Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Аналіз використання трудових ресурсів,продуктивності праці і оплати праці




Забезпеченість підприємства трудовими ресурсами – одна з найважливіших умов його успішної роботи.Завдання:1.перевірка ступення забезпеченості підприємства робочою силою.2.перевірка ступення виконання плану по продуктивності праці.3.вивчення причин втрат робочого часу і самої величини цих втрат.4.юзясування причин плинності кадрів.5.виявлення резервів трудових ресурсів,більш повного і ефективного їх використання

Повноту використання трудових ресурсів можна оцінити за кількістю відпрацьованих днів і годин 1 працівника за період, що аналізується, а також за ступенем використання робочого часу.
Такий аналіз проводиться по кожній категорії робітників, по кожному виробничому підрозділі і у цілому по підприємству. Аналіз використання робочого часу здійснюється за двома напрямами:
1) виявлення витрат робочого часу (простоїв);
2) виявлення невиробничого витрачення робочого часу.

Рис 1. Види фонду робочого часу та методика їх розрахунку
Для визначення фонду робочого часу використовуємо формулу:

Якщо фактично одним робітником відпрацьовано менше днів і годин, ніж за планом, то можна визначити позапланові втрати робочого часу: цілоденні та внутрізмінні.
Цілоденні втрати робочого часу = (кількість днів, відпрацьованих одним робітником - кількість днів відпрацьованих 1 робітником за планом) х чисельність фактична х середня тривалість робочого дня за планом.
Внітрішньозмінні втрати робочого часу = (середня тривалість робочого дня фактично-середня тривалість робочого дня планова) х кількість днів, відпрацьованих 1 робітником фактично х чисельність фактична.

Визначимо, як на випуск продукції вплинули цілоденні втрати. Для цього відхилення в кількості днів, відпрацьованих 1 робітником помножити на плановий середньоденний виробіток та фактичне число робітників.

Визначимо також, як на випуск продукції вплинули внутрішньозмінні втрати робочого часу. Для цього відхилення по середній тривалості робочого дня помножити на плановий середньогодинний виробіток 1 робітника та фактичну кількість відпрацьованих усіма робітниками 0,15 год. Вивчивши втрати робочого часу, необхідно визначити невиробничі затрати праці, які складаються із затрат робочого часу в результаті виготовлення забракованої продукції та виправлення браку, а також у зв’язку з відхиленням від технологічного процесу. Це приховані втрати. 1. Визначаємо питому вагу витрат на брак у виробничій собівартості валової продукції. 2. Визначаємо, на скільки знизився обсяг випуску ТП за рахунок невиробничих втрат часу на виготовлення бракованої продукції та виправлення браку Визначаємо втрати робочого часу за рахунок браку:

Ефективність використання трудових ресурсів відображається у показнику продуктивності праці.

Основними завданнями аналізу продуктивності праці є:

1)визначення плану та динаміки продуктивності праці 1працівника

2)визначення чинників,які впливають на продукт.праці

3)аналіз витрат праці на виробництво одиниці основних видів продукції рослин.та тварин.та виявлення резервів подальшого їх зниження

Продуктивність праці визначаємо у натуральних та грошових одиницях.
Натуральні - використовуються при визначенні рівня продуктивності праці окремих робітників та їх груп, що випускають однакову продукцію.
Грошові - при оцінці використання плану продуктивності праці на підприємстві, у галузі.
Загальна схема аналізу продуктивності праці складається з 2-х етапів:
1) оцінка використання плану та динаміки продуктивності праці за даними про виробіток на 1 робітника / за рік, квартал, місяць, день;
2) аналіз використання плану продуктивності праці та резерви її зростання

Перший етап - оцінка виконання плану та динаміки продуктивності праці за даними про виробіток на одного працюючого (за рік, квартал, місяць, день)
Розклад формул середнього виробутку:

Другий етап.Для оцінки рівня продуктивності праці застосовується система узагальнюючих, часткових і додаткових показників (рис..1).

Тоді досліджуємо вплив на виконання плану середньорічного виробітку одного робітника кількісті робочих днів, тривалості робочого дня, середньоденного виробітку.

 

Рівень середньої зароб.плати залежить від:використання робочого часу,рівня продуктивносі праці,обсягу валової продукції.

Основними завданнями аналізу використання фонду оплати праці є:1.визначення суми абсолютної і відносної економії або перевитрат фонду оплати праці і виявлення причин їх відхилення.2.вивчення структури фонду оплати праці та застосування матеріальних стимулів за результатами роботи 3.порівняння розміру оплати праці працівників різних галузей виробництва.

Абсолютна економія або перевитрати фонду оплати праці розрахов.шляхом різниці фонду фактичного і базисного рівня або планового вцілому по підприємству по виробн.підрозд. і категоріям працівників.

А(е/п)=ФОПф-ФОПпл.

Відносна економія або перевитрати визнач.як різниця між фактичним фондом праці та базисним або плановим скорегованим на факичний темп зростання або зниження обсягу виробництва або продуктивності праці.Корегується лише змінна частина фонду оплати праці.

В(е/п)=ФОПф-(ФОПзмінна частина базисний рівень *Тзрост.або зниження+ФОПпосійну частину)

Структура фонду оплати праці:1)потрібно визначити питому вагу зароб.плати за різною формою нарахування і по різним категоріям працівників.2)за сумою нарахованої зароб.плати визничають її частку з розрах.за продукцію та виконані роботи;частку премій за перевиконання плану виробництва;за економію прямих вират;премію за якість продукції.

В процесі аналізу необхідно встановити відповілність між темпами росту оплати праці та продуктивності.

Вплив продуктивності праці та оплати праці на собівартість продукції можна визначити:Сп(оп)=((Темп продуктивності праці-Топлати праці):(100+Тпродукт.праці))*питома вага оплати праці.якщо темп зростання прод.праці і оплати праці приблизно однакові,то собіварт.продукції не змінюється за рахунок продуктивності праці.

Фонд матеріального стимулювання(ФМС)=((Тпрод.праці%- Топл.праці)*0,8*ФОП):100

Орендний фонд=(рівень рентабельн.*0,3:100)*чистий прибуток

Для визначення ефективності використ.коштів на оплату праці розрахов.1)співвідношення обсягів виробництва,чистого доходу,валового прибутку і фонду оплати праці.2)вивч.динаміку таких показників.3)проводять порівняння з аналогічною інформацією по показникам з іншими підприємствами.4)вивчають вплив факторів на зміну кожного показника.На основі аналізу приймають певні управлінські рішення.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-07; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 486 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2317 - | 2273 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.