Програмні питання
Предмет і метод теорії надійності. Основні терміни та визначення. Випадкові величини і їх характеристики. Одиничні та комплексні показники надійності.
Теоретичні відомості
Елементи складності, невизначеності, багато причинності якими володіють випадкові відмови, вимагають створення спеціальних методів їх дослідження. Методи теорії ймовірності і математичної статистики, прийняті наукою про надійність дозволяють розкрити ці стійкі закономірності відмов і дають можливість прогнозувати середній сумарний результат досліджень маси виробів. Тому при вивченні даної теми необхідно добре засвоїти методи теорії ймовірності і математичної статистики. Проблема надійності СЕП є однією з основних в ЕЕС як в теоретичному, так і в фактичному плані. В даній темі необхідно добре засвоїти основні терміни та визначення теорії надійності, звернути увагу на комплексні характеристики випадкових величин та на вивчення одиничних та комплексних показників надійності.
Запитання для самоперевірки
1. Дайте визначення терміну "надійність" та терміну "надійність електричних систем".
2. Охарактеризуйте та дайте визначення логічному послідовному з'єднанні.
3. Охарактеризуйте та дайте визначення логічному паралельному з'єднанні.
4. Що таке безвідмовність?
5. Що таке довговічність?
6. Що таке ремонтоздатність?
7. Які види причин відмов елементів СЕП?
8. Що таке випадкова величина? Зобразіть її характеристики.
9. Дайте визначення термінам "мода та медіана"?
Тема 4
Закони розподілу випадкових величин. Статистична обробка інформації про надійність систем електропостачання. Оцінка результатів експерименту. Перевірка гіпотези про однорідність вибірок. Перевірка гіпотези про закон розподілу при повних вибірках.
Програмні питання
Закони розподілу випадкових величин. Експоненціальний (показниковий) закон розподілу. Нормальний, Закон розподілу. Закон розподілу Вейбула-Гнеденка.
Теоретичні відомості
При вивченні матеріалу по даній темі студентам необхідно ознайомитись з графічним матеріалом, який представлений в конспекті лекцій. Задача математичної обробки даних експлуатації полягає в підборі теоретичного закону розподілу випадкових величин, який з найменшим відхиленням відповідає дослідним даним. В даній темі потрібно вивчити застосування різних законів розподілу, експоненціального, нормального, логарифмічно-нормальний, Вейбула-Гнеденка, Релея та інших, які характеризують миттєві і поступові пошкодження елементів СЕП, окремих вузлів і деталей електричних машин.
Запитання для самоперевірки
1. Які закони розподілу випадкових величин описують механізми відмов елементів СЕП?
2. Експоненціальний (показниковий) закон розподілу.
3. Нормальний Закон розподілу.
4. Закон розподілу Вейбула-Гнеденка.
5. Зобразіть графіки функцій f(t), Р(t), F(t), λ(t) для експоненціального, нормального розподілів і розподілу Вейбула-Гнеденка.
Тема 5
Загальні методи розрахунку надійності. Розрахунок надійності при послідовному логічному з’єднанні елементів. Розрахунок надійності при паралельному з’єднанні елементів. Довірю вальні інтервали показників надійності. Гама процентні показники надійності планування об’єму спостережень.
Програмні питання
Розрахунок надійності при послідовному логічному з'єднанні елементів. Розрахунок надійності при паралельному логічному з'єднанні елементів. Розрахунок надійності при неповній інформації про надійність елементів.
Теоретичні відомості
При послідовному з'єднанні відмова будь-якого елемента викликає відмову цілої системи. При паралельному з'єднанні однієї вітки не викликає відмови всієї системи, а приводить лише до зниження надійності СЕП. При вивченні даної теми необхідно вдосконалити свої знання з загальних методів розрахунку надійності, вивчити розрахунок надійності при послідовному та паралельному логічному з'єднанні елементів, проводити розрахунок надійності при неповній інформації про надійність елементів та застосовувати ці всі розрахунки на практиці.
Запитання для самоперевірки
1. Які ви знаєте методи розрахунку надійності?
