Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема: Законодавчі основи розвитку підприємств і підприємництва в Україні.




В результаті вивчення теми студенти повинні:

Знати: законодавчі основи розвитку підприємництва в Україні; законодавчі акти України з питань розвитку підприємств і підприємництва; класифікацію підприємств і форм підприємницької діяльності;

Вміти: визначати законодавчі основи розвитку підприємництва в Україні; аналізувати види підприємств за різними критеріями; визначати переваги і недоліки різних форм підприємницької діяльності

 

Студенти, залежно від рівня знань, вмінь і здібностей самостійно обирають для себе рівень завдання самостійної роботи.

 

Для того, щоб отримати за вірно виконану самостійну роботу максимально 8 балів, необхідно в зошиті для домашніх самостійних робіт виконати такі завдання:

 

1. Надати визначення понять: підприємство, підприємництво.

2. Перерахувати законодавчі акти України з питань розвитку підприємств і підприємництва.

3. Заповнити таблицю 5.1

 

Таблиця 5.1 Види підприємств

 

  За формою власності  
 
 
  За формою організації  
 
 
  За розміром  
 
 

Для того, щоб отримати за вірно виконану самостійну роботу максимально 10 балів, необхідно в зошиті для домашніх самостійних робіт виконати такі завдання:

1. Заповнити таблицю 5.2

 

 

Таблиця 5.2 Організаційні форми підприємств

 

Організаційні форми підприємств Переваги Недоліки
Одноосібне володіння    
Партнерство    
Корпорація    

 

2. Орієнтуючись на власні знання, матеріали засобів масової інформації заповнити таблицю 5.3

 

Таблиця 5.3 Приклади підприємств різних форм власності Запорізького регіону

 

Державна власність Колективна власність Приватна власність Власність інших держав Власність міжнародних організацій
         

Додатковий матеріал для виконання самостійної роботи:

Підприємництво — самостійна, ініціативна, постійна діяльність у сфері виробництва, надання послуг і виконання робіт, яку здійснюють на влас­ний ризик з метою отримання прибутку, а також стиль і тип поведінки, якому властиві ініціатива, пошук нетрадиційних рішень, масштабність, ризик.

Основними передумовами підприємницької діяльності є різноманіття форм власності; раціональна політика держави що­до неї, яка виражається у науково обґрунтованій правовій базі; політична стабільність; сприятлива громадська думка.

З урахуванням важливої ролі підприємництва у забезпеченні економічної, соціальної, а відповідно й політичної систем у біль­шості країн з ринковою економікою створено широке правове поле для його функціонування і розвитку. Зі створення можливостей для становлення підприємництва розпочалися економічні рефор­ми у пострадянських державах. В Україні підприємницьку діяль­ність регулюють закони: «Про господарські товариства», «Про власність», «Про оренду державного та комунального майна», «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», «Про державну підтримку малого підприємниц­тва», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльнос­ті», «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» (став чинним з 1 липня 2004 р.) та «Господарський кодекс України» (став чинним з 1 січня 2004 р.).

Крім того, підприємницьку діяльність регулюють багато підзаконних нормативних актів: Постанова Правління НБУ № 527 від 18 грудня 1998 р., Інструкція «Про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті», Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єк­тів малого підприємництва» № 746/99 від 28 червня 1999 р.

Українське законодавство трактує підприємництво як само­стійну ініціативу, систематичну, на власний ризик діяльність із виробництва продукції, виконання робіт і надання послуг, занят­тя торгівлею з метою одержання прибутку. Підприємцями мо­жуть бути громадяни, не обмежені законом у правоздатності або дієздатності, юридичні особи всіх форм власності. Юридичною особою є підприємство, організація, установа, будь-яка інша структура, яка має своє майно, рахунок у банку, самостійний ба­ланс, печатку зі своєю назвою, товарний знак, право набувати власність, користуватися і розпоряджатися нею від свого імені, бути позивачем і відповідачем у суді та господарському суді, несе самостійну майнову відповідальність. Заборонено займатися під­приємницькою діяльністю військовослужбовцям; посадовим осо­бам органів прокуратури, суду, органів державної безпеки, внут­рішніх справ, нотаріату, державної влади та управління, які здійснюють контроль за підприємницькою діяльністю; особам, яким суд заборонив займатися підприємницькою діяльністю; особам, які мають непогашену судимість за крадіжки та інші корисливі правопорушення.

