Лекции.Орг

Поиск:


Устал с поисками информации? Мы тебе поможем!

Рух « Мистецтва та ремесла» (1880 – 1920). 6 страница
Свіжість і новизну повоєнній кераміці часто надає рисунок. Британський дизайнер Рой Мітвіндер, що заснував сімейну фірму, створював соковиті малюнки в абстрактному стилі або ж з використанням природних мотивів. *Він запустив у виробництво набори кераміки «Мистецтво стилю» та «Мода». Для них характерними є суголосність форм і декору: скруглено - квадратних для абстрактних розписів і вишукано-хвилястих – для стилізованих рослинних узорів. Відомий художник Перо Форназетті був різноплановим митцем – оформляв газети, проектував архітектурні споруди. *Він також розписував посуд, зокрема салатниці сюрреалістичними портретними композиціями з овочів і фруктів, що водночас дуже нагадують маньєристичні полотна Арчимбольдо.

Приділяючи велику увагу стилістичним аспектам, повоєнні дизайнери враховували поєднання форми, кольору та рисунку, прагнучи виразності. Стиль скандинавської кераміки формувався під впливом діяльності двох найкрупніших компаній – фінської «Аравії» та шведської «Густавсберг», для яких працювали відомі фахівці. Вироби «Аравії» розроблялись у двох лініях – добре оформленого масового виробництва та унікальних творів, не призначених для тиражування. »*Прикладом дизайну кераміки масового виробництва може бути обширний набір столового посуду «Кілта» за проектом Кая Франка, де поєднувались різноманітні за формою і кольором предмети: білі, чорні, блакитні і жовті, утворюючи складносурядну єдність. Такий недорогий посуд добре задовольняв повоєнний попит. На фабриці «Густавсберг», натомість, не цікавились унікальним виробництвом. Цей заклад не припиняв роботи і в роки війни, тому випереджав виробничі системи інших країн. *Для цієї компанії Брендт Фрайберг створив цікаву вазу білого кольору «Рептилія», дуже виразну і лаконічну за формою, з рельєфним декором, яка нагадує давню китайську кераміку.

Не можна проминути увагою цікаві експерименти відомих художників у галузі кераміки. передусім мова йде про П.Пікассо, який цікавився виражальними можливостями художньої кераміки. *Попри те, що митець не мав фахової підготовки, він проектував дуже оригінальні глеки і тарелі з фігуративними розписами, що вплинули на покоління керамістів. Компанія «Розенталь» випустила серію робіт, створених під впливом колекції одягу К.Діора. *Ваза «Новий погляд»відзначається захоплюючою суголосністю форми і декору у стилі «Сучасного мистецтва».

Скло. Найвищі досягнення в галузі повоєнного скла пов’язані зі скандинавським дизайном. Характерні ознаки творчих рішень майстрів цієї лінії – простота, абстрактність, іноді асиметричність, звернення до органічних форм – визначили загальну направленість стилю галузі тих часів. Неповторність скандинавського скла яскраво виявляється у виробах компаній «Йїттала», «Оррефорс», «Коста», відомих і в наші дні. Оперуючи абстрактним і природнім напрямками в дизайні, митці довершено використовували пластичну плинність матеріалу. Лите скло стало ідеальним засобом створення сучасних побутових виробів, в яких поєднувались гнучкі лінії та напівпрозоре яскраве забарвлення.

Одне з перших місць у світовому дизайні скла зайняла Фінляндія, вироби якої на Міланській Трієннале 1951 року назвали «Міланським чудом». Там, зокрема, виставив тридцять творів вже згаданий нами Таппіо Вірккала, що удостоївся багатьох медалей. В його творах поєднуються практичність і скульптурна пластичність форм, а звернення до природних образів листя, гриби, бамбук тощо – забезпечили міжнародне визнання і визначили промисловий стиль галузі. На новий рівень піднімає скандинавське скло і Тімо Сарпанева, який разом з «Йїтталою» випускав вироби надзвичайної краси. *Про це свідчить, наприклад, ваза «Орхідея» рельєфних асиметричних обрисів прозоро-фіалкового кольору. *Інгеборг Лундін проектувала посуд для «Оррефорса» як майстерно гравійовані вироби, так і посуд з видувного скла на зразок чудової ваза «Яблуко», в якій максимально використані ефекти півпрозорості жовтої та зеленої барв.

Віке Ліндстранд для компанії «Коста» створив оригінальну асиметричну чашу на ніжці, прикрашену зсередини геометричним рисунком. В цей час набуває великої популярності у різних видах дизайну – від одягу до меблів – форма тюльпана. *Ідеально підходило для цієї форми скло, про що свідчить комплект бокалів Нільса Ландберга. *А Кай Франк реалізує свої пошуки своєрідності в домашньому посуді у спрощеному стилі карафки і бокалу без ніжки. Загалом широко розвинуте виробництво країн Скандинавії надавало митцям широкі можливості для втілення складних за технологіями задумів.