2. Як проводиться розрахунок надійності при послідовному логічному з'єднанні елементів? Наведіть приклад розрахунку.
3. Як проводиться розрахунок надійності при паралельному логічному з'єднанні елементів? Наведіть приклад розрахунку.
4. Як ви розумієте термін "ймовірність безвідмовної роботи", за якою формулою проводиться розрахунок для заданого періоду часу?
5. Як проводиться розрахунок надійності при неповній інформації про надійність елементів? Наведіть приклад розрахунку.
Тема 6
Моделі відмов елементів систем електропостачання. Закони розподілу термінів служби ізоляції елементів електричних мереж. Характеристики показників надійності ізоляції силових трансформаторів. Причини пошкодження основних елементів електричних мереж.
Програмні питання
Закони розподілу термінів служби ізоляції деяких елементів електричних мереж. Характеристики показників надійності ізоляції силових трансформаторів. Причини пошкоджень основних елементів електричних мереж. Аналіз причин відмов елементів СЕП. Причини відмов синхронних генераторів. Причини відмов силових трансформаторів.
Теоретичні відомості
При вивченні матеріалу по даній темі студентам необхідно ознайомитись з графічним матеріалом, який представлений в конспекті лекцій з математичного моделювання систем електропостачання та в підручниках.
Студенти повинні вивчити основні характеристики ізоляції електротехнічних виробів, оскільки надійність найбільш поширених елементів електричних мереж, таких, як силові трансформатори, кабельні лінії, в значній мірі залежить від надійності роботи ізоляції, міцність якої змінюється в процесі експлуатації.
Запитання для самоперевірки
1. Як визначається термін служби ізоляції?
2. Які характеристики показників надійності ізоляції силових трансформаторів ви знаєте? В чому полягає їх суть.
3. Назвіть основні причини пошкоджень повітряних ЛЕП.
4. Назвіть основні причини пошкоджень кабельних ЛЕП.
5. Які причини відмов комутаційних апаратів?
6. Назвіть основні причини відмов енергетичних блоків.
7. Які основні причини відмов синхронних генераторів?
8. Назвіть основні причини відмов силових трансформаторів.
Тема 7
Математичні моделі функціонування схем електричних мереж. Харківські моделі надійності. Процеси відмов і відновлення одноелементної схеми. Нерезервована схема з елементів. Показники надійності системи, що складається з резервованих відновлювальних елементів.
Програмні питання
Особливості випадкових процесів, які використовуються при розв'язанні задач надійності. Процеси відмов і відновлення одноелементної схеми. Нерезервована схема з n-елементів. Показники надійності системи, яка складається з резервованих елементів. Розрахунок показників надійності з врахуванням ремонтного стану і вимушених вимикань елементів.
Теоретичні відомості
При вивченні математичних моделей функціонування схем електричних систем студентам необхідно опрацювати графічний матеріал, який представлений в конспекті лекцій з математичного моделювання систем електропостачання та в підручниках.
Відмова одного елемента системи (або групи) в одному випадку може привести до обмеження споживаної потужності і енергії, в другому випадку до припинення електропостачання споживачів одного або декількох вузлів навантаження. Післядія відмов функціонування окремих елементів в складних електричних системах може бути різна. Щоб запобігти припинення електропостачання споживачів одного або декількох вузлів навантаження, та підвищити функціонування СЕН необхідно правильно будувати марківські моделі елементів та вміти на їх основі прогнозувати надійність СЕП в майбутньому.
Запитання для самоперевірки
1. Які особливості випадкових процесів?
2. Який процес називається марківським?
3. Опишіть процеси відмов і процеси відновлення одноелементної схеми.
4. Поясніть метод визначення ймовірності стану при різних початкових умовах.
5. Наведіть приклад побудови математичної моделі системи з двох взаєморезервованих елементів.
6. Як здійснюється розрахунок показників надійності з врахуванням ремонтного стану і вимушених вимкнень елементів?
8. За якою формулою визначається параметр потоку відмов системи λ?
10. Яка мета розрахунку надійності СЕП?
Тема 8