Підприємство — економічно і юридично відокремлена ланка економіки, в якій поєднується певний технологічний і суспільний спосіб виробництва ма­теріальних благ і послуг.

У економіці України сучасні підприємства класифікують за сімома ознаками:

1. За метою і характером діяльності виокремлюють комерційні та некомерційні підприємства. Комерційні ставлять за мету одержання прибутку, мета некомерційних у досягненні соціально­го чи економічного ефекту без одержання прибутку.

2. За формами власності розрізняють приватні, колективні, державні підприємства.

3. За належністю капіталу існують національні, іноземні, змішані підприємства.

4. За правовим статусом і формою господарювання виокремлю­ють одноосібні, кооперативні, орендні, господарські товариства.

5. За галузево-функціональним видом діяльності підприємс­тва поділяють на промислові, сільськогосподарські, будівельні, транспортні, торговельні, виробничо-торговельні, торгово-посе­редницькі, інноваційно-впроваджуючі, лізингові, банківські, страхові, інвестиційні, туристичні.

6. За технологічною та територіальною цілісністю і ступенем підпорядкування серед підприємств виокремлюють головні (мате­ринські), дочірні, асоційовані, філії.

7. За розміром (чисельністю працюючих) підприємства бува­ють малі, середні, великі. Малі фірми — до 50 працівників за­лежно від галузі, середні — до 1000 та великі — понад 1000 пра­цівників.

Набуття підприємством у його відносинах з фізичними і юри­дичними особами правової форми надає йому якостей фірми.

Фірма — складне об'єднання матеріальних, трудових та інших ресурсів, відповідно організованих і координованих для виробництва товарів і послуг.

Основою економіко-правової форми підприємства є форма власності, на якій воно засноване. Відповідно до існуючих типів власності (спільної, приватної, змішаної) економіко-правові фор­ми підприємств диференціюють на приватні, колективні, держав­ні та змішані.

Приватні підприємства. До них відносять будь-які підпри­ємства недержавної форми власності. З огляду на це виокремлю­ють такі їх види: одноосібного володіння, партнерства (товарис­тва), корпорації.

Підприємства одноосібного володіння. Ними є:

- індивідуальні підприємства (їх майно належить фізичній особі, вони функціонують лише на її власній праці);

- сімейні підприємства (засновані на власності і праці громадян — членів однієї родини);

- підприємства, засновані на власності окремого громадяни­на з правом найму робочої сили (такі підприємства поширені в ринковій економіці, часто їх називають малим бізнесом).

Порівняно з іншими формами підприємство одноосібного во­лодіння має свої переваги і недоліки. З економічної точки зору го­ловною його перевагою є єдність в одній особі господарюючого суб'єкта і власника як передумови ефективного функціонування підприємства, оскільки власник має цілковиту свободу у виборі діяльності, самостійно розпоряджається майном, результатами своєї праці, сплачує відносно невеликі податки. Малий бізнес швидше, ніж великі фірми, пристосовується до кон'юнктури рин­ку, роботи в кризових умовах. Він сприяє розширенню номенкла­тури й асортименту продукції, ефективніше вирішує проблеми ре­сурсозбереження, раціональніше використовує трудові ресурси, у нього значно нижчі виробничі, інфраструктурі витрати. В еконо­міці багатьох західних країн малий бізнес є індикатором еконо­мічного розвитку як наслідок його оперативного реагування на динаміку ринкової кон'юнктури, норми прибутку в різних галу­зях економіки.

Однак підприємства одноосібного володіння мають певні еко­номічні недоліки. Це нестача власних фінансових ресурсів для розвитку підприємства, труднощі менеджменту (власник змуше­ний виконувати всі основні функції з управління, оскільки йому недоступні вигоди від спеціалізації управління), необмежена від­повідальність власника підприємства за результати діяльності (одноосібні підприємці відповідають не лише активами підпри­ємства, а й своїм особистим майном: якщо власник не може покри­ти всі вимоги кредиторів активами підприємства, суд може на­класти арешт і на його особисту власність). Одноосібним підпри­ємствам не під силу масштабні науково-технічні програми, у них обмежений доступ до сировини і матеріалів, невисокі можливості щодо вивчення ринків збуту, реклами, вони надто вразливі до дії зовнішніх факторів — коливання цін, податків.

