Дипломної роботи
РоЗДІЛ 1
ОГЛЯД НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ ДОКУМЕНТІВ
ТА ЛІТЕРАТУРНИХ ДЖЕРЕЛ
Дослідження нормативно-правових документів, які регулюють
Облік праці та її оплати
Згідно із Законом України «Про оплату праці» заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому вираженні, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу [1].
………………………………………………………………………………...
Планом рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій основної діяльності залізничного транспорту України, затвердженим наказом Укрзалізниці від 13.01.2000 р. № 17-Ц передбачено для узагальнення інформації про розрахунки з персоналом, який відноситься як до облікового, так і не облікового складу підприємства, – з оплати праці (за всіма видами заробітної плати, премій, допомоги тощо), а також розрахунки за неодержану персоналом у встановлений термін суму з оплати праці використання рахунку 66 «Розрахунки з оплати праці» [4].
Огляд літературних джерел із обліку, аналізу і контролю праці
Та її оплати
Достатня забезпеченість підприємства потрібними трудовими ресурсами, їх раціональне використання, високий рівень продуктивності праці мають велике значення для збільшення обсягів продукції і підвищення ефективності виробництва.
Зокрема, як вказують Прокопенко І. Ф. та ін., «від забезпеченості підприємства трудовими ресурсами й ефективності їх використання залежать обсяг й своєчасність виконання всіх робіт, ефективність використання устаткування, машин і як результат – обсяг виробництва продукції, її собівартість, прибуток та низка інших економічних показників» [28, с. 100].
Для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовують показник фонду оплати праці, вказує автор Хом’як Р. Л. Він пояснює, що «до фонду оплати праці відносяться нарахування найманим працівникам у грошовій та натуральній формі (оцінені у грошовому вираженні) за відпрацьований та невідпрацьований час, який підлягає оплаті, або за виконану роботу незалежно від джерела фінансування цих виплат. Фонд оплати праці складається з таких нарахувань:
− основна заробітна плата, це винагорода за виконану роботу відповідно до прийнятих норм праці. Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників і посадових окладів для службовців;…………………………………………………………..
Актуальність теми обліку, аналізу і контролю праці та її
Оплати
Праця - складне соціально-економічне явище. Практично немає жодної економічної проблеми в будь-якій сфері людської діяльності, яка так чи інакше не зв'язана з працею і потребами людини. Тому трудова діяльність людини, направлена на перетворення всіх сфер життя суспільства, займає особливе місце в системі економічних і соціальних пріоритетів.
У розвитку суспільного виробництва провідна роль належить трудовим ресурсам. Саме трудові ресурси - основний елемент виробництва і головна виробнича сила. Найважливішою відмінною рисою робочої сили є те, що вона - носій виробничих стосунків і їй властиво суспільний і соціально-економічний вміст. Робоча сила є товаром, і як будь-який товар вона має свою ціну.
………………………………………………………………………………...
Актуальність обраної теми дипломної роботи пояснюється залежністю рівня життя працівників від величини заробітної плати. Для переважної більшості людей заробітна плата є основним джерелом доходу. Тому питання пов'язані із заробітною платою (її величиною, формою нарахування і виплати та інші), є одними з найбільш актуальних як для працівників, так і для працедавців.
Висновки до розділу 1
В даному розділі розглянуті основні законодавчі акти, які регулюють трудові відносини працівників усіх підприємств та ведення бухгалтерського обліку заробітної плати в Україні. Основними із них є Закон України «Про оплату праці», П(с)БО № 26; наведені й інші законодавчі документи, що пов'язані з питанням праці та її оплати.
Проведено огляд літературних джерел економічного характеру з питань, пов'язаних з оплатою праці на підприємстві; які висвітлюють основні думки щодо організації та ведення бухгалтерського обліку праці та її оплати, проведення економічного аналізу та контролю.
Висвітлено питання про роль праці в процесі господарської діяльності залізничного транспорту та необхідність вивчення питань про працю з ціллю пошуку резервів покращення структури працюючих на конкретному підприємстві, удосконалення організації та нормування робочого часу й робочого місця, підвищення продуктивності праці та матеріальної зацікавленості робітників.
Додаток И