Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Теми для рефератів та доповідей




МОДУЛЬ І. ЗАГАЛЬНА ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА СВІТУ

ТЕМА 1.: ПРЕДМЕТ ЕКОНОМІЧНОЇ І СОЦІАЛЬНОЇ ГЕОГРАФІЇ СВІТУ. ІСТОРИКО-ГЕОГРАФІЧНІ РЕГІОНИ СВІТУ.

ПОЛІТИЧНА КАРТА СВІТУ

Мета: сформувати систему знань про предмет соціально-економічної географії світу; відмінності між поняттями «держава», «країна», «колонія»; поглибити навички працювати з політичною картою світу; систематизувати знання про такі важливі характеристики країни, як форма правління і адміністративно-територіальний устрій.

Обладнання: політична карта світу, атласи, контурні карти.

Завдання: 1. Опрацювати § 1-6 підручника [1] і матеріали лекції №1 та користуючись політичною картою світу відповісти на запитання та виконати наступні завдання:

1. Що вивчає соціально-економічна географія світу?

2. На контурну карту нанесіть історико-географічні регіони світу.

3. За яким принципом (принципами) виділяють різні історико-географічні регіони світу?

4. Які джерела географічних знань ви можете назвати? Які джерела географічних знань, на ваш погляд, є найбільш інформативними?

5. Користуючись знаннями з всесвітньої історії визначить зміни, що відбулись на політичній карті світу за останні 25 років.

6. Наведіть приклади самопроголошених держав, що з’явились за останні два десятиліття.

7. Географічно Україна перебуває в так званій «дузі нестабільності» (колишня Югославія – Наддністрянщина – Абхазія – Південна Осетія – Карабах – Чечня). Згадайте, які конфлікти відбувалися в цих районах і до чого вони призвели.

 

8. Згадайте з курсу «Всесвітня історія» та наведіть приклади воєн за колонії.

9. Досить поширеною є типологія країн, що враховує рівень і характер соціально-економічного розвитку країни. У цій типологіі виділяють три типи країн:

1. Економічно розвинені (країни «великої сімки», більшість країн Західної Європи);

2. Країни з середнім рівнем розвитку (Бразилія, Чилі, Греція та ін.);

3. Слаборозвинені (деякі країни Африки, Азії, Латинської Америки та Океанії);

Особливе місце займають країни з перехідною економікою – постцоціалістичні країни Східної Європи та колишнього СРСР, до яких належить Україна.

Використовуючи різні джерела знань, заповніть до кінця таблицю:

Типологія країн (за Б.П. Яценком)

Типи країн Підтипи країн Країни
Економічно розвинені країни Головні країни США, Японія, Франція Німеччина, Велика Британія, Італія, Канада
Економічно розвинені країни Малі промислово розвинені   Промислово розвинені країни Південнної півкулі Нідерланди, Бельгія, Швеція, Швейцарія, Фінляндія, Норвегія, Данія, Австрія та ін.   Австралія, Нова Зеландія,Республіка Південна Африка
Середньорозвинені країни перехідної економіки Країни, які із запізненням стали на шлях капіталістичного розвитку   Країни нової індустріалізації Іспанія, Португалія, Греція, Турція та ін.   Сінгапур, Мексика, Аргентина, Бразилія, Чилі, Південна Корея та ін.
Постсоціалістичні країни перехідної економіки Постсоціалістичні країни Європи     Країни бувшого СРСР  
Країни, що розвиваються Країни з порівняно зрілою структурою господарства   Країни, що видобувають нафту   Багаті острови   Менш розвинені країни  
Країни централізовано керованої економіки    

Нанести на контурну карту кордони двох держав кожного з трьох типів країн (на вибір).

10. Складіть таблицю «Відмінності між абсолютними монархіями та республіками»

План порівняння Абсолютні монархії Республіки
Особа (державні органи), якій (яким) належить влада    
Період правління (управління) владою    
Система передачі влади    
Приклади країн    

 

11. Водночас із конституційними формами правління в окремих країнах (їх називають країни з невизначеним статусом) певний час можуть існувати і неконституційні (незаконні) форми – диктатури або військові режими, які можуть виникати внаслідок революцій, військових переворотів, громадянських війн. Наведіть приклади регіонів, де найбільше країн з невизначеним статусом.

12. Чи підтримуєте ви думку деяких фахівців, що ЄС – це приклад сучасної конфедерації? Спробуйте знайти аргументи за і проти цього твердження.