Підприємства одноосібного володіння поширені у країнах з ринковою економікою (у США близько 80 % підприємств є одно­осібними). Загалом найбільше їх у роздрібній торгівлі, консульта­тивному бізнесі, сфері харчування та інших видах послуг.

Партнерства (товариства). Засновані на партнерстві під­приємства репрезентують більш розвинуту економіко-правову форму. їх характерна особливість полягає у наявності двох або більше осіб, які об'єднують своє майно, стають співвласниками створено­го ними підприємства, спільно управляють виробництвом і влас­ністю, розподіляють прибуток і несуть спільну відповідальність за його зобов'язаннями. Процедурно організація партнерства нескладна. Майже в усіх випадках вона передбачає укладення письмового договору.

За статусом виокремлюють партнерства з обмеженою відпові­дальністю і партнерства з повною відповідальністю (звичайні партнерства).

Партнерства з обмеженою відповідальністю відповідають за зобов'язаннями партнерства у межах своїх внес­ків, у таких пропорціях вони розподіляють прибуток.

Партнерства з повною відповідальністю (звичайні парт­нерства). Учасники відповідають за зобов'язаннями партнерства розмірами своїх внесків і особистим майном.

Перевагами партнерства порівняно з підприємствами одно­осібної приватної власності є можливість залучення більших ре­сурсів зі збереженням високої адаптивності. Оскільки управлін­ня партнерською фірмою, як правило, спеціалізоване, кожний з партнерів відповідає за конкретну ділянку роботи. Недоліками партнерства вважають значно складнішу, ніж за одноосібного підприємництва, процедуру прийняття рішень, часті незгоди між учасниками під час управління підприємством, неможли­вість продажу учасниками своїх паїв на відкритому ринку.

Партнерства мають міцні позиції й активно розвиваються у сфері малого бізнесу, у наданні послуг, сільському господарстві.

Корпорації. Найрозвинутіша економіко-правова форма під­приємств, які ще називають АТ. Вона володіє найбільшою фінан­совою силою, великими перевагами у менеджменті, що є наслід­ком її спеціалізації та професіоналізму.

Корпорація відповідає за своїми зобов'язаннями лише майном корпорації, цим вона відрізняється від одноосібних приватних підприємств І партнерств, які відповідають і власним майном, і майном своїх учасників (засновників). Це свідчить, що корпора­ція є товариством (компанією) з обмеженою відповідальністю, статус якої привабливий для суб'єктів бізнесу.

Зважаючи на особливості відповідальності, виокремлюють та­кі види корпорацій:

- корпорації з відповідальністю, обмеженою акціями;

- корпорації з відповідальністю, обмеженою гарантіями;

- корпорації з необмеженою відповідальністю.

Створити корпорацію технічно значно складніше, ніж парт­нерство чи підприємство одноосібного володіння, оскільки на них поширюються юридичні обмеження ділової активності (дозволено займатися тільки видами діяльності, передбаченими статутом). У багатьох країнах функціонування корпорацій ускладнене подвій­ним оподаткуванням доходу: оподатковуються прибутки АТ і до­ходи (дивіденди) акціонерів.

Останнім часом заявив про себе новий вид корпоративного під­приємства — корпорація колективного володіння, утворення якої є результатом передавання більшої частини акцій її працівникам, що зближує їх інтереси.

Колективні підприємства. До них відносять підприємства з колективною формою власності на засоби виробництва і частину

створеного продукту, а також із колективним управлінням влас­ністю. Розрізняють колективні підприємства, що допускають по­діл власності на паї та не допускають такого поділу.

Підприємством колективної власності вважають корпоратив­не або унітарне підприємство, що діє на основі колективної влас­ності засновників. Підприємствами колективної власності є ви­робничі кооперативи, підприємства споживчої кооперації, під­приємства громадських і релігійних організацій.

Державні підприємства. Одним із суб'єктів господарської ді­яльності розвинутих країн є державне підприємство — підприємс­тво, яке засноване і здійснює свою виробничо-економічну діяль­ність на базі державної власності. Функціонування таких підпри­ємств є однією з форм впливу держави на господарське і соціальне життя суспільства. За ринкової системи господарювання держав­ний сектор в економіці країн Західної Європи становить 15 %, хоч у різних країнах він неоднаковий.

Державні підприємства функціонують на принципах самоокуп­ності, самофінансування та самоуправління з метою одержання прибутку. Це означає, що їх діяльність відбувається в режимі пов­ної комерціалізації, тобто господарчого розрахунку.

