МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
з оформлення дипломної роботи студентами Одеської філії Європейського університету
ОДЕСА - 2009
Методичні рекомендації розроблені к.е.н. Погожою Н.В., ст. викладачем Кернос В.А.
Розглянуті на Методичній раді Одеської філії «» серпня 2009 р., протокол №
ВИМОГИ
ДО ОФОРМЛЕННЯ ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ
Загальні вимоги
Дипломна робота – це завершальна студентська робота яка має бути оформлена відповідно до вимог стандартів, за змістом розкривати суть теми та побудована відповідно методичним рекомендаціям зі спеціальності.
Дипломну роботу друкують за допомогою принтера на одному боці аркуша білого паперу формату А4 (210 х 297 мм) через півтори міжрядкових інтервали. Мінімальна висота шрифту 1,8 мм. Можна також використати папір форматів у межах від 203 х 288 до 210 х 297 мм і подати таблиці й ілюстрації на окремих аркушах формату АЗ.
Текст друкують, залишаючи поля таких розмірів: ліве - 30 мм, праве - 10 мм, верхнє та нижнє - 20 мм.
Шрифт друку 14 Times New Roman повинен бути чітким. Щільність тексту всюди однакова.
Обсяг основного тексту дипломної роботи повинен бути 75-100 сторінок (без урахування змісту, списку використаної літератури, додатків).
Основні вимоги по обсягу:
Вступ – 3-5 сторінок;
Розділ 1. 15-25 сторінок;
Розділ 2. 35-40 сторінок;
Розділ 3. 18-20 сторінок;
Висновки – 3-5 сторінок
Список літератури повинен сягати 75-80 найменувань.
Вписувати в текст дипломної роботи окремі іншомовні слова, формули, умовні знаки можна чорнилом, тушшю, пастою тільки чорного кольору, при цьому щільність вписаного тексту повинна бути наближеною до щільності основного тексту.
Друкарські помилки, описки, графічні неточності, які виявилися під час написання роботи можна виправляти підчищенням або зафарбуванням білою фарбою та нанесенням на тому ж місці або між рядками виправленого тексту (фрагменту малюнка) машинописним способом. Допускається наявність не більше двох виправлень на одній сторінці.
Роздруковані на ЕОМ програмні документи повинні відповідати формату А4 (мають бути розрізаними), вони підлягають загальній нумерації сторінок та розміщуються, як правило, в додатках.
Текст основної частини дипломної роботи поділяють на розділи та підрозділи.
Заголовки структурних частин дипломної роботи «ЗМІСТ», «ВСТУП», «РОЗДІЛ», «ВИСНОВКИ», «СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ», «ДОДАТКИ» друкують великими літерами симетрично до набору. Заголовки підрозділів друкують маленькими літерами (крім першої великої) з абзацного відступу. Крапку в кінці заголовка не ставлять. Якщо заголовок складається з двох або більше речень, їх розділяють крапкою.
Відстань між заголовком, підрозділом та текстом повинна дорівнювати 2 - му інтервалу. З нової сторінки в дипломній роботі починаються: вступ, розділи, висновки та список використаної літератури.
Нумерація
Нумерацію сторінок, розділів, підрозділів, рисунків, таблиць, формул роблять арабськими цифрами без знака №.
Першою сторінкою дипломної роботи є титульний аркуш, який не підлягає загальній нумерації сторінок але враховується. На наступних - номер проставляють у правому верхньому куті сторінки без крапки в кінці.
ВСТУП та ВИСНОВКИ не нумерують. Номер розділу ставлять після слова «РОЗДІЛ», при цьому ставлять крапку, друкують заголовок розділу симетрично до основного тексту дипломної роботи.
Підрозділи нумерують у межах кожного розділу. Номер підрозділу складається з номера розділу і порядкового номера підрозділу. В кінці номера підрозділу повинна стояти крапка, наприклад: «2.3.» (третій підрозділ другого розділу). Потім у тому ж рядку наводять заголовок підрозділу.
Діаграми, рисунки, графіки і таблиці необхідно подавати безпосередньо після тексту, де вони згадані вперше, або на наступній сторінці (якщо місця для розміщення ілюстрації замало). Рисунки і таблиці, які розміщені на окремих сторінках вносять до загальної нумерації сторінок. Таблицю, рисунок, розміри якого більше формату А4, враховують як одну сторінку і розміщують у відповідних місцях після згадування у тексті або в додатках.
Схеми, рисунки, діаграми позначають словом «Рис.», і нумерують послідовно в межах розділу.
Номер рисунку повинен складатися з номера розділу та порядкового номера рисунка, між якими ставиться крапка. Наприклад: Рис.1.2 - (другий рисунок першого розділу). Номер рисунка, його назву та пояснювальні підписи розміщують під рисунком. Якщо в розділі подано один рисунок, то його нумерують за загальними правилами.
Шрифт підписів на рисунку повинен відповідати шрифту основного тексту.
