Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поняття та види господарських правовідносин




 

Згідно з ч. 1 ст. 1 Господарського кодексу України (далі – ГК України), господарськими визнаються відносини, що виникають у процесі організа­ції та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.

Господарські відносини можна класифі­кувати на види за різними критеріями.

За критерієм характеру господарські правовідносини поділяються на:

господарсько-виробничі (ч. 5 ст. 3 ГК України) - це майнові та інші відносини, що виникають між суб'єктами господарювання в процесі безпосереднього здійснен­ня господарської діяльності (виробництво та реалізація товарів, робіт, послуг);

організаційно-господарські - відносини, що складаються між суб'єктами гос­подарювання та суб'єктами організаційно-господарських повноважень у процесі управління господарською діяльністю (ч. 6 ст. 3 ГК України), в тому числі щодо державної реєстрації суб'єктів господарювання, ліцензування їхньої діяльності, контролю за дотриманням такими суб'єктами правил у сфері господарювання тощо.

За критерієм сфери виникнення та дії господарськи правовідносини поділяються на:

внутрішньогосподарські правовідносини (ч. 7 ст. 3 ГК України) – виникають в всередині господар­ської організації (між її структурними підрозділами, між організацією в особі ор­ганів управління/їх посадових осіб та її учасниками, між організацією та її струк­турними підрозділами);

міжгосподарські (або зовнішньогосподарські) – виникають між юридично самостійними суб'єктами господарювання, між ними та органами господарського керівництва та контролю.

За взаємним становищем сторін розрізняють такі види господарських від­носин:

горизонтальні (учасники правовідносин рівноправні). Зазвичай такі від­носини виникають при укладенні господарських договорів;

вертикаль­ні (відносини виникають між суб'єктом господарювання та суб'єктом організаційно-господарських повноважень, що має відповідні важелі та під­стави щодо управління та контролю за суб'єктом господарювання). Подібні відносини виникають не лише за участю органів держави, а й власників майна щодо створених ними підприємств-невласників, господарських об'єднань щодо підприємств-учасників у межах делегованих об'єднанню повноважень, холдингової ком­панії щодо своїх корпоративних/дочірніх підприємств.

За галузями економіки та сферами управління, в яких виникають господар­ські відносини, виділяють такі відносини в промисловості, в агропромисловому комплексі, в галузі транспорту, в капітальному будівництві, на ринку цінних папе­рів, у сфері економічної конкуренції та антимонопольного регулювання тощо.

За критерієм сфери економіки, в якій виникають господарські правовідно­сини: державна, комунальна, приватна. Також можна виді­лити окремі види господарських відносин, що складаються в кожному з цих сек­торів економіки. Наприклад, в державному та комунальному секторах економіки складаються специфічні відносини щодо приватизації державного та комунального майна.

Залежно від спеціальних правових режимів, що встановлюються для регу­лювання господарських відносин, розрізняють такі їх види: господарські відносини в процесі організації та здійснення зовнішньоеко­номічної діяльності, в тому числі іноземного інвестування; щодо концесійної діяльності; щодо капітального будівництва; щодо інноваційної діяльності; щодо професійної фінансової діяльності; щодо лізингової діяльності; господарські відносини, що складаються в спеціальних (вільних) еконо­мічних зонах чи на територіях пріоритетного розвитку між суб'єктами цих зон/територій та органами управління спеціальних (вільних) еконо­мічних зон; господарські відносини, що виникають на інших територіях зі специфічним правовим режимом (спеціальної/вільної економічної зони; державного кордону України; Чорнобильської зони та ін.); господарські відносини, виникнення яких обтяжено надзвичайними обста­винами - воєнного стану, стихійного лиха, іншого надзвичайного стану).

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-22; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 382 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2390 - | 2339 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.