Змішані підприємства. Це підприємства, в яких поєднують­ся різні форми власності, зокрема державна і приватна. Вплив учасників на діяльність таких підприємств обумовлюється част­ками у статутному фонді. Вони можуть бути як національними, так і з залученням іноземного капіталу. У світовій економічній практиці змішані підприємства доволі поширені.

Кожне підприємство належить до певної організаційно-право­вої форми, що обумовлена формою його власності, правовим ре­жимом, переданим йому засновниками майна; законодавчими об­меженнями щодо діяльності конкретної організаційно-правової форми; повноваженнями щодо управління майном юридичної особи; вимогами законодавства до складу його засновників і меж їх відповідальності за зобов'язаннями створеної ними юридичної особи; характером повноважень управління та деякими іншими особливостями.

Суб'єктами малого підприємництва в Україні є зареєстровані у встановленому порядку фізичні особи, які займаються підприєм­ницькою діяльністю без створення юридичної особи, а також, юри­дичні особи будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких середньооблікова чисельність працюючих за звітний період не перевищує 50 осіб, а обсяг річного валового дохо­ду — 500 000 євро. Такі підприємства можуть бути новоствореними або виділеними зі складу діючих, які є засновниками малих підприємств. Основним критерієм для зарахування господарсько­го об'єкта до малих підприємств є кількість працівників, яка за­лежить від галузі та виду діяльності: в промисловості та будівниц­тві — до 200 осіб, в інших галузях виробничої сфери — до 50, у науці та науковому обслуговуванні — до 100, у невиробничій сфе­рі — до 25, у роздрібній торгівлі — до 15 осіб.

У 90-ті роки XX ст. в економіці України почали функціонува­ти підприємства у формі господарських товариств.

Господарські товариства — підприємства створені на засадах угоди юри­дичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприєм­ницької діяльності з метою одержання прибутку.

До господарських товариств належать: АТ, товариства з обме­женою відповідальністю (ТОВ), товариства з додатковою відпові­дальністю (ТДВ), повні товариства, командитні товариства.

Акціонерні товариства. Вони формують статутний фонд, поділений на певну кількість акцій рівної номінальної вартості, несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства тільки його майном, а кожен акціонер — у межах належних йому акцій. Статутний фонд АТ не може бути меншим суми, еквівалентної 1250 мінімальним заробітним платам на момент його створення.

У деяких випадках конкретна організаційно-правова форма є обов'язковою передумовою для певного виду діяльності. Наприк­лад, інвестиційний фонд може бути створений лише у формі ЗАТ, його статутний фонд повинен бути не меншим суми, еквівалентної 2000 мінімальних зарплат. Якщо інвестиційна компанія здійснює спільні інвестиції, її статутний фонд має становити не менше 50 тис. мінімальних зарплат.

АТ мають фінансові (створюють механізм оперативної мобілі­зації масштабних інвестицій і регулярного одержання прибутку у формі дивідендів для власників акцій), економічні (акціонерний капітал сприяє встановленню гнучкої системи виробничо-госпо­дарських зв'язків, опосередкованих перехресним або ланцюговим володінням акцій), соціальні (акціонування є важливою формою роздержавлення власності, перетворення найманих працівників на співвласників майна) переваги.

Товариства з обмеженою відповідальністю. Це товариства, які мають статутний фонд, поділений на частки, розмір яких ви­значається установчими документами. Статутний фонд повинен бути не меншим суми, еквівалентної 100 мінімальним заробітним платам. Кожний учасник несе ризик у межах сво­їх вкладів до статутного фонду. Це один з найпоширеніших видів господарських товариств у економічній сфері України.

Товариства з додатковою відповідальністю. Це товариства, учасники яких відповідають за боргами товариства своїми внеска­ми до статутного фонду, а за недостатності цих сум — належним їм майном в однаковому для всіх учасників розмірі, кратному до свого внеску. Граничний розмір відповідальності передбачається в установчих документах. В Україні у формі ТДВ обов'язково по­винні функціонувати довірчі товариства, які здійснюють пред­ставницьку діяльність відповідно до договору, укладеного з дові­рителями майна (коштів, ЦП, документів, які засвідчують право власності довірителя) щодо реалізації прав його власників.

Загалом менш поширеними є повні та командитні товариства.