Італійські майстри теж досягли великих успіхів і їх твори повоєнних десятиліть здобули загальне визнання. На відміну від скандинавського, італійське скло приваблювало пишністю декору і творчим освоєнням давніх традицій Мурано. Найбільш успішною була створена ще в 1921 році фірма «Веніні, для якої в часи «Сучасного мистецтва» працювали кращі дизайнери. *Паоло Веніні та Фульвіо Бьянконі виконали для фірми низку творів. *Шаленою популярністю користувалась їх ваза «Носова хустинка», для виконання якої були розроблені спеціальні технології. *Для виробів ці митці розробили техніку «vetro pezzato», коли прямокутники кольорової емалі підвішувались в товщі скляного корпусу, що надавало виробові вигляду мозаїки. П.Веніні взагалі експериментував з кольорами, надавав виробам незвичайної форми і різноманітної фактури. *Ф.Бьянконі разом з іншим відомим італійським дизайнером Дж.Понті розробив комплект для коктейлів з розфарбованого скла, де феєричний барвний ефект досягається за рахунок яскравого емалевого смугастого малюнку. В цьому ж стилі працюють інші італійські майстри скла.

Вироби зі срібла та металів. У повоєнні часи головною метою виробників цієї галузі став випуск предметів першої необхідності, оскільки попит на предмети розкоші був невеликим. Згодом взагалі спрощується стиль життя, змінюються звички і срібло та срібний посуд перестають вважати найвигіднішими і зручними у домашньому вжитку. На перший план виходять вироби зі сталі і сплавів. Продовжує використовуватись для столового посуду і алюміній.Найбільше дотримуються традицій у виробах зі срібла англійці, які мали дуже якісну систему підготовки, зокрема – в обробці металу у Королівському коледжі мистецтв. А Британська компанія ювелірів забезпечувала постійну розробку оригінальних творів. Поряд з випуском оригінального побутового сріблі англійські митці серйозно ставились до створення культових творів, поєднуючи традиційні схеми зі стилістикою сучасності. *Так, відомий дизайнер Джеральд Бенні у срібному позолоченому потирі вперше використав декор ніжки виробу матованою фактурою і контраст блискучих і матових поверхонь надає особливого ефекту цій роботі. *А Роберт Уелч в оригінальному семисвічному канделябрі досяг особливої виразності завдяки оригінальному рішенню шишкуватих струнких опор, що нагадують краплі розплавленого воску. Водночас, обидва митця поряд з такими вишуканими творами проектували і посуд з олова, неіржавіючої сталі тощо. *Серед тогочасних оригінальних дизайнерських рішень виділяється і ефектний сервіз для кави Стюарта Девліна де поліроване срібло поєднується з нейлоновою пластмасою, а лаконізм форм приваблює м’яким порушенням геометризму.

Крім британського дизайну в даній галузі, як і в інших, виділяються в повоєнні часи скандинавські митці. Значною популярністю користуються вироби компанії Георга Йенсена, позначені інтересом до скульптурності форм та біоморфізмом. Серед майстрів компанії виділяється талановитий скульптор за фахом Хенінг Коппель, який, зокрема, використовував певні методи скульптури, такі як моделі з глини – для своїх виробів зі срібла і металів. *В його срібному браслеті вгадуються мотиви поєднаних хребців, а створений для Йенсена чудовий глек «Вагітна качка», що став символом скандинавського дизайну, позначений особливою пластичністю хвилястих мотивів. Сам Г.Йенсен проектував елегантне блюдо з кришкою «Вугор», яке, здається, ладне зслизнути зі столу.

Серед виробів італійських дизайнерів по металу чи не найбільшої популярності набула спроектована Роберто Самбонетом каструля для приготування риби характерної видовжено-овальної форми.

Тканини. Як і в інших галузях промисловості, довоєнні текстильні підприємства Європи та Америки відновили у повоєнні роки випуск товарів, працюючи з відомими дизайнерами. Характерно, що з’являються вільні дизайнери, які співробітничали одночасно з текстильними та мебльовими компаніями, цілеспрямовано працюючи над дизайном оббиття. Ще більше. Ніж у попередні десятиліття, поширюється мода на абстрактні та лінійні узори з асиметричною композицією, яскраві барви. Але рапорт ний орнамент також користується популярністю. Як і в інших галузях дизайну, у сфері тканин митці також експериментують з новими матеріалами і технологіями, зокрема в Америці успіхом користувались роботи Д.Л. Ларсена, який успішно поєднував штучні і натуральні волокна. У Британії, колись передовому осередку дизайну тканин, текстильна промисловість відійшла на другий план. Однак, тканини. Які тут випускались, відзначались високим художнім рівнем та якістю виконання. В Англії найбільш успішним дизайнером тканин була Люсьєн Дей. У Фінляндії, яка уславилась в повоєнні десятиліття меблями, міжнародне визнання здобула фірма «Марімекко», що займалась і меблями і текстилем. У порівнянні з англійськими чи американськими виробами тканини скандинавських країн були загальнодоступними. Мали динамічний і новаторський дизайн.

