», характерної для держав Стародавнього Сходу. При цьому підкреслити особливості правління в різних державах. Вивчаючи питання, необхідно перерахувати характерні для даної форми правління ознаки. Наприклад, державна і громадська власність на основні засоби виробництва, централізоване управління будівництвом і обслуговуванням іригаційних споруд, залежність урожаю від природних умов і ін. Вивчити процес зміни інститутів центрального і місцевого управління, судової системи в процесі розвитку і централізації держав.
Для цього треба використати наступну навчальну літературу:
Історія держави і права зарубіжних країн: підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Л. М. Маймескулов [та ін.]; за ред. Л. М. Маймескулова. - X.: Право, 2011. – С.42-50, 57-62, 70-86, 92-130.
Глиняный В.П. История государства и права зарубежных стран: Учеб. пособие.-7-е изд. - Х.: Одиссей, 2009. – С.31-46.
Завдання для самоконтролю.
1. Записати в зошиті формулювання і головні ознаки „східної деспотії”.
2. Скласти схеми структур державного управління у Стародавньому Єгипті (періоду Нового царства) і Стародавньому Китаї.
3. Право країн Стародавнього Сходу
(на прикладі законів царя Хаммурапі та Законів Ману).
Вивчаючи питання про розвиток права необхідно ознайомитися з особливостями розвитку правових відносин в країнах Стародавнього Сходу, що сформувалися на основі стародавніх родових звичаїв з'єднаних з традиційними релігійними віруваннями, а також доповнених під впливом процесу соціального розшарування суспільства і утворення інститутів влади. Найкраще дослідженими і доступними для аналізу джерелами є Закони вавілонського царя Хаммурапі і Староіндійські закони Ману. Тому, окрім відповідних розділів підручника, рекомендується ознайомитися з джерелами, опублікованими в хрестоматіях. Звернути увагу на особливості відносин, пов'язаних з правом власності, зобов'язань, договорів, шлюбно-сімейних відносин та ін.
Для цього треба використати наступну навчальну літературу:
Історія держави і права зарубіжних країн: підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Л. М. Маймескулов [та ін.]; за ред. Л. М. Маймескулова. - X.: Право, 2011. – С. 51-56, 62-69, 87-91, 130-133.
Глиняный В.П. История государства и права зарубежных стран: Учеб. пособие.-7-е изд. - Х.: Одиссей, 2009. – С.47-157.
Завдання для самоконтролю.
1. У зошиті для самостійної роботи скласти порівняльну таблицю «Джерела права в Стародавньому Сході» в якій виписати стовпчиками окремо джерела права Давнього Єгипту, Стародавнього Вавилона, Стародавньої Індії.
2. На основі Законів Хаммурапі накреслити дві таблиці, в яких вказати типи злочинів і види покарань в Стародавньому Вавилоні.