4.1. Банк відображає в бухгалтерському обліку вклади (депозити) овернайт, які надаються строком на один робочий день, аналогічно до обліку залучених та розміщених вкладів (депозитів), що обертаються на міжбанківському ринку.
4.2. Банк відображає в бухгалтерському обліку заборгованість за вкладами (депозитами) овернайт у разі зміни початкової дати їх погашення (пролонгації) за відповідними рахунками з обліку короткострокових або довгострокових вкладів (депозитів) залежно від строку, що визначається від дати пролонгації договору до дати їх погашення.
Глава 5. Бухгалтерський облік операцій з повернення вкладу (депозиту)
5.1. Банк відображає в обліку повернення вкладу (депозиту) у визначений договором банківського вкладу (депозиту) строк такими бухгалтерськими проводками:
а) у разі повернення залученого вкладу (депозиту):
Дебет
Рахунки для обліку залучених вкладів (депозитів) - на суму вкладу (депозиту) з урахуванням суми процентів у разі їх капіталізації;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів, рахунки клієнтів;
б) у разі погашення розміщеного вкладу (депозиту):
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів;
Кредит
Рахунки для обліку розміщених вкладів (депозитів).
5.2. Якщо вкладник не вимагає повернення суми строкового вкладу після закінчення строку, установленого договором банківського вкладу, то такий вклад переноситься на рахунок з обліку вкладів на вимогу, якщо інше не встановлено договором.
5.3. Банк здійснює перерахування процентів за ставкою, що застосовується за вкладами на вимогу, якщо інше не передбачено договором, у разі дострокового повернення вкладу (депозиту) за вимогою вкладника.
У цьому разі, якщо протягом дії договору банківського вкладу (депозиту) проценти вкладникові не сплачувалися, у бухгалтерському обліку зменшення суми процентних витрат відображається такими бухгалтерськими проводками:
Дебет
Рахунки для обліку нарахованих витрат за залученими вкладами (депозитами) - на суму нарахованих процентів за вкладом (депозитом);
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів, рахунки клієнтів - на суму процентів за вкладом (депозитом) за ставкою, що застосовується до вкладів на вимогу;
Дебет/Кредит
(абзац сьомий пункту 5.3 глави 5 розділу V у редакції постанови
Правління Національного банку України від 20.06.2012 р. N 253)
Рахунок для обліку інших операційних доходів/рахунок для обліку інших операційних витрат - на різницю між нарахованими та сплаченими процентами за зниженою ставкою.
(абзац восьмий пункту 5.3 глави 5 розділу V у редакції постанови
Правління Національного банку України від 20.06.2012 р. N 253)
5.4. Якщо проценти сплачувалися вкладникові періодично протягом дії договору банківського вкладу (депозиту), то різниця між раніше сплаченими та перерахованими за ставкою, що застосовується за вкладами на вимогу, процентами повертається банку відповідно до умов цього договору, тобто сплачується вкладником або утримується банком із суми вкладу (депозиту).
Глава 6. Бухгалтерський облік коштів, залучених за ощадними (депозитними) сертифікатами
6.1. Банк може здійснювати залучення депозитів шляхом випуску ощадних (депозитних) сертифікатів.
6.2. Банк відображає в бухгалтерському обліку розміщення ощадних (депозитних) сертифікатів з дисконтом такими проводками:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів, рахунки клієнтів - на суму номіналу сертифіката за мінусом дисконту;
Дебет
Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за ощадними (депозитними) сертифікатами - на суму дисконту;
Кредит
Рахунки для обліку ощадних (депозитних) сертифікатів - на суму номіналу сертифіката.
6.3. Банк відображає в бухгалтерському обліку розміщення ощадних (депозитних) сертифікатів з премією такими бухгалтерськими проводками:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів, рахунки клієнтів - на суму номіналу сертифіката плюс премія;
Кредит
Рахунки для обліку ощадних (депозитних) сертифікатів - на суму номіналу сертифіката;
Кредит
Рахунки для обліку неамортизованої премії за ощадними (депозитними) сертифікатами - на суму премії.
6.4. Банк щомісячно амортизує суми дисконту та премії протягом періоду від дати видачі сертифіката до його погашення з віднесенням нарахованих сум на процентні витрати. У цьому разі здійснюються такі проводки:
а) під час амортизації дисконту:
Дебет
Рахунки для обліку процентних витрат за коштами, залученими за ощадними (депозитними) сертифікатами;
Кредит
Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за ощадними (депозитними) сертифікатами;
б) під час амортизації премії:
Дебет
Рахунки для обліку неамортизованої премії за ощадними (депозитними) сертифікатами;
Кредит
Рахунки для обліку процентних витрат за коштами, залученими за ощадними (депозитними) сертифікатами.
6.5. Банк відображає в бухгалтерському обліку погашення або дострокове погашення ощадного (депозитного) сертифіката аналогічно до операції з повернення вкладу (депозиту).
6.6. Банк обліковує бланки депозитних сертифікатів за позабалансовим рахунком 9820 "Бланки цінних паперів" в умовній одиниці 1 гривня.
Розділ VI. Бухгалтерський облік простроченої заборгованості за розміщеними та залученими вкладами (депозитами)
Глава 1. Бухгалтерський облік простроченої заборгованості за розміщеними вкладами (депозитами)
1.1. Банк відображає суму розміщеного вкладу (депозиту), не отриманого у визначений договором строк, наступного робочого дня в бухгалтерському обліку такою проводкою:
Дебет
Рахунок для обліку простроченої заборгованості за розміщеними вкладами (депозитами);
Кредит
Рахунки для обліку розміщених вкладів (депозитів).
1.2. Банк відображає в бухгалтерському обліку погашення простроченої заборгованості за розміщеними вкладами (депозитами) такою проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів;
Кредит
Рахунок для обліку простроченої заборгованості за розміщеними вкладами (депозитами).
1.3. Банк списує за рахунок спеціальних резервів заборгованість за вкладами на вимогу та розміщеними вкладами (депозитами) у разі визнання такої заборгованості безнадійною.