Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Категорії етики




Етика як наука вивчає, узагальнює і систематизує принципи і норми моралі, що діють в суспільстві, сприяє виробленню моральних уявлень, які в максимальному ступені відповідають історичним потребам, сприяючи тим самим вдосконаленню суспільства і людини. Етика як наука служить соціальному і економічному прогресу суспільства, твердженню в нім принципів гуманізму і справедливості.

Категорії етики — це основні поняття етичної науки, найбільш істотні елементи моралі, що відображають.

Виділяються загальновизнані, важливі в теоретичному і практичному відношенні категорії:

1. добро і зло

2. правда

3. справедливість

4. борг

5. совість

6. відповідальність

7. гідність і честь

8. гуманізм

9. етика ненасильства.

До категорій етики відносять також сенс життя, щастя і ін.

1. Добро і зло

1) Поняття добра і зла

2) Чеснота, благо, доброта

3) Концепції походження добра і зла

Добро і зло — найбільш загальні форми моральної оцінки, що розмежовують етичне і аморальне.

Поняття добра і зла:

• є узагальненими;

• позначають діаметрально протилежні характеристики;

• виражають найважливіші установки моральної свідомості.

Формування понять добра і зла йшло у процесі становлення моралі. Відбувалося усвідомлення добра і зла як цінностей, не пов'язаних з природними явищами (які можуть бути корисними і шкідливими, але знаходяться поза категорією моралі).

Добро і зло є характеристиками вчинків, тобто дії, здійснених навмисно, вільно, співвіднесених з ідеалом.

Зміст добра і зла обумовлений ідеалом моральності:

• добро - те, що прагне до ідеалу;

• зло - те, що віддаляється від ідеалу.

Добро — категорія етики, об'єднуюча все, що має позитивне етичне значення, що відповідає вимогам моральності, служить відмежуванню етичного від аморального, такого, що протистоїть злу.

Смислові відмінності у вживанні слова "добро".

Відносний сенс: хороше, корисне для даної людини в даних обставинах.

Абсолютний сенс: добро в абсолютному значенні - це:

• вираз самоцінного добра (досягнення мети, що не є засобом);

• вираз позитивного значення явища щодо вищої цінності (ідеалу).

Добро в абсолютному сенсі є етичним поняттям.

У буденній свідомості добро (благо) є результатом суб'єктивної оцінки людини.

У релігійній свідомості добро, благо:

• є характеристикою миру;

• задано Богом, існує об'єктивно;

• є самим Богом (високим благом).

Уявлення про добро і зло так сильно мінялися від народу до народу, від століття до століття, що часто прямо суперечили одне іншому.

Релігійна етика бачить добро як вираз розуму або волі Бога. У різних ученнях добро прийнято виводити з природи людини, з суспільної користі, з космічного закону або світової ідеї і т.д.

Зло — категорія етики, за своїм змістом протилежна добру, узагальнено виражає уявлення про аморальний, такий, що суперечить вимогам моралі, заслуговує засудження.

Походження зла пояснюється по-різному. У релігійних ученнях зло — фатальна неминучість людського існування. Іммануїл Кант вважав зло необхідним наслідком плотської природи людини. Французькі просвітителі пояснювали зло результатом нерозуміння людиною своєї справжньої природи. Марксисти пов'язують зло з антагоністичним пристроєм суспільства.

Види зла.

Зло асоціюється з руйнуванням, загибеллю. Можна виділити наступні види зла:

1. природне, природне зло (стихійні сили, хвороби і ін.) не залежить від волі і діяльності людини;

2. соціальне зло: є частиною історичного процесу; народжується під впливом діяльності людей; не може контролюватися людиною. Наприклад, бунти, революції, війни є результатом зіткнення інтересів і волі безлічі людей, є стихійною силою, не підвладній волі індивіда;

3. етичне (моральне) зло, яке твориться під дією: свідомості, волі та морального вибору людини.

Види морального зла, виражені в людських пороках (етично негативних якостях):

ворожість - активне зло, направлене на інших людей, їх життя і благополуччя; свідомо заподіювана шкода (насильство і т. п.), що не є засобом оборони;

розбещеність - зло, направлене на себе, пороки людини (лінь, обжерливість і т. д.).

Розбещена людина:

•стає рабом своїх пристрастей і тяги до задоволень;

•порушує соціокультурні заборони;

•не здібний до діяльної любові до ближньому.

З категорією добра пов'язано поняття чеснотистійкі етично позитивні якості особи, вказуючі на її моральну цінність. Чесноті протистоїть порок.

Чесноти:

• відображають різні сторони добра;

• виховуються в людях.

Різним історичним епохам, культурам, моральним системам були властиві різні чесноти. Чеснота однієї системи могла бути пороком в іншій (стоїчна безпристрасність з погляду християнства є пороком).

Добродійна людина визнає позитивні етичні принципи і вимоги, творить добро, поступаючи відповідно до них (добродеять — робити добро). Уявлення про чесноту, як і про добро, історично змінювалися. У Ін. Греції відповідно до учення Платона чеснота зв'язувалася з такими етичними якостями, як мужність, помірність, мудрість, справедливість. Християнська віра в епоху середньовіччя висунула три основні чесноти: віру, надію, любов (як віру в Бога, надію на його милість і любов до нього).

