Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Культура та цивілізація: філософські виміри




План семінару

 

1. Основні ідеї філософського вирішення проблем суспільного прогресу.

2. Філософські проблеми техніки.

3. Культура і цивілізація – сутність, типологія.

4. Глобальні проблеми сучасності.

 

Теми рефератів

 

1. Схід і Захід: діалог культур.

2. Людські виміри техніки.

3. Філософське осмислення проблем культури і цивілізації.

4. Культура, псевдокультура і антикультура.

5. Особливості розвитку сучасної цивілізації.

Методичні рекомендації

 

При підготовці до першого питання студенту слід звернути увагу на те, що аналіз суспільства доцільний і з погляду його саморозвитку. Саморозвиток – це власна, внутрішньо необхідна зміна системи, яка визначається її суперечностями, опосередкованим впливом зовнішніх чинників і умов.

Характер змін може бути прогресивним і регресивним (реакційним). Форми змін можуть бути революційними, еволюційними, інволюційними. Суспільство може розвиватися у напрямі прогресу і регресу. Сучасна соціальна філософія формує концепцію прогресу, виходячи з визначення дії системи чинників – виробництва і науки, утворення і виховання, техніки і технології, культури і моралі, політики і мистецтва, організації і управління.

Теорія індустріального суспільства (була сформульована Ароном і Ростоу) базується на принципах технологічного детермінізму швидкий розвиток техніки і стає головною детермінантою соціально-економічного розвитку (Тоффлер, Белл, Дарендорф, Гелбрейт).

Постіндустріальне суспільство – поняття, використовуване в рамках цивілізаційного підходу до історичного процесу і що фіксує сучасну стадію цивілізаційного розвитку (Белл).

Технотронне суспільство – тип державного устрою, при якому економічна і політична влада знаходиться під контролем технічних фахівців, носіїв науково-технічних знань («революція управління»).

Інформаційне суспільство – поняття, що фактично замінило в кінці ХХ в. термін «постіндустріальне суспільство» (Ф.Машлуп, Дарендорф, Гелбрейт).

При підготовці до друге питання студенту слід звернути увагу на те, що техніка і технологія в історії людства починається з того часу, коли люди стали використовувати штучні знаряддя ручної праці. Грецьке слово «техне» в перекладі українською мовою означає мистецтво, майстерність, уміння. Створений людиною об'єкт називають артефактом (лат. artefactum - штучно зроблений). Техніка є сукупністю артефактів, але таке їх трактування дає лише перше уявлення про неї.

Техніка - сукупність створених засобів і знарядь виробництва, а також заходи та операції, вміння та майстерність здійснення трудового процесу.

Філософія техніки - галузь філософського знання, предметом дослідження якої є феномен самої техніки і її вплив на процеси життєдіяльності індивіда і суспільства загалом.

При підготовці до третього питання студенту слід звернути увагу на те, що культуру можна визначити як систему надбіологічних програм людської діяльності, поведінки і спілкування. Поняття «цивілізація» виникло у філософії епохи Просвітництва як синонім поняття «культура». Проте в ХIХ в. Ніцше і Данілевський розділили їх, вживаючи поняття культури у вужчому сенсі щодо поняття цивілізації.

Загальноприйнятим є розмежування культури на матеріальну та духовну. Досягнення у сфері матеріальної культури нерозривно пов’язані з рівнем духовного розвитку людей, тому не випадково археологи та етнографи на підставі вивчення пам’яток матеріальної культури роблять висновки щодо рівня духовної культури тієї чи іншої епохи, країни, народу.

Отже, культура як феномен суспільного життя є результатом суспільної діяльності, засобами якої практично і духовно людина перетворює світ і саму себе, створюючи свій власний, надприродний світ, у якому вона живе.

Цивілізація відображає рівень розвитку культури і суспільства в цілому і водночас – спосіб освоєння культурних цінностей, і матеріальних, і духовних, які визначають все суспільне життя, його специфіку. Такий підхід дозволяє побачити відмінність цивілізації від культури.

В даний час поняття цивілізації використовується для визначення: - способу життя людства на нашій планеті; - способу життя людей в різних регіонах Землі; способів життя людей на різних етапах розвитку (що вважається за найбільш правильне). Прихильники останнього підходу в основному прийшли до єдиного розуміння, що цивілізація – це цілісна соціальна організація життя суспільства, яка визначається конкретно-історичним типом зв'язків індивідів в процесі виробництва матеріальних і духовних благ. У різних філософів визначення кількості культур коливається від 1 до 13.

При підготовці до четвертого питання студенту слід звернути увагу на те, що у сі глобальні проблеми людства умовно можна об'єднати у дві групи. До першої групи належать ті, що стосуються взаємовідносин усередині людської спільноти. Передусім, це проблема збереження миру й відвернення загрози світової війни, подолання економічної відсталості бідних країн, ліквідація небезпечних хвороб, боротьба проти наркоманії, тероризму, злочинності, демографічна. До другої належать проблеми, які є результатом кризи взаємовідносин між суспільством і природою.

Література

1. Воронкова В. Г. Філософія: навч. посібник для ВНЗ / В. Г. Воронкова; М-во освіти і науки України. - К.: Професіонал, 2004. - 460 c.

2. Гатальська С. М.Філософія культури: підручник для ВНЗ / С. М. Гатальська. - К.: Либідь, 2005. - 326 c.

3. Калюжний В. С. Філософія: навч.-метод. посібник для аспірантів та пошукачів ЗДІА всіх форм навчання / В. С. Калюжний, В. О. Товарниченко; ЗДІА. - Запоріжжя: ЗДІА, 2011. - 179 c.

4. Калюжний В. С. Філософія (філософія, релігієзнавство, логіка): Навч.-метод. посібник для студ. екон. спец. всіх форм навчання ЗДІА / В. С. Калюжний, А. О. Кудінова, Г. П. Макушинська та ін.; ЗДІА. - Запоріжжя: ЗДІА, 2008. - 134 c.

5. Лузан А. О. - Вступ до філософії. Навчальний посібник рекомендовано МОН України. - К.:ЦУЛ, 2013. - 136 с.

6. Філософія [Текст]: навч.-метод. посіб. / М. П. Плахтій, Т. В. Сулятицька. - Кам'янець-Подільський: Медобори- 2013.

7. Філософія: навч. посіб. / [В. Л. Петрушенко та ін.]; Нац. ун-т "Львів. політехніка". - 2-ге вид., допов. і переробл. - Л.: Вид-во Львів. політехніки, 2013.Ч. 1: Історія світової філософії. - 2013. - 170 с.

8. Філософія: навч. посіб. для вищ. навч. закл. ІІІ - ІV рівнів акредитації: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / О. В. Кулик; Дніпропетр. нац. ун-т ім. Олеся Гончара. - Д.: Монолит, 2013. - 691 с.

9. Щерба С. П. Філософія: підручник / С. П. Щерба, О. А. Заглада. – 5-е вид. – К.: Кондор, 2011. – 548 с.

10. Ящук Т. І. Філософія історії: курс лекцій. Навч. посібник для ВНЗ / Т. І. Ящук. - К.: Либідь, 2004. - 535 c.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 372 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2321 - | 2092 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.