Лекции.Орг


Поиск:
Спиртова витяжка пігментів листка, 2 – бензинова витяжка пігментів коренеплоду моркви.
 

 

Висновки:
 
 
 
 

 

Завдання 2. Прослідкувати за оптичними властивостями пігментів.

До фізичних властивостей хлорофілу вядноситься його здатність флуорисцирувати. При поглинанні хлорофілом кванту енергії світла один з π-електронів переходить на більш високий енергетичний рівень і молекула "збуджується". Але дуже швидко електрони повертаються у своє вихідне положення. Цей процес супроводжується вилученням світла більшої довжини хвилі, тобто флуорисцирується.

Об'єкт: Спиртовий витяг хлорофілу, розчин каротину та ксантофілу.

Матеріали та обладнання: спектроскопи, чорний папір, електрична лампа денного світла на 200 Вт.

Хід роботи:

Спиртовий розчин пігментів листа розглядають у прямих променях світла, витяжка буде зеленого кольору, тому що зелені промені не поглинаються. Якщо цей розчин роздивитися у відбитому світлі на темному фоні, він має темно-червоний колір. Пігменти зеленого листка поглинають світло вибірково, тобто кожен пігмент має свій спектр поглинання. Так, максимум поглинання світяа хлорофілом "а" і "в" лежать у червоній і синьо-фіолетовій зонах спектру. Каротини і ксантофіли поглинають світло тільки у зонах синьо-фіолетових кольорів.

Щоб розглянути спектри поглинання пігментів листа, у пробірку наливають 3-4 мл спиртового розчину, закріплюють її у лапці пробіркотримача, підсвічують лампою денного світла і дивляться у спектроскоп. На суцільній смузі спектру денного світла мають вирізнятися темні смуги, що відповідають спектру поглинання пігментів листка. Треба порівняти за допомогою спектроскопу спектри поглинання концентрованого і розведеного розчинів пігментів.

Аналогічно треба розглянути і бензиновий розчин жовтих пігментів.

Замалювати спектр сонячного проміння, спектр поглинання хлорофілів "а" і "в", каротину та ксантофілів. Замалювати явище флоуресценції.

 

Висновки:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Завдання 3. Розділення пігментів листа за методом Г. Крауса.

Метод заснований на різній розчинності окремих рослинних пігментів у спирті та бензині. Ці розчинники не змішуються і складають дві фази - верхню бензинову, нижню - спиртову, завдяки чому і проходить розподіл хлорофілів і ксантофілів.

 

Об'єкт: спиртовий витяг пігментів листка.

Матеріали та обладнання: чисті сухі пробірки, бензин, дистильована вода.

Хід роботи:

Для виділення ксантофілів від хлорофілів у пробірку наливають 2 мл спиртового витягу і додають 2-3 мл бензину та 2- 3 краплі води. Вміст пробірки енергійно струшують, а потім дають відстоятися. По мірі розшарування бензиновий шар (верхній) буде фарбуватися у зелений колір, спиртовий (нижній) - у жовтий колір. У бензиновому шарі знаходяться хлорофіли та каротіни. Ксантофіл залишається у спиртовому шарі і зафарбовує його у золотисто-жовтий колір.

Замалювати пробірку на початку та по закінченні досліду. Зробити висновки.

 

Висновки:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Завдання 4. Омилення хлорофілу.

Хлорофіл є складним ефіром. Він реагує з лугами та кислотами. Якщо подіяти на хлорофіл лугом, можна викликати омилення ефірних груп, тобто відщеплення залишків метилового спирту та фітолу:

 

Отримана в результаті реакції натрієва сіль хлорофілінової кислоти зберігає зелене забарвлення, хоча і не таке інтенсивне, а також оптичні властивості хлорофілу, онак вона відзначається сильною гідрофільністю і легко розчиняється у воді та спирті.

Об'ект:. спиртовий витяг пігментів листка, розділених методом Крауса (з попереднього досліду).

Матеріали та обладнання: пробірки, шпателі для роботи з сухими реагентами, NaOH або KOH в гранулах.

 

Хід роботи:

В пробірку з витяжкою пігментів листка, розділеною за методом Крауса, додають 1-2 великі гранули NaOH або KOH, енергійно збовтують і дають суміші відстоятися. В процесі омилення прождукти реакції (натрієва або калієва сіль хлорофілінової кислоти, етиловий спирт, спирт фітол) будуть накопичуватися у нижньому шарі разом з ксанотофілом, у верхньому шарі бензину залишається каротин, що позначається на зміні кольору фракцій.

Замалювати результати досліду, підписати на рисунку вміст окремих фракцій.

 

 

Висновки:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Завдання 5. Отримання феофітину.

Хлорофіл, як складний ефір, реагує з кислотами. Магній хлорофілу досить легко заміщується на два протони водню, при цьому утворюється феофітин бурого кольору.

 

 

Якщо на феофітин подіяти розчинною сіллю двовалентної міді чи цинку, то на місце двох протонів водню стає метал, і зелений колір відновлюється.

 

Об'єкт: спиртовий витяг пігментів листа.

Матеріали та обладнання: пробірки, ручні пробіркотримачі, піпетки, спиртівки, сірники, 20%-ний розчин HCl, (CH3COO)2 Cu або (CH3COO)2 Zn

Хід роботи:

У пробірку наливають 2-3 мл спиртового розчину пігментів листа, додавють 1-2 краплини 20%-ного розчину HCl, збовтують. Забарвлення змінюється з зеленого на темно-брунате. Далі до пробірки додають кілька кришталиків ацетату міді чи цинку, або кілька краплин концентрованих розчинів цих реагентів, і нагрівають суміш до кипіння на спиртівці. Якщо реакція відбулась, розчин в пробірці набуває зеленого кольору в результаті утворення хлорофілоподібної речовини, що містить мідь чи цинк.

Дослід замалювати, зробити висновок.

 

Висновки:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Дата захисту_____________ Підпис викладача __________________________


Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1451 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

652 - | 508 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.