В даному підрозділі студент-дипломник з урахуванням вимог ДСТУ 3273-95, ДСТУ 2156-93, ДСТУ 2960-94 та інших нормативних актів виконує розробку технічних та організаційних заходів з безпеки в надзвичайних ситуаціях, визначає можливі причини виникнення надзвичайних ситуацій/аварій, пожеж, вибухів тощо/ та пропонує відповідні заходи щодо їх усунення. В першу чергу, це стосується розробки відповідних технічних та організаційних заходів з локалізації та ліквідації можливих аварій та аварійних ситуацій на виробництві, а також технічних рішень систем запобігання пожежі та вибуху та протипожежного захисту.
Як вихідні дані, вказується, що становить небезпеку в надзвичайних ситуаціях на об’єкті, який розглядається, які аварії на виробництві можуть мати місце, які небезпечні матеріали, речовини, устаткування використовуються тощо.
Використовуючи НАПБ Б.03.002-2007 встановлюється категорія пожежо- i вибухонебезпечності виробництва і ступінь вогнестійкості будинку за ДБН В.1.1.7-2002. Визначається клас пожежонебезпеки приміщення за НПАОП 40.1-1.01-97. Вказується, чи відповідає ступінь вогнестійкості будинку, де розташовується приміщення, пожежовибухонебезпеці виробництва. Виявляються можливі причини пожежі.
При розгляді питань пожежної безпеки обов’язково необхідно враховувати той факт, що згідно з НПАОП 40.1-1.21-98, в пожежонебезпечних зонах слід використовувати лише електрообладнання закритого типу, внутрішній простір якого відділений від зовнішнього середовища оболонкою. Апаратуру керування і захисту, світильники рекомендується застосовувати в пилонепроникному виконанні. Вся електропроводка повинна мати надійну ізоляцію.
При розгляді питань пожежної безпеки, яка є складовою частиною безпеки в надзвичайних ситуаціях, дипломник досліджує системи запобігання пожежi i вибуху, пожежо - i вибухозахисту, та розробляє заходи щодо забезпечення безпечних умов працi i зменшення впливу на навколишнє середовище продуктiв горiння.
З урахуванням вихідних даних і вимог ГОСТ 12.1.004-91 наводяться під окремими підзаголовками технічні рішення системи запобігання пожеж, технічні рішення системи протипожежного захисту та організаційно-технічні заходи.
Рішення першої з цих систем спрямовуються на запобігання пожежі, щоб з прийнятною ймовірністю пожежа не виникла. Вихідні положення цієї системи: пожежа можлива лише за наявності горючої речовини, окислювача та джерела запалювання; за відсутності будь-якого з цих чинників, або при обмежені їх визначаючих параметрів безпечною величиною, пожежа не може виникнути. Конкретні технічні рішення системи запобігання пожежі, відповідно до вихідних її положень, визначаються з урахуванням реальних виробничих умов і вимог нормативних документів [36, 39, 41, 44].
Рішення другої системи, мають за мету, на випадок виникнення пожежі, виявити пожежу, обмежити її розповсюдження, забезпечити умови для її ліквідації, захистити працюючих від небезпечних факторів пожежі, а матеріальні цінності – від знищення.
До рішень цієї системи належать визначення межі і ступеня вогнестійкості будівельних конструкцій приміщень і будівель у цілому, визначення відстані між будівлями та іншими об’єктами, технічні рішення з конструкції обладнання, вентиляційних систем, систем опалення та кондиціонування повітря, систем енергопостачання, оздоблювальних матеріалів в середині приміщень і зовнішнього покриття будинків, а також рішення щодо запровадження систем автоматичної пожежної сигналізації та пожежегасіння [29,46], з протидимного захисту, евакуації працюючих при пожежі тощо.
Схему евакуації навести на схемі розміщення робочих місць у приміщенні.
За узгодженням з консультантом можуть бути наведені розрахунки часу евакуації або блисковкозахисту.