Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Роль систематизації нормативно-правових актів у правоохоронній діяльності




Систематизація нормативно-правових актів - це діяльність зі зведення нормативно-правових актів у єдину систему, яка може включати в себе як просте упорядкування нормативно-правових актів, так і створення нових нормативно-правових актів.

Існує декілька видів систематизації нормативно-правових актів:

1. Кодифікація - це діяльність уповноваженого законодавчого органу, що полягає у змістовий переробці норм права, пов'язаних спільним предметом регулювання та їх об'єднання в єдиному акті; Результатами кодифікації є:

- кодекс - єдиний, зведений, юридично і логічно цілісний, внутрішньо узгоджений нормативний акт. Він має складну структуру і великий обсяг, поділяється на частини: загальну і особливу, розділи та глави (Кримінальний кодекс України, Цивільний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення та ін.).

- статут - кодифікаційний акт, що регулює діяльність певних міністерств, організацій, ту чи іншу сферу управління (Статут автомобільного транспорту, Статут залізниць, Статут підприємства, Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України).

- положення - кодифікаційний акт, що визначає правовий статус, завдання та компетенцію державних органів і установ (Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ).

- правила - кодифікаційний акт, що визначає не правовий статус, а правовий порядок певного виду діяльності (Правила дорожнього руху)1.

За обсягом розрізняють кодифікації:

- загальну- припускає створення зведених кодифікованих актів для основних галузей законодавства. Загальним єдиним кодифікаційним актом конституційного права є Конституція;

- галузеву - припускає об'єднання норм права певної галузі права в суворо встановленому порядку (Цивільний кодекс, Кримінальний кодекс та ін.). Галузева кодифікація посідає провідне місце серед інших видів кодифікації, тому що розподіляє нормативний матеріал відповідно до предмета і методу правового регулювання;

- міжгалузеву (комплексну) - припускає об'єднання норм права за принципом регулювання значної сукупності суспільних відносин у сфері державної діяльності, галузі господарства або соціально-культурного будівництва (Повітряний кодекс України, Кодекс торгового мореплавства України та ін.). Міжгалузева (комплексна) кодифікація є додатковим напрямом кодифікаційних робіт, що мають істотне значення;

- спеціальну (внутрішньогалузеву) - припускає об'єднання норм права конкретного інституту або підгалузі права певної галузі (Водний кодекс, Лісовий кодекс та ін.). Як і комплексна кодифікація, спеціальна (внутрішньогалузева) кодифікація є напрямом кодифікаційних робіт, що доповнюють галузеву кодифікацію.

Роль правоохоронних органів у такому різновиді систематизації полягає в тому, що вони виступають у якості консультативних, дорадчих, можуть надавати пропозиції щодо створення кодифікованих актів, чи приймати участь у підготовці їх проектів.

2. Консолідація - спосіб (форма) систематизації, що полягає в об'єднанні кількох нормативно-правових актів, що діють в одній І тій самій сфері суспіль/по: відносин, в єдиний нормативно-правовий акт, як правило, без зміни змісту. Інакше кажучи, консолідація полягає у підготовці та прийнятті укрупнених актів на основі об'єднання норм розрізнених актів, виданих з одного питання; Цей різновид систематизації застосовують:

- коли відсутня можливість кодифікації;

- для уніфікації (зведення декількох однотипних нормативно-правових актів в один) нормативно-правових актів;

- для усунення чисельності однотипних нормативно-правових актів;

- для позбавлення надмірної роздрібненості нормативно-правових актів;

- для сприяння об'єднанню загальних положень поточної правотворчості в родинні групи;

На теперішній час прикладів консолідації на території України не існує, прикладом консолідації можуть бути різноманітні Зводи законів (Звід законів Юстиніана або Звід законів Російської імперії), які існували у державах у різні часи.

3. Інкорпорація - це спосіб систематизації нормативно-правових актів, що полягає в об'єднанні їх за певним критерієм. Таким критерієм може виступати і хронологія прийняття, і суб'єкт видання, і алфавітний порядок тощо.

Інкорпорація може бути:

o офіційною-здійснюється від імені компетентних державних органів (наприклад, "Відомості Верховної Ради України");

o неофіційною - здійснюється видавництвами, науковими і навчальними закладами, практичними органами, окремими спеціалістами3.

 

Цей вид систематизації широко розповсюджений у діяльності правоохоронних органів, прикладом можуть виступати - Довідник слідчого, Довідник експерта криміналіста, Довідник міліціонера, в яких зведено витяги з нормативно-правових актів, що регулюють діяльність окремого підрозділу правоохоронних органів, але при цьому ніяких змін до самих норм права не вноситься.

4. Облік нормативно-правових актів - полягає у створенні пошукових систем для знаходження нормативно-правових актів. Прикладом такого виду систематизації можна привести електронну пошукову систему Верховної Ради України.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-30; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 587 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Велико ли, мало ли дело, его надо делать. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2525 - | 2183 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.