13. Серед унітарних держав є такі, що мають у своєму складі автономні утворення. Наведіть приклади таких країн (Приклади: Україна, Китай, Іспанія, Азербайджан, Узбекистан). Поясніть, як у складі унітарних держав могли виникнути автономні утворення? Чи правильно зараховувати ці держави до унітарних? Знайдіть аргументи на користь своєї точки зору?

14. Уявіть, що ви розробляєте стратегію регіональної політики України. Що ви думаєте про надання більш широких повноважень адміністративно-теріторіальним одиницям країни? Які плюси та мінуси ви бачите в регіоналізації?

15. Порівняйте досягнення ринкової та командної системи економіки на прикладі двох країн, наприклад Корейської Народно-Демократичної Республіки (КНДР) і Республіки Корея.

16. Деякі, насамперед нові індустріальні країни, щоб досягти рівня розвинених використовують моделі розвитку, що наздоганяє. Суть однієї з моделей полягає в підтриманні більшості галузей національної економіки, у повній або частковій монополії на зовнішню торгівлю, розвитку імпортозамінних й орієнтованих на експорт галузей, обмеженні доступу товарів і капіталів, що є конкурентами, на внутрішній ринок, неконвертованості національної валюти (це стримує вивезення капіталу за кордон), формуванні й розвитку внутрішнього ринку. Інша модель орієнтована на створення конкурентноздатних галузей з виготовлення експортної продукції. При цьому залучається іноземний капітал, у тому числі шляхом надання податкових пільг, важливою умовою є також стабільна й передбачувана ситуація в країні, низькі податки. Як ви вважаєте, наскільки перелічені «рецепти» використовуються або можуть бути використані в Україні? Запропонуйте свою модель розвитку, «що наздоганяє» для України (врахуйте, що багато країн використовували елементи обох моделей).

17. Користуючись різними джерелами покажіть на прикладі України позитивні й негативні наслідки вступу до ЄС (один із варіантів наведено в таблиці).

 

Позитивні наслідки Негативні наслідки
*усунення бар’єрів у торгівлі з більшістю країн світу і, як наслідок, - набуття різних прав у міжнародній торгівлі; *розширення ринку збуту виробленої в Україні продукції; *більш широкий доступ до прогресивних технологій; *забезпечення передбачуваності та послідовності державної політики через дотримання зобов’язань, взятих під час підписання вспупу до асоціації з ЄС; *українські споживачі отримують більше можливостей для придбання якісних товарів; *збільшення привабливості України для внутрішніх та зовнішніх інвесторів. *скорочення державних програм підтримання сільського господарства; *широкий доступ товарів іноземного виробництва може призвести до того, що деякі місцеві підприємства не витримують високого рівня конкуренції; *відбуватиметься перерозподіл ресурсів на користь великих підприємств, на шкоду середньому і дрібному бізнесу; * на економіку країни впливатимуть несприятливі явища, що періодично відбуваються у світовому господарстві.

18. Згадайте з курсу «Економічна і соціальна географія України», з якими країнами Україна має найбільш тісні зовнішньоекономічні зв’язки. Чи вважаєте ви, що саме на ці держави мають бути орієнтовані основні вектори зовнішньої політики України? Чи відповідає ваша точка зору наявній ситуації? Висловіть свою думку про основні вектори зовнішньої політики України.

19. Жителі однієї з найуспішніших країн Європи – Норвегії – не дали згоду на вступ до ЄС. Назвіть можливі причини цього рішення.

 

 

ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ:

Дайте відповіді на запитання:

1. Яку інформацію містить політична карта світу?

2. Які періоди формування політичної карти світу можна виділити?

3. Які етапи формування політичної карти світу припали на ХХ ст.? Чому?

4. У чому причина створення великої кількості міжнародних організацій?

5. Які міжнародні організації, на ваш погляд, користуються у світі авторитетом? Чи заслужений цей авторитет?

 

Питання для дискусії:

1. У чому полягає інтернаціоналізація сучасного життя?

2. Які риси характерні для країн «великої сімки»?

3. Чим пояснюється велика кількість підтипів з-поміж країн, що розвиваються?

4. Обґрунтуйте основні вектори зовнішньої політики України.

Теми для рефератів та доповідей

· Формування сучасної політичної карти світу.

· Міжнародні організації. Їх роль у світі.

 

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

1.Підручник, § 1-6 [1].

2. Підготувати доповідь за темою на вибір.

3. Заповнити таблиці в зошиті.

4. Виконати завдання на контурній карті.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 494 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

2407 - | 2226 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.