Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Українські землі у складі Росії у ХVIII-XIX ст. Прискорений розвиток капіталістичних відносин у промисловості та сільському господарстві




Наприкінці ХVIII - початку XIX стст. переважна частина українських земель знаходилась під владою Російської імперії (Наддніпрянщина) та Австро-Угорщини (Західна Україна). На всій підросійській території поширювався загальноімперський адміністративний устрій: було сформувано 9 губерній — Слобідська (Харківська), Чернігівська, Полтавська, Київська, Подільська, Волинська, Катеринославська, Херсонська, Таврійська. Вони були об’єднані у 3 генерал-губернаторства. Владу в губерніях очолював губернатор, якого призначав імператор. Губернії ділились на повіти.

В соціально-економічному становищі українських земель кінець XVIII ст. – початок XIX ст. – це період кризи феодально-кріпацької системи.

Основні риси:

1. низька продуктивність сільськогосподарської праці, заснованої на натуральному веденні господарства, прикріпленні селянства до землі ті його особистій залежності від поміщика;

2. відсутність у селян мотивації до праці;

3. слабке впровадження нових засобів виробництва і технологій;

4. посилення феодальної експлуатації селянства і зростання соціальної антикріпосницької боротьби.

 

Також цей період відзначається появою нових форм панщини:

· урочна система – завдання на 2 – 3 дні, однак фактично селяни могли його виконати тільки за 5 – 6 днів;

· місячина у селян повністю забирали землю та інвентар і перетворювали їх у найманих сільськогосподарських робітників. Оплата складала місячний продовольчий пайок;

· посесійне господарство - оренда державних земель селянами на строк.

С і л ь с ь к е г о с п о д а р с т в о

 

Слід відзначити, що у цей період сільське господарство було головним сектором економіки, а стан аграрних відносин значною мірою визначав динаміку всього суспільного розвитку. Саме в аграрній сфері перебувало ядро феодально-кріпосницької системи: основний засіб виробництва – земля, що належала поміщикам і основна виробнича сила – залежне від феодала чи держави селянство. Розвиток сільського господарства в цей час визначала низка тенденцій:

v у першій половині XIX ст. в аграрній сфері домінувало поміщицьке землеволодіння (75% земель належало Російській імперії);

v поміщицька заборгованість державі становила понад 83 млн. карбованців;

v посилення експлуатації селян;

v поганий стан с/г техніки;

v с/г набуває рис торгового, підприємницького характеру. На продаж вирощувались:

- тютюн, конопля (Полтавська, Чернігівська губернії);

- льон, цукровий буряк (Катеринославська, Херсонська губернії).

Рутинний стан техніки, традиційна система землеробства, низька організація праці та малоземелля були головними чинниками прогресуючого падіння врожайності, що спричинило голод, епідемії та розорення с/г. Отже, розвиток с/г українських земель у складі Російської імперії в першій половині ХІХ ст. визначали такі тенденції: домінування в аграрній сфері поміщицького землеволодіння, яке перебувало в кризовому стані; посилення експлуатації селянства, його майнова диференціація; застосування застарілих способів і засобів ведення господарства; поява в аграрному секторі надлишків робочої сили; поступова руйнація натурального господарства та розвиток підприємства.

Т о р г і в л я

Активізуються товарно-грошові відносини. Формуються ярмарки і базари. На території України існувало близько 10 ярмарків: Сорочинський ярмарок (м. Миргород); Єлисаветградський; Контрактовий ярмарок (м. Київ) тощо. Розвинутий Чумацький промисел.

П р о м и с л о в і с т ь

Динаміка розвитку промислової сфери цієї доби визначалась сумарною дією низки процесів: бурхливим зростанням кількості промислових підприємств; промисловим переворотом, запровадженням нової техніки та технологій; поступовим витісненням кріпосницької мануфактури капіталістичною фабрикою; збільшенням ролі вільнонайманої праці; виникненням нових галузей промисловості; поступовим переміщенням промислових підприємств з сіл у міста; формуванням спеціалізації районів на виробництві певної промислової продукції. Найбільш поширеними були підприємства, що займалися переробкою сільськогосподарської продукції:

- цукрової;

- пивоварінням;

- винокурінням (виробництво спирту);

- виробництвом паперу тощо

У своїй сукупності всі зазначені тенденції та процеси становили суть і зміст двох суперечливих, але взаємопов’язаних суспільних явищ: кризи старих феодальних відносин та структур, які дедалі більше гальмують розвиток суспільства, з одного боку і зародження нових капіталістичних відносин – з іншого.

Т р а н с п о р т

Поява пароплавів на Дніпрі (1823 р. – перший пароплав «Бджілка»).

Проте, незважаючи на деякі позитивні зрушеня в сфері економіки, для цього періоду властиве посилення експлуатації селянства, що посилює зростання боротьби проти кріпосництва:

- 1812 – 1835 рр. – повстання під керівництвом Устима Кармалюка;

- 1815 – 1820 рр. – повстання в Полтавській губернії;

- 1819 р. – повстання військових поселенців Чугуєва.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 402 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2376 - | 2323 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.