Повні товариства. Їх учасники зі своїх внесків формують статутний фонд, займаються спільною підприємницькою діяль­ністю, несуть необмежену і солідарну відповідальність усім своїм майном за зобов'язаннями товариства, що виникли до чи після їх вступу до нього.

Командитні товариства. Це товариства змішаного типу, в яких поєднуються особливості товариства з обмеженою відпові­дальністю і повного товариства. Одні їх учасники здійснюють підприємницьку діяльність від імені товариства і несуть відпові­дальність за його зобов'язаннями всім своїм майном (повні това­риші, або комплементарії). Інші учасники (вкладники, або командисти) не беруть участі в підприємницькій діяльності та управ­лінні товариством, їх відповідальність обмежена вкладом у майно товариства.

Правовий статус усіх видів господарських товариств визнача­ється нормами Закону України «Про господарські товариства», який регулює особливості їх створення, права та обов'язки, рівень відповідальності учасників і засновників.

Рекомендована література:

1. Політична економія / за ред. В.О.Рибалкіна, В.Г.Бодрова. – К.: Академія, 2004. – с.445-465

2. Основи економічної теорії. / за ред. П.В.Круша, В.І.Депутат, С.О.Тульчинськох. – К.: Каравела, 2007, с.170-186

3. Мочерний С.В., Устинко О.А. Основи економічної теорії. – К.: Академія, 2005, с.184-201

4. Економічна теорія: Політекономія / за ред. В.Д. Базилевича. – К.: Знання, 2006, с267-288.

Самостійна робота 6

Тема: Розв’язання задач до теми «Капітал»

 

В результаті вивчення теми студенти повинні:

Знати: особливості постійного, змінного капіталу; порядок розрахунку маси і норми додаткової вартості, маси і норми прибутку;

Вміти: визначати постійний, змінний капітал, додаткову вартість; розраховувати норму і масу додаткової вартості; розраховувати норму і масу прибутку

 

Студенти, залежно від рівня знань, вмінь і здібностей самостійно обирають для себе рівень завдання самостійної роботи.

 

Для того, щоб отримати за вірно виконану самостійну роботу максимально 8 балів, необхідно обрати три задачі із завдання 6.1 і вірно їх виконати в зошиті для домашніх самостійних робіт:

Завдання 6.1

Визначити вартість блага, якщо нова вартість складає 300 тисяч гривень, основні фонди підприємства оцінені в 400 тисяч гривень і спрацьовуються протягом 40 місяців, оборотні фонди ак5ладають 30 тисяч гривень за місяць.

Яка середня заробітна плата на підприємстві, на якому працюють 200 найманих працівників, якщо маса додаткової вартості 300 тисяч гривень, а норма додаткової вартості 300%?

На підприємстві працюють 20 найманих робітників, середня заробітна плата складає 1650 гривень за місяць, норма додаткової вартості 300%. Чому дорівнює додаткова вартість на даному підприємстві?

Підприємство для організації виробничої діяльності придбало предметів праці на 20 тисяч гривень, обладнання з терміном амортизації 3 роки на 500 тисяч гривень, фонд заробітної плати складає 80 тисяч гривень. Чому дорівнює вартість виготовленої продукції, якщо норма додаткової вартості 250%?

Визначити авансований капітал, при умові, що нова вартість складає 300 тисяч гривень, додаткова вартість 200 тисяч гривень, предметів праці підприємство отримує на 100 тисяч гривень, засобів праці з розрахунку на один місяць – на 30 тисяч гривень.

Визначити нову вартість, якщо авансований капітал складає 550 тисяч гривень, постійного капіталу було витрачень на 400 тисяч гривень, а норма додаткової вартості 100%.

Для того, щоб отримати за вірно виконану самостійну роботу максимально 10 балів, необхідно обрати дві задачі із завдання 6.2 і вірно їх виконати в зошиті для домашніх самостійних робіт:

Завдання 6.2

6.2.1 Працівник за робочий день з тканини, яка коштує 2000 грн., шиє 10 пар джинсів. При цьому зношування приміщення, в якому відбувається процес виробництва, а також знарядь праці становить 500 грн. Денна вартість робочої сили 1200 грн. Порахувати авансований капітал. Якою буде вартість однієї пари джинсів, якщо норма додаткової вартості 300%? Чому дорівнює нова вартість?

