Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


IV. В залежності від галузей права




1. принципи конституційного права, тобто система вимог права та ідей які регламентують особливості державного та суспільного устрою закріплюють права та свободі громадян (природні права), а також визначають напрями правового регулювання суспільними відносин конституційними нормами;

2. принципи кримінального права, тобто система вихідних положень, які регламентують особливості дії кримінально-правових норм в сфері протидії злочинності та притягнення суб’єктів до кримінальної відповідальності;

3. принципи цивільного права, тобто система вихідних положень які визначають правове регулювання в сфері майнових та пов’язаних із ними відносинами;

4. принципи адміністративного права, які визначають основні положення здійснення управлінської діяльності у суспільстві.

Таким чином, ПРИНЦИПИ ПРАВА є багатоаспектною та багатогранною категорією, яка за своїм змістом, характеризую ключові положення правового регулювання, а за своєю структурою визначає принципи як такі, що мають загальний характер поширення, конкретизуються на галузевому та міжгалузевому рівні. Тому в юридичній літературі, виділяють загальні принципи права, міжгалузеві та галузеві.

Другий підхід до класифікації (вузький)

ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ ПРАВА – це керівні положення та ідеї, що є характерними для всієї системи права тобто є основою всього права та поширюється на всі галузі права, що забезпечує єдність, системність та впорядкованість суспільних відносин.

I. До загальних принципів права відносяться:

1. Принцип верховенства права змістом якого є панування права у всіх сферах суспільних відносин без включення.

2. Принцип верховенства закону – змістом якого є підпорядкованість законодавчим актам як актам, що мають вищу юридичну силу всіх підзаконних актів, що приймаються на відповідність та на виконання положень закону.

3. Принцип рівності всіх перед законом, що характеризується як недопущення надання пільг чи встановлення обмежень для тих чи інших суб’єктів за ознаками раси, кольору шкіри. національності, статі, майнового стану тощо.

4. Принцип соціальної справедливості змістом якого є прийняття та функціонування норм права відповідно до моральних засад розвитку суспільства, що забезпечує відповідне сприйняття суспільством положень права.

5. Принцип єдності права та обов’язків змістом якого є з однієї сторони надання певному суб’єкту не лише прав а й покладених на нього обов’язків, а з іншої стороні передбачає покладення обов’язків за умови наявності кореспондуючих прав і навпаки.

6. Принцип забезпечення прав і свобод людини які передбачені нормами міжнародного права відповідно до засад гуманізму.

7. Принцип демократизму, що забезпечує існування у суспільстві інститутів безпосередньої та представницької демократії.

8. Принцип законності що полягає у неухильному дотримані всіма суб’єктами суспільних відносин законів та підзаконних нормативно-правових актів.

II. Міжгалузеві принципи – це системи керівних ідей та положень, що є основою для декількох галузей права, тобто відображаються в нормах декількох суміжних галузей права.

Для прикладу процесуальні галузи права (цивільне процесуальне, кримінальне процесуальне) наділені такими міжгалузевими принципами як - принцип гласності судочинства; - принцип змагальності сторін; -принцип незалежності суддів; -принцип невідворотності та відповідальності; -принцип здійснення правосуддя лише судом.

III. Галузеві принципи – це системи керівних ідей та положень, що поширюються на певну сферу суспільних відносин, тобто охоплена окремою галуззю права.

Наприклад, у -цивільному праві такими принципами є принцип рівності сторін, принцип добровільного виконання зобов’язань, принцип свободи договору тощо; у -трудовому праві принципами є оплата плаци за виконану роботу, принцип безпечності умов праці, принцип свободи праці тощо; у -сімейному праві – п ринцип рівності учасників сімейних відносин, принцип державної охорони батьківства та материнства, принцип пріоритетності прав та свобод дітей.

 

3. Функціональне призначення права

Цінність будь-яких явищ характеризується його функціональним призначенням оскільки саме завдяки системі функцій визначається його місце в системі державно-правових явищ.

ФУНКЦІЇ ПРАВА являють собою систему основних напрямків впливу на суспільні відносини з метою їх регулювання та упорядкування

Основними ознаками функцій права є:

1) відображається сутність права та його призначення у суспільстві визначаться напрямки впливу на суспільні відносини.

2) Характеризують можливість та необхідністю існування права як соціального явища яке є оновою дієвості права, визначаються сутність та цінність права. Залежать від рівня розвитку суспільства

3) мають сталий характер.

Функції права є багатоаспектною категорією, що визначає можливість її класифікації:





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 418 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Чтобы получился студенческий борщ, его нужно варить также как и домашний, только без мяса и развести водой 1:10 © Неизвестно
==> читать все изречения...

2458 - | 2338 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.