Семінарське заняття (4 години)
Заняття по даній темі покликане не тільки закріпити теоретичні знання, отримані в ході лекцій, але і виробити навики застосування норм про звільнення від кримінальної відповідальності. Для цього необхідно перед вирішенням завдань вивчити наступні питання:
Ä поняття і види звільнення від кримінальної відповідальності;
Ä підстави і порядок звільнення від кримінальної відповідальності;
Ä звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям;
Ä звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з примиренням винного з потерпілим;
Ä звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності;
Ä звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з передачею особи на поруки;
Ä звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку із зміною обстановки;
Питання для обговорення на семінарі:
1. Поняття і види звільнення від кримінальної відповідальності.
2. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям.
3. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з примиренням винного з потерпілим.
4. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з передачею особи на поруки.
5. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку із зміною обстановки.
6. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності.
Задачі:
Задача 1. Гуськін на ґрунті ревнощів затіяв бійку з Мірошником і ударив його по обличчю. Побачивши, що Мірошник впав і у нього йде кров з носа, Гуськін зупинив таксі і відвіз Мірошника в лікарню, де Мірошникові була надана медична допомога. Медична експертиза встановила спричинення легкої шкоди здоров’ю. До вечора того ж дня Мірошник був відпущений з лікарні. Гуськин написав йому лист, в якому просив вибачення за скоєне.
Чи повинен він бути притягнений до кримінальної відповідальності?
Задача 2. Султан зустрічався з Марійкою К. Гуляючи з нею в лісі, він почав цілувати і обіймати її. Розпалений ласками, Султан застосував силу і зґвалтував Марійку. Втікши від Султана, Марійка в сльозах прийшла додому і все розповіла матері. За наполяганням останньої вона подала заяву в міліцію про зґвалтування. В процесі попереднього розслідування Султан і Марійка одружилися. Вони подали сумісну заяву в прокуратуру з проханням припинити кримінальну справу. У заяві Марійка написала, що вона пробачила Султана.
Як повинен поступити слідчий?
Задача 3. Плечко і Різень організувалися в групу, яка здійснювала крадіжки. У 1988 р. ними здійснювалися крадіжки: 15 березня, 20 квітня, 14 червня, 16 серпня, 15 жовтня, 17 грудня; у 1989 р.: 4 січня, 13 березня, 17 травня, 11 липня і 20 серпня. Про все цьому Плехов писав в щоденнику. 1 вересня 1989 р. Плечко загинув в автомобільній аварії. Після його смерті Різень відвідав церкву, де відспівували Плечка, і сповідався у священика, який сказав, що смерть Плечка - божа кара за крадіжку. Злякавшись, Різень більше злочинів не скоював. У травні 2005 р. щоденник випадково потрапив в органи міліції. У Різеня був проведений обшук, і в його квартирі знайшли багато викрадених речей. Після цього він признався у всіх крадіжках.
Як повинне бути вирішене питання про відповідальність Різеня?
Задача 4. Косович на полюванні убив трьох вовків, маючи на меті зробити з їхніх шкур шапки і продати їх, хоча полювання на вовків на той час було заборонене. Закинувши убитих вовків в автомашину, Косовиць поїхав додому, але по дорозі був затриманий співробітниками ДАІ і відправлений до міліції, де проти нього було порушено кримінальну справу за ознаками ч. 1 ст. 248 КК України. Через три місяці після полювання рішенням місцевих органів самоврядування у зв’язку із збільшенням кількості вовків полювання них було дозволене. Косович у зв’язку з цим поставив питання про припинення кримінальної справи за ст. 48 КК України.
Чи обґрунтована його вимога?
Задача 5. Стосовно Морозової йшло слідство за ч. 1 ст. 296 КК України. Проте слідчий, який вів її справу, раптово помер, а сама кримінальна справа випадково потрапила в купу матеріалів, підготовлених до здачі в архів, куди її і було передано.
Опісля того, через два роки і шість місяців при перевірці архіву справа була випадково виявлена.
Як слід вирішити справу?
Задача 6. Відносно Степанкова було порушено кримінальну справу за фактом зґвалтування гр-ки Н. В ході слідства встановлено, що при святкуванні дня народження Степанков зґвалтував свою знайому, що знаходилася в стані сильного алкогольного сп’яніння. Степанков провину свою визнав, в скоєному розкаявся.
У прокуратуру поступив лист потерпілої з проханням припинити кримінальну справу у зв’язку з примиренням, оскільки винен обіцяв одружитися на ній, сама потерпіла більш не наполягає на притяганні Степанкова до кримінальної відповідальності.
Вирішіть справу?
Задача 7. Голубєву для будівництва лазні було потрібно будматеріали. З цією метою він зрубав в лісі сім дубів, але при спробі вивезти їх був затриманий лісником. Органами внутрішніх справ було порушено кримінальну справу за незаконну порубку лісу.
До часу розгляду справи в суді з’ясувалося, що ліс, в якому вчинив незаконне рубання Голубєв, підлягає затопленню у зв’язку з будівництвом ГЕС.
Дайте кримінально-правову оцінку запропонованої ситуації?
Задача 8. Васильєв, вчинивши в 2002 р. крадіжку дрібнокаліберної гвинтівки, зберігав її в тайнику на своїй присадибній ділянці. Після чотирьох років з моменту крадіжки він добровільно з’явився в РВВС, заявив про скоєне і здав зброю.
Виріште питання про відповідальність Васильєва.
Задача 9. Склярова попросила свого знайомого Іванова дістати для неї наркотичний засіб - анашу. Для цього вона передала Іванову крупну суму грошей. Того ж дня Іванов на ринку придбав наркотичний засіб, приніс додому і розповів про це дружині. Остання, злякавшись відповідальності, переконала чоловіка віднести наркотик в міліцію і щиросердо признатися в скоєному. Іванов виконав прохання дружини.
Вирішити питання про кримінальну відповідальність Іванова.
Література:
1 Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності. Постанова ПВСУ від 23.12.2005. № 13. Постанови ПВСУ в кримінальних справах / За заг. ред.. В. Т. Маляренка. – К.: Юрінком Інтер, 2007. с. 7
2 Наден О. Підстави звільнення від кримінальної відповідальності за умови добровільної здачі наркотичних засобів: спірні питання. - Право України, 2001, №5.
3 В¢ялий О. Оборона потребує захисту.- Право України, 2001, №4.
4 Скибицкий В.В. Освобождение от уголовной ответственности и отбывания наказания. - Киев: АН УССР, 1987.
5 Стручков Н.А. Условно-досрочное освобождение от наказания.-М., 1962.
6 Йоффе М. Кримінально – правові та процесуальні аспекти звільнення від кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків. Пр.Укр. №10-02,с.67.
7 Матюшенко Р. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям. Пр. Укр. №8-02,с.99.
8 Аликперов Х. Д. Освобождение от уголовной ответственности. – Москва-Воронеж, 2001.