6.2.2 Використайте умову задачі 6.2.1, тільки враховуйте, що норма додаткової вартості 400%. Які показники в результаті змінять?

6.2.3 Для організації виробничої діяльності підприємство витрачає щомісяця сировини на 10000 грн., за оренду приміщення сплачується 15000 грн., комунальні послуги коштують 14000 грн., використовується обладнання з терміном амортизації 5 роки, яке купували за 390000 грн., на підприємстві працюють 10 найманих робітників із середньою заробітною платою 2000 грн. За місяць. Продуктивність підприємства 2000 виробів за місяць, кожен з них продається по 150 грн. Чи буде дане підприємство прибутковим? Якою є норма додаткової вартості?

6.2.4 Використайте умову задачі 6.2.3, тільки враховуйте, що термін амортизації обладнання 3 роки.

6.2.5 Використайте умову задачі 6.2.3, тільки враховуйте, що ціна на кожного виробу становить 100 гривень.

 

При розв’язанні задач необхідно використовувати лекційний матеріал і спиратись на наведені приклади.

Приклади розв’язання задач:

 

На підприємстві працюють 10 найманих робітників, середня заробітна плата складає 1550 гривень за місяць, норма додаткової вартості 150%. Чому дорівнює додаткова вартість на даному підприємстві?

Дано:

n = 10 m´ = m / V ∙ 100% V = 1550 ∙ 10 = 15500 грн.

V1 = 1550 грн. V = V1 ∙ n m = 150 ∙ 15500 = 23250 грн.

m´ = 150% m = m´∙ V 100

m -? 100%

Відповідь: додаткова вартість на даному підприємстві становить 23250 гривень.

 

Підприємство для організації виробничої діяльності придбало предметів праці на 150 тисяч гривень, обладнання з терміном амортизації 3 роки на 900 тисяч гривень, фонд заробітної плати складає 80 тисяч гривень. Чому дорівнює вартість виготовленої продукції, якщо норма додаткової вартості 250%?

 

Дано:

Соб = 150 тис. грн. W = С + V + m С = 150 тис. + 900 тис./ 3 = 450 тис. грн.

Сос = 900 тис. грн. С = Соб + Сос / А m = 250%∙ 80 тис. / 100% = 200 тис. грн.

А = 3 р. m = m´∙ V W = 450 тис.+80 тис.+200 тис.=730 тис.

V = 80 тис. грн. 100%

m´ = 250%


W -?

Відповідь: вартість блага складає 730 тис. гривень.

 

Для організації виробничої діяльності підприємство витрачає щомісяця сировини на 2500 грн., за оренду приміщення сплачується 1500 грн., комунальні послуги коштують 700 грн., використовується обладнання з терміном амортизації 3 роки, яке купували за 30000 грн., на підприємстві працюють 300 найманих робітників із середньою заробітною платою 900 грн. за місяць. Продуктивність підприємства 5000 виробів за місяць, кожен з них продається по 200 грн. Чи буде дане підприємство прибутковим? Якою є норма додаткової вартості?

       
   
 


Дано:

Соб (1) = 2500 грн. W = С + V + m W = 200 ∙ 5000 = 1000 тис. грн.

Соб (2) = 1500 грн. m = W - С – V С = 2500 грн. + 1500 грн. + 700 грн. +

Соб (3) = 700 грн. W = w1∙ h + 30000 / 3 = 14,7 тис. грн.

А = 3 р. V = V1∙ n V = 900 ∙ 300 = 270 тис. грн.

Сос = 30000 грн. С = Соб + Сос / А m = 1000 тис. – 14,7 тис. – 270 тис. =

n = 300 m´ = m / V ∙ 100% 715,3 тис. грн.

V1 = 900 грн. m´ = 715,3 тис. / 270 тис. ∙ 100% =

h = 5000 = 265%

w1 = 200 грн.


m -?

m´-?

Відповідь: підприємство буде прибутковим, отримає 715,3 тис. гривень прибутку, норма додаткової вартості 265%.

 

Самостійна робота №6а

Тема: Розв’язання задач до теми «Витрати виробництва»

В результаті вивчення теми студенти повинні:

Знати: класифікацію витрат виробництва, особливості обчислення витрат виробництва;

Вміти: надавати характеристику витрат виробництва, знати їх особливості; обчислювати витрати виробництва

 

Студенти, залежно від рівня знань, вмінь і здібностей самостійно обирають для себе рівень завдання самостійної роботи.

