Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Соціологія / соціологія - Гіденс Ентоні. Протягом нашого століття транснаціонали посіли надзвичайно важливе місце у світовій економіці




 

Протягом нашого століття транснаціонали посіли надзвичайно важливе місце у світовій економіці. Вони мають ключове значення у міжнародному поділі праці — розподілі робочих місць у світовому масштабі. Тимчасом як національні економічні системи набули надзвичайної концентрації — домінуючого становища обмеженого числа дуже великих компаній, те саме відбулося і в світовій економіці. У Сполучених Штатах та кількох інших провідних індустріалізованих країнах фірми, що домінують в національному масштабі, також широко представлені на міжнародній арені. У багатьох секторах світового виробництва (скажімо, в агробізнесі) існують олігополії. Тут виробництво контролюють три-чотири корпорації, котрі домінують на ринку. За останні два-три десятиліття міжнародні олігополії утворилися на ринках автомобілів, мікропроцесорів, електронних виробів та деяких інших товарів, пропонованих у світовому масштабі.

Г. В. Перлмутер розрізняє три види транснаціональних корпорацій (див. мал. 11.4). Один із них становлять етноцентричні транснаціонали, політика яких розробляється у центральному офісі країни-засновниці і звідти по змозі впроваджується у практику. Компанії та підприємства, якими основна корпорація володіє по всьому світі, є культурними відгалуженнями компанії-засновниці, практика якої має стандартизований

характер у глобальному масштабі. Другу категорію складають полі центричні транснаціонали, закордонні філії яких у кожній країні керуються місцевими фірмами. Центральні офіси у країнах-засновницях головної компанії визначають генеральні перспективи, у рамках яких місцеві компанії керують своїми власними справами. І, нарешті, існують ще й геоцентричні транснаціонали, котрі є міжнародними за своєю структурою управління. Управлінські системи є інтегрованими на глобальній основі, а старші менеджери діють дуже мобільно, пересуваючись в разі потреби з однієї країни в іншу (Perlmutter, 1972).

З усіх транснаціоналів японські компанії, керуючись термінологією Перлмутера, як правило, найбільш етноцентричні. їхні операції у світовому масштабі здебільшого прискіпливо контролює материнська корпорація, іноді за безпосередньою участю японського уряду. Міністерство міжнародної торгівлі та промисловості Японії (ММТЙ) відіграє набагато важливішу роль у контролі за розташованими в Японії закордонними підприємствами, ніж уряди західних країн. ММТП розробило серію планів розвитку, що координують заокеанську експансію японських фірм за останні два десятиліття. Один із чітко виражених транснаціоналів японського типу складається з велетенських торговельних компаній, або "соґо шоша" (sogo shosha). Це величезні конгломерати, головним обов'язком яких є фінансування та підтримка торгівлі. Вони надають іншим компаніям фінансові, організаційні та інформаційні послуги. Близько половини обсягу експорту та імпорту Японії проходить через десятку найбільших "соґо шоша". Декотрі з них, як, наприклад, "Міцубісі", мають, окрім того, власні великомасштабні виробничі інтереси.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-30; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 334 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2456 - | 2156 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.