ЛЕКЦІЯ 4 Організаційно-економічне забезпечення управління
Корпоративною соціальною відповідальністю
ПЛАН:
1. Модель корпоративної соціальної відповідальності.
2. Організаційне управління як один із ключових аспектів соціальної відповідальності.
3. Відповідальність підприємців у сфері розподілу доходів.
Модель корпоративної соціальної відповідальності
Розвиток українського бізнесу, інтеграція України у світову економічну систему ставлять перед українськими компаніями нові питання, одне з яких пов'язане з корпоративною соціальною відповідальністю.
Ця проблематика є новою для українського бізнесу, адже система соціального захисту тривалий час сприймалася вітчизняними підприємствами лише як джерело необґрунтованих додаткових витрат.
В останні роки відбувається зміна суспільних цінностей та пріоритетів. Поряд з економічними чинниками все більшу роль у забезпеченні конкурентоздатності, досягненні високої продуктивності та прибутковості виробництва починають відігравати неекономічні показники роботи підприємства - рівень соціального забезпечення працівників, розробка та реалізація програм підтримки інтернатів, лікарень та шкіл, запровадження на підприємстві механізму контролю якості, упровадження екологічно безпечних та енергоощадних технологій тощо.
Такий підхід до підприємницької діяльності набув за останні 50 років значного розвитку в країнах ринкової економіки, сформувавшись у концепцію корпоративної соціальної відповідальності. У той же час в Україні лише в останні роки почали приділяти увагу цьому питанню та робити перші кроки на шляху формування власного бачення корпоративної соціальної відповідальності підприємств.
У міжнародному бізнес-середовищі сформувалася думка, що принципи соціальної відповідальності є однією зі складових успішної стратегії, яка зміцнює імідж і репутацію компанії, приваблює клієнтів та утримує найкращих працівників. Саме завдяки співпраці бізнесу і неурядових громадських організацій значна частина екологічних, соціальних та демографічних проблем могла б бути успішно розв'язана. Проте основною проблемою є не небажання працювати в цьому напрямі, а підміна терміна «соціальна відповідальність» поняттям «благодійність». Насправді ж, корпоративна соціальна відповідальність (Corporate Social Responsibility) - це відкрита і прозора ділова практика, що базується на етичних цінностях, повазі до своїх працівників, акціонерів, користувачів і на опіці навколишнім середовищем.
Благодійництво - це короткотривала дія з надання матеріальної допомоги, а соціальна відповідальність - це постійна робота з поліпшення соціальної сфери. Це надання не лише матеріальних, а й моральних благ. До того ж бізнес не володіє достатнім досвідом діяльності в цій сфері. Соціальна відповідальність бізнесу передбачає відповідальність перед усім суспільством, власними працівниками і державою.
Найбільш позитивними заходами, які б поширювали принципи соціальної відповідальності бізнесу в українському суспільстві, є:
• створення умов, які б сприяли формуванню економічної зацікавленості в дотриманні принципів соціальної відповідальності, коригування законодавчої бази;
• зміна ставлення бізнесу до соціально значущої діяльності як до такої, що є елементом ефективного бізнесу.
Модель корпоративної соціальної відповідальності складається з багатьох елементів (рис. 1).
Наведена модель підкреслює необхідність комплексних заходів для розв'язання глобальних проблем сучасності та ефективного розвитку суспільства. Особливу вагу слід звернути на те, що розв'язання всіх цих проблем мають бути ініційовані підприємствами та організаціями, як основною ланкою господарювання.
Проаналізуємо, як українське суспільство розуміє поняття корпоративної соціальної відповідальності. За результатами досліджень Центру «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» (жовтень 2008), під корпоративною соціальною відповідальністю здебільшого розуміють:
• соціальну захищеність і дотримання прав працівників (43%);
• відповідальність перед споживачами (36%);
• дотримання законодавства, перш за все законодавства про працю (22%);
• раціональне використання ресурсів і турбота про екологію (14%);
• дотримання прав людини (14%);
• благодійну діяльність (14%);
• відповідальність перед партнерами (7%);
• відповідальність перед суспільством (22%).
Рисунок 1 Модель корпоративної соціальної відповідальності
Якщо зіставити результати досліджень із базовою моделлю корпоративної соціальної відповідальності, то побачимо їхню співвідносність. Адже корпоративна соціальна відповідальність - це система взаємопов'язаних складових.