Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поняття та особливості фінансово-правової відповідальності




ПРАВОВА ПРИРОДА ФІНАНСОВО-ПРАВОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ План 1. Поняття та особливості фінансово-правової відповідальності.

2. Види фінансово-правової відповідальності:

- відповідальність за порушення бюджетного законодавства;

Фінансова відповідальність за порушення податкового законодавства. 3. Поняття, особливості та види фінансово-правової санкції.

Підстави фінансово-правової відповідальності.

Фінансові правопорушення: поняття, склад, види.


Література:
1. Конституція України прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року Чернівці. - Рута. - 2006 р.

2. Бюджетний кодекс України від 8 липня 2010 року // Відомості Верховної Ради України. - 2010. - № 50-51. - Ст. 572.

3. Воронова Л.К. Фінансове право України. Підручник. – К.: Прецедент; Моя книга, 2006. – 448с.

4. Дмитренко Е.С. Фінансове право України. Загальна частина: Навчальний посібник. – К.: Алеута; КНТ, 2006. – 376с.

5. Іванський А.Й. Фінансово-правова відповідальність: теоретичний аналіз: монографія / А.Й. Іванський. – О.: Юридична література, 2008. – 504с.
6. Конституційний Суд України: Рішення. Висновки. 1997-2001. Книга 1 / Відвід. ред. канд. юрид. наук П.Б.Євграфов. – К.: Юрінком Інтер, 2001. – С.336.

7. Мусаткина А.А. Финансовая ответственность как вид юридической ответственности / А.А. Мусаткина // Журнал российского права.— 2005.— №10.— С.103-112.

8. Мусаткина А.А. Понятие позитивной финансово-правовой ответственности / А.А. Мусаткина // Финансовое право.— 2005.— №7.— С.32-36.

9. Орлюк, О.П. Фінансове право. Академічний курс: підручник / О.П.Орлюк. - К.: Юрінком Інтер, 2010. - 808 с.

10. Трипольська М. І. Фінансово-правова та адміністративна відповідальність:порівняльно-правова характеристика: науковий вісник академії муніципального управління, - збірник наукових праць, серія «Право», 2010 - № 1.

11. Усенко P.A. Фінансові санкції за законодавством України: Монографія/ Відповід. ред. Д.М. Лук'янець. - К.: Дакор, КНТ.- 2007.-168 с.

12. Фінансове право України: Підручник / Г.В. Бех, О.О. Дмитрик, І.Є. Криницький; За ред. М.П. Кучерявенка. – К.: Хрінком Інтер, 2004. – 320с.

Поняття та особливості фінансово-правової відповідальності

Ефективність фінансово-правового регулювання залежить від ста­ну виконання суб'єктами фінансових правовідносин своїх прав та обов'язків, закріплених фінансово-правовими нормами. У суспільстві з високим рівнем правової культури виконання прав та обов'язків забезпечується пере­важно переконанням учасників суспільних відносин у необхідності дотримуватися суспільно корисної поведінки. Саме цим визначається зміст юридичної відповідальності у позитивному аспекті – як відповідальне ставлення особи до своїх обов’язків, покладених на неї законом, як правильне, сумлінне, успішне, ефективне виконання обов’язків та дійовий державний і громадський контроль за таким виконанням.

Позитивна (перспективна) фінансово-правова відповідальність означає:

1) відповідальність за майбутню поведінку;

2) обов’язок суб’єктів фінансового права діяти відповідно до приписів правових норм;

3) свідоме, відповідальне ставлення до покладених на них законом обов’язків.

Така відповідальність передбачає відповідальну поведінку, підзвітність, юридичну компетентність та заохочення за виконання корисних для суспільства та держави варіантів поведінки.

Протилежним підходом є розгляд юридичної відповідальності у ретроспективному аспекті. Негативна (ретроспективна) фінансово-правова відповідальність – це відповідальність за минулу протиправну поведінку. Вона характеризується: засудженням суб’єктів фінансового права – це відповідальність за минулу протиправну поведінку. Сутність такої відповідальності (на відміну від позитивного аспекту) визначає державний примус Вона характеризується засудженням суб’єкта правопорушення за протиправні діяння у сфері фінансової діяльності держави, органів місцевого самоврядування; покладенням на нього встановленого законодавством та забезпеченого державою юридичного обов’язку бути позбавленим належних йому певних благ (майнового та особистого характеру) за скоєне правопорушення.