 

Для того, щоб отримати за вірно виконану самостійну роботу максимально 8 балів, необхідно в зошиті для домашніх самостійних робіт заповнити таблицю, представивши необхідні розрахунки:

 

Постійні витрати виробництва становлять 60 грн., заповніть таблицю 6а.1

 

Таблиця 6а.1 Витрати виробництва

Сукупний обсяг виробництва Q Постійні витрати FC Змінні витрати VC Сукупні витрати TC Середні постійні витрати AFC Середні змінні витрати AVC Середні сукупні витрати ATC Граничні витрати MC
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               

 

Для того, щоб отримати за вірно виконану самостійну роботу максимально 10 балів, необхідно в зошиті для домашніх самостійних робіт обчислити одну із запропонованих задач, представивши необхідні розрахунки і пояснення:

 

6.1.1 Внаслідок збою у роботі комп’ютера фірми зникла необхідна інформація про її витрати. Головний бухгалтер зміг відновити лише деякі дані. Вам для прогнозу необхідна повна інформація. Спробуйте відновити таблицю 6а.1.1 в повному об’ємі.

 

Таблиця 6а.1.1 Витрати виробництва

 

Сукупний обсяг виробництва Q Постійні витрати FC Змінні витрати VC Сукупні витрати TC Середні постійні витрати AFC Середні змінні витрати AVC Середні сукупні витрати ATC Граничні витрати MC
               
               
          10,5    
               
               
               

6.1.2 На взуттєвій фабриці за годину виготовляється 1,2 пари взуття. Визначте середні змінні витрати виробництва однієї пари взуття, припускаючи, що праця є змінним фактором виробництва і що витрати на працю становлять 24 грн. на годину. Якщо постійні витрати становлять 16000 грн. на місяць, а місячний обсяг виробництва 1000 пар взуття, то якою буде величина середніх сукупних витрат виробництва?

 

6.1.3 У таблиці наведена частина даних про можливі варіанти ведення бізнесу малого підприємства при незмінних постійних витратах. Заповніть таблицю 6а.1.3:

Таблиця 6а.1.3 Витрати виробництва

Випуск та продаж Q Середні постійні витрати AFC Постійні витрати FC Середні змінні витрати AVC Змінні витрати VC Середні сукупні витрати ATC Сукупні витрати TC Граничні витрати MC
               
               
               
               
               
               

Приклад розв’язання задачі:

Внаслідок збою у роботі комп’ютера фірми зникла необхідна інформація про її витрати. Головний бухгалтер зміг відновити лише деякі дані. Спробуйте обчислити решту даних, заповнивши таблицю:

 

Q FC VC TC ATC AVC AFC MC
               
               
               
               

 

Розв’язок:

1) Якщо є AFC10, то можна порахувати FC10:

FC10 = AFC10 ∙ Q10 = 100, постійні витрати однакові для усіх обсягів випуску, тому заносимо цей результат в усі колонки.

2) Нам відомі FC20 і VC20, можемо розрахувати ТС20:

ТС20 = FC20 + VC20 = 280

3) Нам відомі АТС10, можемо розрахувати ТС10:

ТС10 = АТС10 ∙ Q10 = 200

4) Нам відомі ТС10, FC10, можемо розрахувати VC10:

VC10 = ТС10 – FC10 = 100

5) Нам відомі ТС30, FC30, можемо розрахувати VC30:

VC30 = ТС30 – FC30 = 290

6) Ми маємо всі дані для розрахунку середніх витрат:

АТС = ТС / Q; АVC = VC / Q; AFC = FC / Q:

АТС0 = -; АТС20 = 14; АТС30 = 13;

АVC0 = -; АVC10 = 10; АVC20 = 9; АVC30 = 9,7;

AFC0 = -; AFC20 = 5; AFC30 =3,3.

7) Ми маємо всі дані для розрахунку граничних витрат:

МС = ∆ТС / ∆Q:

МС10 = (ТС10 – ТС0) / (Q10 – Q0) = 10; МС20 =8; МС30 = 11.

Відповідь:

Q FC VC TC ATC AVC AFC MC
        - - - -
               
               
          9,7 3,3  

Самостійна робота 7





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 638 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Логика может привести Вас от пункта А к пункту Б, а воображение — куда угодно © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2223 - | 2152 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.