Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Ринкова рівновага та її характеристики




Ринок знаходиться у рівновазі за умови: QD= QS

Зміни в ринковій рівновазі можуть відбуватися як під впливом цінових, так і нецінових факторів. Якщо цінові фактори впливають на зміну величини попиту чи пропозиції, то нецінові впливають на сам попит і пропозицію. Уявімо, що ціна рівноваги на ринку курятини – 12 гривень за кг при кривій попиту D1. При такій ціні величина попиту і пропозиції -збалансовані, і рівноважний обсяг продукту на ринку 1 млн. кг за місяць. Ця ринкова рівновага відповідає точці Е 1 на мал. 6.

Мал. 6 Зміни ринкової рівноваги при зміні попиту.

Тепер уявімо, що наступного місяця різко скоротилися доходи споживачів. Це приведе до зниження попиту на курятину. Крива попиту D1зміщується ліворуч до положення D2. Згодом має відбутися зниження рівноважної ціни. Але, якби ціни залишилися на попередньому рівні, то за такої ціни величина попиту, побудована на новій кривій D2, була б меншою величини пропозиції. У результаті, на ринку був би надлишок курятини, який би тиснув на ціну згори, і привів би до її зниження. Нова рівноважна пропозиція відповідатиме тій точці E2, де QS=QD, тобто за ціною 10 гривень за кілограм, положення рівноваги зміщується з точки E1в Е2, де кількість продажів знижується до 0,8 млн. кілограм за місяць. Вплив зменшення попиту виражається зниженням ринкової рівноважної ціни, на яку продавці відповідають зниженням обсягів пропозиції, пересуваючись вгору по кривій пропозиції з точки E1в точку Е2 (мал.6). Аналогічно, підвищення попиту, при інших рівних умовах, підвищить рівноважну ціну і обсяг пропозиції. Наприклад, підвищення цін на яловичину при інших (рівних) умовах, може привести до підвищення попиту на курятину, що приведе до підвищення рівноважної ціни пропозиції. Ринкова рівновага буде також змінюватися у відповідь на зміну пропозиції. На малюнку 7 ринкова рівноважна ціна і обсяг товару спочатку відповідають точці E1, у якій ціна дорівнює 12 гривень за кілограм при кількості 1 млн. кілограмів за місяць.

Мал. 7 Зміни ринкової рівноваги при зміні пропозиції.

Тепер уявімо, що наступного місяця станеться підвищення цін на корм для птахів. Це зменшить пропозицію на курятину. Зменшення пропозиції призведе до переходу на нове рівноважне положення, в точці Е2. Ціна рівноваги підніметься до 15 гривень за кілограм, а обсяг попиту зменшиться до 0,8 млн. кг за місяць. Якби ціна не підвищилася до цього рівня, то на ринку виник би дефіцит продукту. При новій рівноважній ціні, 15 гривень, обсяг пропозиції, заснований на новій кривій пропозиції S2, дорівнює обсягу попиту (QS=QD). Зниження пропозиції курятини призведе до підвищення ціни на неї. Покупці відповідають на підвищення ціни зменшенням обсягу попиту. Тобто, при вищій ціні покупці хочуть купити менше курятини, ніж раніше. Отже, зростання пропозиції передає інформацію про підвищення доступності товарів шляхом понижувальної дії на ціну. Реакція споживача на зниження ціни товару виражається підвищенням обсягу попиту. Зв'язок між змінами обсягу пропозиції і обсягу попиту виникає із зміни ціни. Здатність конкурентних сил попиту і пропозиції встановлювати таку ціну, за якої рішення про купівлю та продаж синхронізуються, називають врівноважуючою функцією цін. Будь-яка рівноважна ціна розвантажує ринок, не залишаючи обтяжливого надлишку в продавців (заощаджуючи рідкісні ресурси) і не створюючи дефіцит для покупця.

Математичне вираження ринкової рівноваги:

При цьому рівноважна ціна

Рівноважний об'єм





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-07; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 606 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2338 - | 2144 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.