Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 7. Міжнародний досвід управління якістю




План

1. Розвиток методів управління якістю товарів у світі.

2. Взаємозв’язок нормування якості та систем якості у світі.

3. Досвід управління якістю товарів у світі.

 

1. Розвиток методів управління якістю товарів у світі

До середини 1960-х років під час забезпечення якості продукції головна роль приділялася контролю і відбраковування дефектів продукції.

У виробничій практиці контроль і відбраковування реалізувалися різними методами. Організаційна система контролю якості відповідала структурі виробничого процесу і його вимогам.

Методи контролю якості поділяються на: методи математичної статистики, статистичні і кібернетичний підхід.

Методи математичної статистики із заданою ймовірністю оцінювати якість виробів із застосуванням вибіркового методу.

Статистичні методи контролю якості одержали поширення в промисловості капіталістичних країн. Вони сприяли скороченню витрат часу на контрольні операції й підвищенню ефективності контролю.

Кібернетичний підхід ставосновою концепції управління якістю. Ця концепція з’явилася на початку 1960-х років. Одним із її засновників був американський вчений А.В. Фейгенбаум. Він запропонував розглядати кожен етап у процесі створення виробу (а не тільки його кінцевий результат).

Вдосконалення методів забезпечення якості стало можливим завдяки дослідженням операцій, кібернетики, системотехніки й інших систем.

 

2. Взаємозв’язок нормування якості та систем якості у світі

Згодом змінилися організаційні структури управління якістю, тобто з’явилися центральні відділи управління якістю або забезпечення якості і елементи комплексних систем управління якістю у наукових, проектно-конструкторських, виробничих, що забезпечують якість у збутових підрозділах; підвищився статус робіт із забезпечення якості продукції чи послуг. Систему управління якістю очолив керуючий найвищого рангу – віце-президент з якості. Ці принципи стали основою системи управління якістю А.В. Фейгенбаума. Вона внесла значні зміни у внутрішньофірмове управління. Ця система стала реалізовуватись в Японії.

Система всебічного управління якістю (TQM) заснована на так званих циклах Демінга.

 

Об’єктом TQM є життєвий цикл виробу, тобто системний підхід до всіх етапів життєвого циклу: вивчення вимог ринку, доставка готової продукції споживачеві і її технічне обслуговування в процесі експлуатації.

 

3. Досвід управління якістю товарів у світі

Дослідження й розробки, виконані вченими різних країн, підтвердили, що якість кінцевої продукції визначається й залежить від якості сировини, техніки й технології. Для отримання якісної продукції слід забезпечити відповідні рівні конструкторських розробок, якість техніки й технології, що визначають технологічний аспект проблеми забезпечення якості.

У різних країнах світу виникли різні системи управління якістю продукції. Так, у середині 1950-х років у СРСР виникла Саратовська система бездефектного виготовлення продукції. Вона передбачала постійну увагу колективу підприємства до якості продукції і здачі її з першого пред’явлення.

В США і у Західній Європі у 1950-х роках виникли форми самоконтролю якості. Одна і них одержала назву нульових дефектів або бездефектної праці. Ця форма самоконтролю якості передбачала введення певних організаційних заходів, а також використання спеціальних мір матеріального й морального стимулювання. Це сприяло створенню умов для того, щоб весь персонал виконував свою роботу якісно, без дефектів і переробок. Контроль за якістю праці здійснював сам виконавець. У системі бездефектної праці (БП) виділяють: здачу продукції з першого пред’явлення, роботу з особистим клеймом і ін.

В Японії в 1950-ті роки стали функціонувати кружки якості (Quality Circle, QC). Вони з’явились, як логічне продовження й розвиток японських концепцій і практики управління персоналом і якістю. Кружки стали однією з форм, у яких стали реалізовуватися управлінські підходи й концепції підвищення ефективності.

Найвищою формою діяльності кружків якості було навчання робітників і майстрів. За програмами навчання:

− програма навчання бригадирів статистичним методам контролю якості – у металургійній компанії «Фудзи Сэйтэцу»;

− випуск навчальних матеріалів з контролю якості – у компанії «Тэкко кекам»;

− програма з навчання – у компанії «Мицубиси дэнки».

Потім з’явились Міжнародні стандарти ISO серії 9000, які стали подальшим розвитком теорії і практики сучасного менеджменту якості.

З кінця 1980-х років підприємства країн з ринковою економікою займалися розробкою, впровадженням і сертифікацією систем менеджменту якості, тобто сформувався системний підхід до менеджменту якості. При цьому увага стала приділятися якості продукції й якості надання послуг. Завдяки цьому надання послуг не протиставляється виробництву продукції. Послуги й товари взаємозалежні, але співвідношення між ними може різнитися.

При наданні послуг виробництво й споживання взаємозалежні. Без активного співробітництва сторін виробництво неможливе.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 469 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2419 - | 2289 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.