Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Загальна характеристика відбору та орієнтації у спорті




ВІДБІР І ОРІЄНТАЦІЯ У ПРОЦЕСІ

ПІДГОТОВКИ ЮНИХ СПОРТСМЕНІВ

ПЛАН

1. Загальна характеристика відбору та орієнтації у спорті.

2. Відбір і орієнтація на етапі початкової підготовки

3. Відбір і орієнтація на етапі попередньої базової підготовки

4. Відбір і орієнтація на етапі спеціалізованої базової підготовки

 

Загальна характеристика відбору та орієнтації у спорті

Рівень результатів в сучасному спорті настільки високий, що для їх досягнення спортсмену необхідно володіти рідкісними морфологічними даними, унікальним поєднанням комплексу фізичних і психічних здібностей, що знаходяться на гранично високому рівні розвитку. Таке поєднання навіть за найсприятливішої побудови багаторічної підготовки і наявності всіх необхідних умов зустрічається дуже рідко. Тому однією з центральних у системі підготовки спортсменів вищої кваліфікації є проблема спортивного відбору та орієнтації підготовки спортсменів.

Спортивний відбір — процес пошуку найбільш обдарованих людей, здатних досягти високих результатів в конкретному виді спорту.

Спортивна орієнтація — визначення перспективних напрямів досягнення вищої спортивної майстерності, засноване на вивченні задатків і здібностей спортсменів, індивідуальних особливостей формування їх майстерності. Орієнтація може стосуватися вибору вузької спортивної спеціалізації в межах даного виду спорту (спринтер-стаєр, захисник-нападник і т. п.); визначення індивідуальної структури багаторічної підготовки, динаміки навантажень і темпів зростання досягнень; встановлення провідних чинників підготовленості та змагальної діяльності, здатних здійснити вирішальний вплив на рівень спортивних результатів конкретного спортсмена; виявлення засобів, методів, навантажень, які можуть негативно вплинути на розвиток задатків, придушити індивідуальність спортсмена і т. п.

Таким чином, спортивний відбір має вирішувати завдання виявлення перспективних людей, з яких можна підготувати видатних спортсменів, а спортивна орієнтація — визначати стратегію і тактику цієї підготовки в системі навчання і тренування.

Відбір і орієнтація тісно пов'язані зі структурою багаторічного удосконалення спортсмена. Відповідно з цим доцільно виділяти п'ять етапів відбору, в результаті кожного з яких має бути дана відповідь на питання: чи здатний обстежуваний вирішити ті завдання, які стоять на конкретному етапі багаторічної підготовки? Відповідно до цього і встановлюється основне завдання відбору на кожному з його етапів.

Для кожного з наведених етапів відбору характерні свої методи і критерії, точність оцінок і категоричність висновків. Якщо на першому етапі відбору велику роль відіграють антропометричні та морфологічні характеристики тих, що займаються, то на заключному, п'ятому, етапі ці показники практично не враховуються, а основна увага звертається на рівень спортивних досягнень, величину і характер попередніх навантажень, психологічні особливості спортсменів, їх соціальний стан і мотивацію до продовження занять спортом.

Якщо при первинному і попередньому відборі в разі відсутності явних протипоказань для занять спортом оцінки носять в основному гіпотетичний і рекомендаційний характер, то на наступних етапах вони стають більш точними і конкретними. Підставою для таких оцінок є дані досвіду роботи зі спортсменом, накопиченого тренером, лікарем та іншими фахівцями. Ці дані в сукупності з результатами комплексних обстежень дають підставу для більш обґрунтованих висновків.

На кожному етапі спортивного відбору не тільки виявляється доцільність подальшої підготовки спортсмена, а й дається детальна оцінка його задатків і здібностей, сильних і слабких сторін техніко-тактичної майстерності, функціональної підготовленості, рівня розвитку рухових якостей, психічних особливостей, здійснюється аналіз попереднього етапу підготовки — його спрямованості, величини і характеру навантажень, їх адекватності індивідуальним особливостям спортсмена та ін. Всі ці дані є основою для орієнтації підготовки спортсмена на черговому етапі багаторічного удосконалення. Таким чином, етапи спортивного відбору органічно пов'язуються зі спортивною орієнтацією.

Важливо враховувати, що спортивний відбір і орієнтація — не одномоментні події на тому чи іншому етапі спортивного вдосконалення, а практично безперервний процес, що охоплює всю багаторічну підготовку спортсмена. Обумовлено це неможливістю чіткого виявлення здібностей на окремому етапі вікового розвитку або багаторічної підготовки, а також складним характером взаємин між спадковими факторами, які проявляються у вигляді задатків, і набутими, які є наслідком спеціально організованою тренування. Навіть дуже високі задатки до того чи іншого виду діяльності, що свідчать про природну обдарованість людини, служать лише необхідною основою великих здібностей до занять спортом. Дійсні ж здібності можуть бути виявлені лише в процесі навчання і виховання і є наслідком складної діалектичної єдності — вродженого і набутого, біологічного та соціального.

У процесі відбору та орієнтації використовуються найрізноманітніші дослідження, які дозволяють отримати досить повну інформацію про спортсмена:

• стан здоров'я і рівень фізичного розвитку;

• особливості статури;

• особливості біологічного дозрівання;

• властивості нервової системи;

• функціональні можливості і перспективи вдосконалення найважливіших систем організму спортсмена;

• рівень розвитку рухових якостей і перспективи їх вдосконалення;

• здібності до освоєння спортивної техніки і тактики, перебудова рухових навичок і техніко-тактичних схем;

• здатності до перенесення тренувальних і змагальних навантажень, інтенсивному протіканню відновних процесів;

• психофізіологічні здібності до м'язово-рухового і просторово-часового диференціювання, оперативного сприйняття ситуації і прийняття адекватних рішень;

• мотивація, працьовитість, наполегливість, рішучість, мобілізаційна готовність;

• змагальний досвід, вміння пристосовуватися до партнерів і суперників, особливостей суддівства;

• рівень спортивної майстерності і здатність реалізовувати його в екстремальних умовах, характерних для головних змагань.

Завдання конкретного етапу відбору та орієнтації визначають роль і значення інформації, отриманої по кожному із зазначених напрямків.

Інформація про стан здоров'я однаково важлива для кожного з п'яти етапів. Дані про статуру, особливості нервової системи, можливості та перспективи вдосконалення найважливіших функціональних систем організму особливо необхідні на першому і другому етапах, коли виявляється схильність юного спортсмена до занять конкретним видом спорту, визначається майбутня спеціалізація, здійснюється орієнтація процесу багаторічної підготовки. Рівень спортивного результату, здатність показувати найвищі результати в екстремальних умовах, змагальний досвід, вміння пристосовуватися до умов конкретних змагань набувають вирішального значення на четвертому та п'ятому етапах.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1212 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наглость – это ругаться с преподавателем по поводу четверки, хотя перед экзаменом уверен, что не знаешь даже на два. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2610 - | 2184 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.