Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Науково-технічний потенціал




 

Науково-технічний потенціал – це здатність науково-технічної сфери ефективно вирішувати господарські завдання. Він включає такі елементи, як наукові кадри, наукове обладнання та лабораторії, методологічне забезпечення, наукові школи, наукові та науково-провадницькі установи й організації і т.д.

Науково-технічний потенціал оцінюється за кількістю науково-технічних працівників, кількістю науково-технічних розробок, винаходів, досягнень, а також за інноваційною активністю виробничих підприємств (впровадження).

Науково-технічний потенціал України зосереджений у економічно розвинутих регіонах – м. Київ (близько чверті), Харківській області (близько 15%), Дніпропетровській, Донецькій, Львівській та Одеській областях (від 5 до 7%%). У період трасформаційної кризи 90-х років науково-технічний потенціал України зазнав значної деградації через недофінансування НДДКР, відтік кадрів та інші деструктивні процеси. Проте й по сьогодні він залишається одним з найпотужніших у Європі. Але реалізується цей потенціал недостатньо, про що свідчать низький рівень інноваціційної активності економічних суб’єктів, нерозвинутість інноваційної інфраструктури тощо.

 

Інформаційний потенціал

 

Інформаційний потенціал країни – це сукупність задокументованої інформації в усіх сферах суспільного буття, її носіїв, а також здатність інформаційної системи країни генерувати процес зберігання, нагромадження і відтворення інформації.

Інформація – це єдиний ресурс із усіх, що використовуються в процесі виробництва і життєдіяльності, кількість якого не зменшується, а зростає, і таке зростання прямо впливає на підвищення ефективності і виробництва, і всіх інших сфер життєдіяльності.

Важливою складовою інформаційного потенціалу є інформаційні технології – сукупність методів, виробничих процесів та програмно-технічних засобів, які забезпечують збір, зберігання, обробку, передачу й використання інформації.

 

Зовнішньоекономічний потенціал

 

Зовнішньоекономічний потенціал характеризує ступінь відкритості національної економіки й інтеграції її до глобального економічного середовища. По суті це здатність підсистем національного господарства генерувати потік взаємообміну між національною і глобальною економіками продуктами і ресурсами.

Основу зовнішньоекономічного потенціалу України становлять:

- вигідне географічне і геополітичне становище;

- велика кількість природних ресурсів;

- розвинута інфраструктура;

- спеціалізація в рамках міжнародного поділу праці.

Реалізація зовнішьоекономічного потенціалу залежить від зовнішньоекономічної політики, що є регулюванням державою зовнішньоекономічної діяльності з метою:

- сприяння ефективному використанню конкурентних переваг країни;

- підтримки та підстраховки вітчизняного товаровиробника на міжнародних ринках;

- захисту національного ринку від недобросовісної конкуренції та недоброякісної продукції.

 

Екологічний потенціал

Екологічний потенціал – це здатність національної економіки забезпечити екологічну рівновагу на території країни. Сутність екологічної рівноваги полягає в збалансуванні техногенного навантаження на довкілля з його асиміляційним потенціалом. Екологічний потенціал України знаходиться на низькому рівні через такі чинники.

1. Радіоактивне забруднення значних територій внаслідок аварії на ЧАЄС, проблеми експлуатації ЧАЕС і 30-ти кілометрової зони, а також комплекс медико-соціальних проблем, пов’язаних із наслідками Чорнобильської катастрофи.

2. Застаріла структура виробничої сфери з високою питомою вагою сировинних галузей і галузей ПЕК, що здійснюють значне техногенне навантаження на довкілля. Ситуація загострюється високим рівнем концентрації цих галузей в окремих регіонах, що перетворює їх на зону екологічного лиха.

3. Незавершеність формування інституційного та правового середовища національної економіки, що призводить до розбазарювання національних ресурсів і створення екологічно шкідливих об’єктів.

З метою посилення екологічного потенціалу України необхідні комплексні заходи з енерго- та ресурсоощадності й екологізації виробничої діяльності, підкріплені політичною волею керівництва держави та відповідними нормативно-правовими актами.

 

ТЕМА 5





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 502 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2282 - | 2104 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.