*М.Ісола, головний дизайнер «Марімекко», створював барвисті тканини з крупним рисунком на зразок відомої «Булочки»,що змінила ставлення до текстилю декоративного призначення. *А Л.Дей здобула великий успіх тканиною «Чашечка», яка була визнана в 1951 році кращою тканиною на американському ринку. Архітектор А.Гірард для компанії Г.Міллєра спроектував набивний ситець «Дощ». Як і інші його роботи, тканина відрізняється яскравою декоративністю і абстрактністю орнаменту. *Серед текстилю з абстрактним рисунком слід згадати і роботу компанії Девіза Уайтхеда з сакраментальною для тих часів назвою «Новий погляд».

Великою популярністю користувались і художні тканини відомих митців А.Матісса, П.Пікассо, А.Дерена, Г.Мура, Б.Хепворт та інших. Вони загалом зробили значний внесок у формування сучасного стилю декоративних тканин. Наприклад, скульптор Е.Паолоцці розробляв зразки для бавовняних тканин компанії «Хоррокс» на зразок чорно-білої тканини «Вугільна лава».

Пластмаса та побутові прибори. У повоєнні десятиліття вироби з нових матеріалів набувають все більшого поширення. Після своєї появи на початку 20 століття ці матеріали в період «Сучасного мистецтва» випускаються на широкій виробничій основі з удосконаленням і урізноманітненням їх якості та технології виготовлення. Без пластмас неможливо уявити собі сучасний світ, вони змінили життя суспільства, заповнюючи побут – від зручних і привабливих пакувань, практичних тканин до створення нових приборів – телевізорів, автомобілів, побутових приборів.

Як вже зазначалось, зміни у соціальній сфері у повоєнні часи, зокрема – ролі жінки у суспільстві, змінюється і ставлення до оформлення житла. Особливого значення стали надавати кухні, яку стало модним оздоблювати яскравим вогнетривким пластиком, облаштовувати модернізованими приборами – кухонними стільцями, холодильниками, електроміксерами, чайниками, тостерами та іншими машинами. Невелика площа звичайної міської кухні вимагала компактності, простоти і, звичайно, привабливого вигляду продукції. *Характерними прикладом використання пластмас у повоєнних кухонних меблях можуть бути крісла з яскравим картатим пластиковим оббиттям, що відкривають зовсім нові підходи до дизайну подібних виробів. *Пластичність і податливість матеріалу обумовила особливу популярність його використання у кухонному посуді, наприклад, ємностях для зберігання продуктів з поліетиленовими кришками. *Столовий посуд «Пролон» за проектом Дж.Нельсона відрізнявся міцністю, розмаїттям розмірів і кольору і був дуже популярним. Вишукано-барвисті контейнери для зберігання продуктів Ерла Тапера в статті «Гарний дім» порівнювались з класичними творами мистецтва, а матеріал -= з нефритом та алебастром. *Не менш популярними були чаші «Маргарет», що чудово підходили для кухонного начиння.

У промисловому дизайні побутової техніки з’являються нові тенденції: більша тривалість експлуатації та обтічні форми. Характерно, що використання у виготовленні такої продукції пластмас сприймалось дуже позитивно і в часи «Сучасного мистецтва» цей матеріал не вважався чимось другорядним. Взагалі дизайнери тих часів дуже поважали роль промислового дизайну у житті, вважали, що зовнішній вигляд речей змінює наше світосприйняття і уславлені митці працювали для масового виробництва. Звичайно, при виготовленні побутових приборів на перше місце ставилась форма речей, що відповідала призначенню. *Наприклад, гармонійністю розлогих і округлих обрисів приваблює швейна машинка «Мірелла», спроектована відомим Марчело Ніццолі – дизайнером, який проектував також знамениті друкарські машинки фірми «Оліветті». *Фірма «Саундерс» випустила електропраску, відлиту з пірексу, легку і зручну у користуванні. *Хромований тостер компанії «Дуаліт», попри наступний розвиток технологій та дизайну, до наших днів має попит у населення. З’являються нові рішення в дизайні телевізорів, освітлювальних приборів – лаконічні і виразні за формою і декором.

Питання і завдання

1. Як вплинула суспільно-культурна ситуація післявоєнного часу на дизайнерські пошуки?

2. Яка концепція лягла в основу дизайну Сучасного мистецтва?

3. Охарактеризуйте внесок відомих художників-авангардистів у післявоєнний дизайн.

4. Що уявляє собою біоморфізм в дизайні Сучасного мистецтва?

5. Визначте провідні національні версії післявоєнного дизайну.

6. творчість яких дизайнерів, на вашу думку, найповніше презентує стиль Сучасного мистецтва?


Дата добавления: 2015-09-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 559 | Нарушение авторских прав | Изречения для студентов


Читайте также:

Поиск на сайте:

Рекомендуемый контект:

© 2015-2021 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.005 с.