Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Особливості суспільно-політичного ладу Київської Русі у ІХ-Х ст




Виникнення Давньоруської держави у IX ст. Погляди вчених на утворення Київської Русі.

До утворення Давньоруської держави у східних слов’ян існувало 14 великих племінних об’єднань (дуліби, поляни, бужани, волиняни,сіверяни та ін.). VI-VIII ст. – період еволюції союзів слов’янських племен у протодержавні утворення – племінні князівства, серед яких виділялися об’єднання дублів і полян. Значною подією в процесі політичної консолідації полянського міжплемінного союзу стало заснування міста Києва,яке завдяки вдалому географічному розташуванню швидко перетворилося на політичний центр східних слов’ян. Утворені навколо нього Полянське та Київське князівства об’єднали древлян і сіверян. Внаслідок цього в VIII- середині ІХ ст. в Середньому Придніпров’ї сформувалося державне об’єднання – Руська земля.Літописи зберегли легенду про перших князів-засновників Києва: Кия, Щека, Хорива та їх сестру Либідь. Місто Київ був заснований в середині 5 століття. Після них князями були Аскольд і Дір (рідні брати). За легендою вони звільнили галявин від хазарської влади й почали тут княжити. Під час їх правління було здійснено декілька вдалих військових походів проти Візантії. Приблизно тоді ж посилилася боротьба з східними сусідами-хозарами. На півночі східнословя’нських земель утворилося потужне Новгородське князівство. У зовнішньополітичній сфері активність давньоруської держави була зосереджена на традиційному для русичів візантійському напрямі. Починаючи з Аскольда і закінчуючи Святославом, кожен з руських князів вважав за необхідне організувати декілька походів на Візантію.

Погляди вчених:

Норманська теорія. Цю теорію запропонували Міллер та Шльоцер у VIII ст.. вченні заявили, що КР створили не слов’яни, т.я. слов’яни були на низькому ступені розвитку, а державу їм принесли скандинави (нормани,варяги).

По перше вчені вивчили походження слова «Русь». «Русь»- це скандинавське слово, було слово «рос»(озброєний дружинник); стверджували (проаналізувавши імена перших князів Олег,Ольга та ін.) що ці імена скандинавського походження; проаналізувавши міжнародні документи Русі (Договір КР з Візантією) і у 911 році всі хто підписував договір,їх імена усі були скандинавського походження.

У ХІХ ст. цю теорію відстоював історик Соловйов. А зараз цієї теорії дотримуються англо-американські країни.

Анти норманська теорія. Висунув російський вчений Ломоносов у ХVIII ст. Також цієї теорії дотримувався Грушевський. В роки СРСР були саме ці погляди. Ломоносов дослідив слово «Русь», доказуючи що це слов’янське слово (річка Рось); дослідив імена князів і доказував що (Кий,Аскольд,Дір) це слов’янські імена; за даними археології доведено, що на території Русі археологи знайшли мало поховань варягів.

Пантюркістська теорія. Цю теорію у ХІХ ст. висунув Пріцак. За нею КР створили хазари. Вони захопили землю полян і племена платили хазарам данину. КР була васалом хазар. У міжнародних документах Х-ХІ ст. іноземці називали монарха не Київський князь, а Київський каган.

Особливості суспільно-політичного ладу Київської Русі у ІХ-Х ст.

Особливості суспільно-політичного ладу Київської Русі у ІХ-Х ст. поділялися на два етапи.

До першого етапу входили такі особливості: не існувало феодальної власності; на Русі існували численні пережитки первісного ладу; не було на Русі писаних законів(соц.відносини регулювалися за допомогою неписаних законів(звичаїв кровної помсти)); велику роль відігравали народні збори Віче,які мали право прогнати монарха з пристолу і запросити нового; збирання данини мало примітивний характер; соціальна структура суспільства була вкрай простою, не притаманна феодальному; КР булла слабо централізованою державою – залежність окремих земель від Києва обмежувалося постачанням данини. В окремиї місцях правили князі не династії Рюриковичів. Таким чином КР булла конгломератом 20 та більше племен, різних земель та народів. Звідси витікало, що пока єдиний український народ ще не склався; КР булла дружинною державою; на Русі існував колективний сюзернітет; відбувалась горизонтальна ротація князів; влада на Русі не мала постійного характеру і відповідно на Русі не склалися постійні стійкі стосунки політичної структри.

Другий етап: відбуваються зміни в соціально-класовій структурі та в політичній системі; розколюється християнство на католиців(захід) та православних(схід); зявляються писані закони(Руська правда Ярослава 1016);за правління Ольги визначається регламентація данини племен%поступово починає виникати інститут кріпосного права; починається «окняжіння» земель сільської громади; посилюється єдність держави.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 603 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2464 - | 2389 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.