Таблиці нумерують послідовно (за винятком таблиць, поданих у додатках) в межах розділу. В лівому верхньому куті над відповідним заголовком таблиці розміщують напис «Таблиця»із зазначенням її номера. Номер таблиці повинен складатися з номера розділу та порядкового номера таблиці, між якими ставиться крапка, наприклад: «Таблиця 1.2.» (друга таблиця першого розділу). У випадках переносу (розриву) таблиці на наступній сторінці в лівій частині пишуть слова «Продовження таблиці» і вказують номер таблиці, наприклад: «Продовження таблиці 1.2.». Після визначення колонок під ними проставляють їх порядковий номер (1, 2, 3, 4, 5 і т.п.)
Якщо в розділі одна таблиця, її нумерують за загальними правилами. Формули (якщо їх більше однієї) нумерують у межах розділу. Номер формули складається з номера розділу та порядкового номера формули в розділі, між якими ставлять крапку. Номери формул пишуть біля правого поля аркуша на рівні відповідної формули в круглих дужках, наприклад: (3.1) - перша формула третього розділу.
Рисунки, графіки, діаграми
Рисунки, графіки, діаграми дипломної роботи розміщують виходячи з певного задуму, для наглядного відображення даних, що подаються в дипломній роботі. Кожний рисунок має відповідати тексту, а текст - рисунку. За необхідності рисунок доповнюють пояснювальним текстом або даними.
Підпис під ілюстрацією зазвичай має наступні основні елементи:
- найменування графічного сюжету, що позначається скороченим словом «Рис.»;
- порядковий номер рисунка, який вказується без знака номера арабськими
цифрами;
- назва рисунку, яка розкриває його суть.
У тому місці, де викладається тема, пов'язана з рисунком, і де треба вказати на нього, розміщують посилання у вигляді виразу в круглих дужках «(рис. 3.1)» або зворот типу: «...як це видно з рис. 3.1» або «... як це показано на рис. 3.1».
Якість рисунку повинна забезпечувати його чітке відтворення. Слова на рисунку повинні бути надруковані на мові викладу тексту.
У дипломній роботі слід застосовувати лише штрихові ілюстрації й
оригінали фотознімків. Фотознімки розміром, меншим за формат А4, наклеюють на стандартні аркуші білого паперу формату А4.
Таблиці
Цифровий матеріал, як правило, повинен оформлюватися у вигляді
таблиць.
Приклад побудови таблиці
Таблиця (номер) Назва таблиці
Кожна таблиця повинна мати назву, яку розміщують над таблицею.
Назву та слово «Таблиця»починають з великої літери не жирним шрифтом..
Заголовок кожної графи в головці таблиці мусить бути по можливості коротким. Слід уникати повторів тематичного заголовка в заголовках граф.
Заголовки граф повинні починатися з великих літер. Висота рядків повинна
бути не меншою від 8 мм. Графу з порядковими номерами рядків до таблиці вносити не треба.
Таблицю розміщують після першого згадування про неї в тексті так, щоб її можна було читати без повороту переплетеного блоку або з поворотом за стрілкою годинника. Таблицю з великою кількістю рядків можна переносити на наступну сторінку. Таблиці, які за обсягом мають більше 2-х сторінок слід виносити у додаток. При перенесенні таблиці на наступну сторінку назву вміщують тільки над її першою частиною. Таблицю з великою кількістю граф можна ділити на частини та розміщувати одну частину під іншою в межах однієї сторінки. Якщо рядки або графи таблиці виходять за формат сторінки, то в першому випадку в кожній частині таблиці повторюють її «шапку», в другому - боковик.
У таблицях обов’язково мають бути проставлені одиниці виміру (тис.грн. або ін.) крім даних цифр ще зроблені їх відносні розрахунки: у відсотках до базисного періоду, у відсотках до попереднього року, чи розрахунок структури або відхилення + -.
Дипломна робота повинна містити від 15 до 25 таблиць (в залежності від теми та напрямку підготовки дипломника).
Формули
При використанні формул необхідно дотримуватися певних правил.
Великі, а також довгі та громіздкі формули, котрі мають у складі знаки суми, диференціювання, інтегрування, розміщують на окремих рядках. Це стосується також і нумеровання формул. Для економії місця кілька коротких однотипних формул, відокремлених від тексту, можна подати в одному рядку, а не одну під одною. Невеликі нескладні формули, що не мають самостійного значення, можна вписувати усередині рядків тексту.
Пояснення значень символів і числових коефіцієнтів слід наводити безпосередньо під формулою в тій послідовності, в якій вони наведені у формулі. Значення кожного символа та числового коефіцієнта треба подавати з нового рядка. Перший рядок пояснення починають зі слова «де» без двокрапки.
Рівняння та формули відокремлюють від тексту. Вище і нижче кожної формули залишають інтервал, не менше одного рядка. Якщо рівняння не вміщується в один рядок, його переносять після знака рівності (=) або після знаків плюс (+), мінус (-), множення (х). Нумерувати слід лише ті формули, на які є посилання в подальшому тексті. Інші нумерувати не рекомендується.
Розмір формули по вертикалі повинен не перевищувати 3-4 інтервали.
Розділовими знаками між формулами, котрі йдуть одна під одною і не відокремлені текстом, можуть бути кома або крапка з комою безпосередньо за формулою до її номера.