Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Системні прояви ревматоїдного артриту




РА називають ревматоїдною хворобою, підкреслюючи тим самим системний характер ураження. Уже з перших тижнів захворювання у хворих РА спостерігається зниження маси тіла, при високій активності зниження маси тіла досягає інколи 10-20 кг за 4-6 місяців, а в рідких випадках – навіть до розвитку кахексії. Характерним є підвищення температури тіла, яке супроводжується стомлюваністю, адинамією, загальним нездужанням. Лихоманка з’являється уже в початковий період захворювання, турбує частіше у другій половині дня і ввечері. Вираженість температурної реакції коливається від субфебрильних цифр до 39-40 оС.

Для РА характерним є ураження м’язів. Спочатку це проявляється міальгіями, а згодом розвивається міозит з вогнищами некрозу і атрофії м;язів. Поєднання атрофії міжфалангових м’язів, м’язів гіпотенора і тенора з припухлістю пястно-фалангових, проксимальних міжфалангових суглобів і суглобів зап’ястя характеризується як «ревматоїдна рука».

Ураження шкіри при РА проявляється порушенням трофіки (сухість і стоншення шкірних покровів), підшкірними крововиливами, і дрібно вогнищевим некрозом внаслідок розвитку васкуліту. Характерними є долонні і підошвенні капілляріти, інфаркти шкіри в ділянці нігтьових пластинок, livedo retucularis, а також вазомоторні порушення, які проявляються зниження місцевої температури і цианозом шкіри кистей і стоп. Можливий розвиток вазомоторних кризів по типу синдрома Рейно.

Для РА характерним є поява ревматоїдних вузликів – безболісних округлих щільних утворень від 2-3 мм до 2-3 см. Вони розташовуються переважно підшкірно на розгинальній стороні суглобів пальців кистей, ліктьових суглобів і передпліччя. Ревматоїдні вузли не знаходяться близько до глибоких шарів дерми, безболісні, рухомі. Інколи спаяні з апоневрозом або кісткою. Їх необхідно диференціювати від подагричних тонусів, вузлів Гебердена (Бушара) при остеоартрозі, ксантоматозних вузлів.

Ревматоїдний васкуліт зустрічається у 8-20 % хворих РА переважно у чоловіків. Клінічно проявляється шкірними змінами (чисельними екхімозами, поліморфні, дрібні геморагічні висипи), маточними і носовими кровотечами, ураженням внутрішніх органів (коронаріт з розвитком ІМ, гострий пневмоніт, альвеолі, гепатит). А також абдомінальним синдромом (мезентеріальний тромб, інфаркт кишківника).

Периферична лімфаденопатія діагностується у 40-60% хворих РА. Найбільш часто уражаються передньо- і задньошийні лімфатичні, підщелепні, під- і надключичні, підпахвохі і пахвинні лімфатичні вузли. При цьому вираженість лімфаденопатії залежить від активності запального процесу. Лімфатичні вузли звичайно еластичні, безболісні, рухомі, не спаяні зі шкірою, розміром 1-3 см.

Спленомегалія виявляється у 25-30% хворих РА при фізикальному обстеженні (позитивний симптом Рагози) або при інструментальному дослідженні (УЗД, комп’ютерна томографівя чи ін.). При поєднанні спленомегалії і анемічного синдрома необхідно у хворого виключити гемолітичну анемію. А наявність у хворого РА сплеомегалії і лейкопенії дозволяє діагностувати синдром Фелті.

Анемія у хворих РА зустрічається достатньо часто (більш ніж у 50%). У хворих мають ознаки залізодефіцитного стану (клінічні і лабораторні ознаки сидеропенічного синдрому – ламкість нігтів, випадання волосся, сухість шкіри, гіпохромія, пойкілоцитоз, анізоцитоз, зниження рівня сироваткового заліза). Мова іде про анемію хронічного запалення, для якої характерна нормохромія, висока концентрація трасферина і феритину в сироватці крові, а також наявність прямої кореляційної залежності між ступенем анемічного синдрому і активністю імунозапального процесу. Згідно сучасним даним причиною анемії є пригнічення функціональної активності клітин-попередників еритропоезу.

Ураження легень при РА розвивається у 30-50% випадків хворих. Частіше всього це плеврит, хронічний інтерстиціальний пневмоніт, ревматоїдні вузлики, рідше – альвеоліт і гострий пневмоніт. Плеврит – найбільш часте ураження легень (при автопсії у 40-70 % хворих). Сухий плеврит виникає значно частіше ніж ексудативний, проте зі стертою клінічною картиною діагностується рідше ніж ексудативний.

Ураження серцево-судинної системи є однією із причин підвищеної летальності хворих РА. Тривалість життя хворих РА у загальній популяції на 10-15 років менше. При цьому зміни ССС можуть бути обумовлені як існуючим імуннозапальним процесом (розвиток міокардиту, перикардиту, ендокардиту, аортиту) так і побічними діями проводимої терапії. НПЗП підвищують рівень тромбоксану, що може стати причиною розвитку тромбоемболічних ускладнень, інфарктів і інсультів у хворих.

Ураження нирок у хворих на РА зустрічається у 10-25 % хворих. При цьому розрізняють ураження нирок, безпосередньо зв’язані з основним захворювання (гломерудлонефрит, амілоїдоз) і ятрогенні, які обумовлені проводимою терапією (гострий і хронічний інтерстиціальний нефрит).

Ураження шлунково-кишкового тракту спостерігається більше ніж у 50% хворих. Найбільш часто зміни пов’язані з розвитком гастропатій, викликаних НПЗП. Клінічно проявляються зниженням апетиту, нудотою, важкістю в епігастральній ділянці, метеоризмом, розвитком гострої виразки шлунку чи дванадцятипалої кишки, інколи шлунково-кишковою кровотечею. При активному васкуліті можливий розвиток аутоімунного гепатиту, який швидко трансформується в цироз.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-09-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 421 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Логика может привести Вас от пункта А к пункту Б, а воображение — куда угодно © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2285 - | 2212 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.