Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема. Різноманітність та класифікація представників класу комах




Мета: розглянути основних представників класу комах

Обладнання: Малюнки та фотографії представників даного класу.

Хід роботи

В ході ознайомлення з нижчевикладеним матеріалом заповніть таблицю:

 

Ряд, чисельн. ряду Предс- тавники (види) Де меш- кають Хар-р живлення чим жив-ляться Практич- не значення Інше (най- більш цікаве)
           

Комахи з неповним перетворенням

Ця група включає такі ряди: одноденки, тарганові, богомо­лові, терміти, прямокрилі, воші, рівнокрилі, напівжорсткокрилі або клопи, бабки.

Ряд Тарганові

Ряд нараховує близько 3 600 видів. Звичайні мешкають під камінням, в ґрунті. Всеїдні. Два види співіснують з людиною.

Це прусак або рудий тарган та чорний тар­ган, з якими ми надто добре знайомі. Небезпечним є те, що вони переносять деякі захворю­вання, наприклад, дизентерію. Також у їх кишечнику знайдено яйця паразитичних червів – власоглава, гостриків, стьожака широкого. Батьківщиною прусака є Південна Азія, звідки він був завезений до Європи в ХVIII столітті. Любить тепло і при 5ОС поступово гине, а при – 7ОС гине через 1 хв. В теплому кліматі живе і на волі, наприклад, в Криму. Чорний тарган зустрічається рідше. Вважається, що його витісняє прусак. Він крупніший – 18 – 30 мм. В Європі з’явився років 300 тому. Личинки ростуть повільно – до 4 років.

Ряд Прямокрилі

Ці комахи відомі нам із казок та байок про коника-стрибунця. У другій половині літа їх невпинний стрекіт милує слух. На півдні України до цього хору приєднуються і цвіркуни.

Ряд нараховує близько 20 000 видів. Ротовий апарат гризучий. Серед них є і досить небезпечні шкідники культурної рослинності. Час від часу надходять звістки про нашестя сарани, яка об’єднується в зграї на площі в сотні гектарів. Такі зграї на своєму шляху знищують всю рослинність.

На Україну залітає з Кубані азіатська сарана. На личинковій стадії така сарана пересувається пішки, а в стані імаго здіймається в повітря. На інших континентах мешкають інші види сарани. Збитки від неї обчислюються в десятки мільярдів доларів щорічно. На ланах України можна побачити дуже схожу на сарану кобилку, але вона ніколи не утворює зграї.

Інший небезпечний шкідник городів – вовчок, який пошкоджує кореневу систему рослин.

 


Ряд Воші

Паразитичні комахи, у яких в зв’язку з цим, відсутні крила, а ротовий апарат колючо-сисний. Всього 150 видів. Паразитують на ссавцях. Відомі слонова воша, свиняча воша, заяча, оленяча тощо.

На людині зустрічається 2 види: людська воша та площиця, або лобкова, яка не є переносником захворювань. Людська воша утворює два підвиди – головну і одежну. Є небезпечними переносниками висипного та поворотного тифу. Її укуси викликають нестерпну сверблячку. Розчісуючи місце укусу, людина втирає в ранку екскременти вошей, в яких містяться збудники тифу. Яйця, що називають "гнідами" воші прикріплюють до волосся або тканини. Цикл розвитку триває 16 днів. Усього воші живуть близько 2 місяців. Основою боротьбою з вошами є особиста гігієна. При їх появі в голові застосовують суміш гасу та мила (50г гасу та 30 г мила на 1 л води). Цією сумішшю змочують голову і обв’язують на 30 хв.

Ряд Рівнокрилі

Нараховує близько 30 000 видів. Усі живляться соками рослин і мають колючо-сисний ротовий апарат. Розміри від 0,1 кількох міліметрів, а цикади до 8 см. На Україні мешкає 2 – 3 тис. видів.

У Криму та на півдні нашої країни живуть цикади. Їх довжина досягає 5 см. Цикл розвитку триває 4 роки. Листоблішки схожі на дрібних цикад і навесні ссуть соки з яблуневих бруньок. Попелиці теж дрібні крилаті та безкрилі форми.

У них відомі партеногенетичні літні покоління. Восени з’являються самці і зимують запліднені яйця. Попелиці активно висмоктують флоемний сік і частина його не встигає перетравлюватись. Таким чином, частина цукру виділяється з екскрементами. Цим користуються мурашки, поїдаючи цей цукор, за що і оберігають попелиць. Така форма взаємовідносин є яскравим прикладом мутуалізму. Попелиці є серйозними шкідниками. Прикладом може бути філоксера – попелиця винограду, яка викликає масову загибель лози. Відомі зелена та кров’яна яблунева попелиця, чорна бурякова попелиця тощо.


Часто навколо тіла попелиць рослинна тканина розростається, утворюючи пухлини – гали.

До кокцидів належать червеці та щитівки. Небезпечний шкідник плодових культур півдня України – каліфорнійська щитівка. Частина кокцидів має практичне значення. З тропічних видів видобувають фарби, лаки





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-07; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 672 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2488 - | 2181 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.