При всій мінливості поглядів в різний час і в різних шарах суспільства чесність, гуманність, мужність, безкорисливість, вірність і т.п. оцінювалися і оцінюються позитивно. От як описаний в післямові до романа Э.М.Ремарка "Тіні в раю" своєрідний етичний кодекс позитивних героїв. "Будь добрий і мужній; свято виконуй обов'язок людського братерства і солідарності, не проходь байдуже мимо чужого горя; що терпить лихо прийди на допомогу навіть в збиток собі; будь вірний в любові і дружбі, непримиренний до підлості і нещадний до негідників; зробивши гідний вчинок, не пнися і не гордися, не вимовляй гучних фраз і благородних сентенцій; будь байдужий до багатства, влади, кар'єри і інших важелів особистого піднесення; не принижуйся і не принижуй, дотримуйся честі і гідності".

Чесноти іноді пов'язують з певним соціальним положенням осіб. Про військові чесноти А.В.Суворов в повчанні писав: " 1. Чеснота, що замикається в чесності, яка одна тверда. Вона: у сдержании слова, в безлукавствии і обережності, в безмщении. 2. Солдатові — бадьорість, офіцерові — хоробрість, генералові — мужність ".

У середньовічних лицарів існував цілий культ "важких чеснот", серед яких на першому місці були хоробрість і мужність, необхідні для захисту чести і достоїнства. Лицар віддавав перевагу скоріше смерті, чим приниження.

Поняття "добро" і "благо" часто вживають як синоніми. Благо — все, що сприяє людському життю, служить задоволенню матеріальних і духовних потреб людей, є засобом для досягнення певної мети. Це природні блага, духовні (пізнання, освіта, предмети культурного споживання). Корисність не завжди співпадає з благом (мистецтво позбавлене утилітарної користі; розвиток промисловості, матеріального виробництва приводить людство на грань екологічної катастрофи).

Доброта. Добрим можна назвати людину, що творить добро.

Доброта:

· виражається в житті, практичній діяльності людей;

· властива цілісній особі (добра людина добра і в поведінці, і в думках);

· неегоїстична: добра людина жертвує приватними інтересами ради блага інших.

А. Швейцер: «Доброта повинна стати дійсною силою історії і проголосити початок століття гуманності. Тільки перемога гуманістичного світосприймання над антигуманизмом дозволить нам з надією дивитися в майбутнє».

Добро обов'язкове безкорисливо, тому відносини взаємної корисності не можуть вважатися добром, оскільки засновані на егоїстичних інтересах. Добро засноване на потребі людини дарувати добро іншим людям.

Добро і зло пізнаються тільки в єдності (добро через зло і навпаки). Для того, щоб бути діяльно добрим, людина повинна дізнатися зло. Недостатньо вивчати зло, щоб осягнути добро, злу необхідно чинити опір. Добро отримує значущість в протилежність злу, затверджується в протистоянні злу. Уявлення людей про добро і зло є неоднозначними, можуть міняти полюси. У різних культурах різні етичні оцінки одних і тих же явищ, вчинків. Етичні уявлення міняються в процесі зміни історичних епох.

Традиційному патріархальному суспільству були властиві:

• відтворення способу життя предків (відступ від традицій засуджувався);

• беззаперечне підпорядкування старшим;

• нетерпимість до інородців, іновірців, інакодумців і т.д.

У сучасному суспільстві багато чеснот минулого вважаються аморальними. Добром, цінністю стали:

• становлення нових ідеалів, відмова від деяких традицій;

• самостійність, свобода творчості, розвиток індивідуальності людини;

Концепції походження добра і зла

1. Етичний інтелектуалізм (просвітницька концепція). Зло пов'язано з незнанням. Сократ і Просвітителі вважали - досить удосконалити систему освіти, як зникне і зло. Необхідно розвивати інтелект,, удосконалювати науку.

2. Етичний оптимізм. Зло - це маленький фрагмент світу, в якому все прагне до добра (стоїки). Зло необхідно для затвердження добра. Все, що нам здається як зло, насправді служить порядку і красі миру як цілого. Мир як ціле добрий. Зло це тимчасове випробування, що служить цілям торжества справедливості і правди. (Дамб, Лейбніц).

3. Соціальний детерминизм. Джерело зла в соціальній недосконалості і несправедливості (марксизм). Причина зла - не в слабкості інтелекту, а в поганих соціальних умовах: убогість, погане виховання, важкі умови життя - все це створює грунт для здійснення порочних вчинків.

4. Теорії психоаналізу бачать джерело зла в природі людини, у сфері несвідомого (Шопенгауер, Фрейд, Ніцше, Фромм).

У кожному індивідові є зачатки зла, які пригнічуються культурою. Культура і мораль належать сфері соціальних вимог, що нав'язуються індивідові, забороняють йому реалізувати свої несвідомі ваблення і пристрасті і тому що роблять його нещасним і психічно хворим. Людина за природою порочена. Культура і мораль накладають жорсткі заборони на поведінку людини, виступаючи знаряддями збільшення його агресивності і деструктивности, які не зникають, але переносяться у внутрішній світ, виступаючи джерелом страждань.

5. Антропологічні теорії (М. Бубер, М. Шелер, Э. Фромм) продовжують лінію психоаналізу. Зло фундаментальна і первинна характеристика людини, що визначає його найбільш глибоку, але ретельно приховувану суть. Добро і зло не сприймаються людиною одночасно. Поняття про добро є вторинним, тоді як зло спочатку і первинно. Добро чоловік дізнається тільки тоді, коли він вже перебуває в злі. Людина розуміє, що таке добро, коли він вже зробив зло. Добро - це втрачений, але вже недоступний стан. У самій людині лежить джерело зла. Решта всього зла в світі - це ілюзія. У душі людини є демонічний початок, який жадає людину як жінка чоловіка.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-09-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1242 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

В моем словаре нет слова «невозможно». © Наполеон Бонапарт
==> читать все изречения...

2218 - | 2181 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.