Сучасне промислове підприємство має у своєму розпорядженні розгалужене складське господарство, призначене для приймання і зберігання запасів готової продукції, сировини, основних і допоміжних матеріалів, палива, устаткування, запасних частин, незавершеного виробництва, комплектуючих виробів, відходів та інших видів засобів і предметів праці.
Складське господарство — сполучна ланка між службою матеріально-технічного забезпечення і виробничими підрозділами, між цехами, що випускають готову продукцію, і службою збуту, а також між підрозділами підприємства. Його діяльність істотно впливає на безперебійність і ефективність роботи основного виробництва, на ритмічний випуск і відвантаження товарної продукції.
Основне завдання складського господарства полягає у здійсненні раціонального зберігання матеріальних цінностей, їхньої схоронності, забезпеченні безперебійного, своєчасного і комплектного живлення підрозділів підприємства необхідними матеріальними ресурсами, а також своєчасного відвантаження готової продукції споживачам при найменших затратах на складське обслуговування.
Для виконання свого основного завдання складське господарство має виконувати такі функції:
♦ приймання матеріальних цінностей з їх кількісною і якісною перевіркою, в т.ч. перевіркою тари й пакування, облік і оформлення документів, створення необхідних умов для зберігання вантажу, його розвантаження, перетарування, переміщення і розміщення на складах;
♦ підготовка і випуск матеріальних засобів у виробництво і відправка за межі підприємства;
♦ підготовка складських приміщень і площ;
♦ внутрішньоскладське переміщення вантажів;
♦ приймання від виробничих підрозділів готової продукції по кількості, асортименту і сортах з оформленням документів; розміщення її на складах і забезпечення схоронності; підготовка партій готової продукції до відвантаження споживачам (затарування, етикетування, сортування, розфасовка, комплектування, пакування і т.ін.);
♦ відпуск готової продукції споживачам за номенклатурою, асортиментом, кількістю і якістю з оформленням відповідної документації;
♦ розробка і реалізація заходів щодо удосконалення складського господарства, навантажувально-розвантажувальних робіт, з механізації й автоматизації складів.
Правильна організація складського господарства сприяє прискоренню оборотності обігових коштів, скороченню тривалості виробничого циклу, організації ритмічної роботи всіх сполучних ланок виробництва, збільшенню пропускної здатності складів. З іншого боку, недоліки в організації складського господарства негативно позначаються на результатах виробничо-господарської діяльності підприємства і його підрозділів.
Види складів підприємства
Склади промислових підприємств класифікуються за багатьма ознаками, у тому числі: за їхньою роллю у виробничому процесі, призначенням вантажу, номенклатурою цінностей, що зберігаються, технічним облаштуванням, масштабом діяльності (чи сферою обслуговування).
За роллю у виробничому процесі розрізняють склади постачальницькі, виробничі і збутові. До постачальницького відносяться склади, призначені для зберігання виробничих запасів сировини, що надходять зі сторони, матеріалів, палива, напівфабрикатів. Виробничі склади призначені для збереження напівфабрикатів власного виробництва, інструментів, запасних частин для устаткування і т.ін. Збутові — це склади зберігання призначеної для реалізації готової продукції і відходів виробництва.
За призначенням вантажу, що зберігається, розрізняють склади сировини і матеріалів, палива, напівфабрикатів, устаткування, запасних частин, інструмента і технологічного оснащення, готової продукції, відходів і т.ін.;
За номенклатурою цінностей, що зберігаються, склади можуть бути спеціалізованими (для одного виду чи роду цінностей, типу ЦЮ, склад металу, склад лакокрасок і т.д.) і універсальними (для різного виду і роду цінностей, склад зовнішньої кооперації, склад готової продукції і т.ін.);
За технічним облаштуванням розрізняють склади відкриті (площадки), напівзакриті (навіси), закриті, призначені для зберігання матеріальних цінностей, що потребують захисту від атмосферних впливів (одно- і багатоповерхові), і спеціальні (бен-зо- і нафтосховища та ін.).
За масштабами діяльності (у залежності від сфери обслуговування) склади можуть бути загальнозаводськими (центральними) і цеховими.