Така відповідальність – це:

1) захід державного примусу, що базується на юридичному та суспільному засудженні правопорушення і виражається в установленні для нього певних негативних наслідків у формі обмежень особистого або майнового характеру;

2) здійснення негативних вчинків, які відступають від обов’язку;

3) санкція за правопорушення, що виражається у застосуванні заходів примусу до правопорушників;

4) наслідок встановлений в законі на випадок його порушення;

5) примус і покарання за здійснене порушення правової заборони;

6) реакція на правопорушення;

7) обов’язок, який виконується примусово, що існував раніше або виник знову внаслідок вчинення правопорушення.

Отже, ретроспективна фінансово-правова відповідальність – це обов’язок суб’єкта фінансового права, який скоїв фінансове правопорушення, зазнавати заходів державного примусу.

Традиційно розрізняють чотири види юридичної відпові­дальності: кримінальну, адміністративну, цивільно-правову і дис­циплінарну. Водночас у юридичній літературі не бракує праць, у яких відстоюються інші самостійні види юридичної відпові­дальності, зокрема конституційна, господарська, земельна, еко­логічна, міжнародна тощо.

Як самостійний вид відповідальності розглядають і фінансово-правову відповідальність. Певно, найґрунтовнішою теоре­тичною розробкою у сфері теорії фінансово-правової відповідаль­ності можна назвати роботу А.Й. Іванського «Фінансово-правова відповідальність: теоретичний аналіз» (2008 р.). Він аналізує правову природу, суть, значення, функції, особливості фінансово-право­вої відповідальності. Однак і дотепер науковці та практики висловлюють протилежні погляди з цього питання: від визнання фінансово-правової відповідальності самостійним видом юридичної відповідальності до повного заперечення існування цього виду відповідальності.

Проте, ідея фінансово-правової відповідальності не є новою для вітчизняної науки та законодавства. Зокрема, ще на початку XIX століття в працях учених-фінансистів обґрунтовується необхідність за­кріплення примусових заходів і заходів стягнень за порушення вимог фінансового законодавства на законодавчому рівні. Серед заходів державного примусу за порушення фінан­сової дисципліни вони виділяли наступні:

· забезпечення сплати податків (застава майна, вилучення документів);

· застосування стягнень недоїмок в податях;

· реалізація майна боржника;

· арешт майна і заробітної плати боржника.

До заходів від­повідальності, які застосовувались за порушення фінансово-господарської дисципліни, відносились пеня і штрафи. Однак, у той період ще не можна було говорити про формування са­мостійного інституту фінансово-правової відповідальності, оскільки суспільні відносини, що ним регулювалися, перебу­вали на стадії становлення. Тому перші окремі основоположні засади (розроблені вченими-правознавцями Російської імперії СІ. Ілловайським, П.П. Пусторослєвим) створювалися за умо­ви відсутності повноцінних предметних досліджень і дискусії.

Розгляд нормативних актів кінця XIX - початку XX століт­тя показує, що фактично на законодавчому рівні не закріплюва­лися заходи відповідальності за порушення фінансово-правової норми. Лише в 1910 р. в «Положенні про стягнення у безспірних справах казни» з'являються формулювання правових заборон і відповідальності, що мають фінансовий характер.

Суттєвим кроком у формуванні сучасного інституту фінансово-правової відповідальності слід вважати прийняття в 1981 р. Положення «Про стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів». Цим положенням вперше на законодавчому рівні було визначено поняття недоїмки, строк сплати, встановлені види фінансово-правових санкцій. Його важливою особливістю було встановлення законодавчого роз­різнення наведених вище заходів та штрафів, які накладаються в адміністративному порядку, що безперечно, слід розглядати як перший крок до нормативного визнання самостійності санк­цій фінансово-правової відповідальності.

Також слід зазначити, що у радянський період проблема правопорушень у фінансовій сфері і відповідальності за них розглядалася через призму інших галузей права. Причиною цього, як вважає російський професор О.Н. Горбунова, було приділення юридичною наукою протягом ба­гатьох років недостатньої уваги фінансовому праву: «у минулому це було викликано загальним поглядом марксистсько-ленінської теорії і політичної економії соціалізму на гроші, товарно-грошові відносини, ціни, собівартість, ринок в цілому як на категорії, що відмирають. Це мало своїм наслідком зниження уваги до питань бюджету, податків, банківського кредиту. І як результат - недо­оцінка значення і ролі фінансового права в регулюванні життє­діяльності суспільства».





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 627 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Что разум человека может постигнуть и во что он может поверить, того он способен достичь © Наполеон Хилл
==> читать все изречения...

2488 - | 2300 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.