Головною метою політики діяльності підприємств, будівельних організацій в умовах ринку є отримання максимального прибутку і створення такої продукції, яка буде затребувана споживачем, суспільством. Така продукція в будівництві повинна відповідати сучасним вимогам розвитку науково-технічного процесу, прогресивним технологіям, надійності і якості виконуваних конструктивів і об'єктів, що вводяться в експлуатацію, в цілому.
Якість будь-якої продукції, зокрема будівельної, забезпечується якістю складових її елементів, створюючих при цьому систему, якою необхідно управляти. Тому, основним завданням в будівництві є створення і впровадження усередині кожної організації такої системи управління якістю, яка відповідала б політиці підприємства як в цілому так і в області якості і відповідала б вимогам і завданням міжнародних стандартів ІSО 9000, а об'єкти, що зводяться:
- відповідали би вимогам досягнень НТП, проектній, нормативно-технічній і технологічній документації;
- задовольняли вимоги споживача, суспільства;
- відповідали вимогам чинного законодавства;
- враховували вимоги безпеки і охорони навколишнього середовища;
- були економічно вигідні для організації і пропонувалися споживачеві по конкурентоспроможних цінах і так далі
Решта завдань в області якості виходить з основного завдання і вимог створення і впровадження самої системи управління якістю, відповідних ІSО.
Система управління якістю складається з вимог, завдань, діяльність яких реалізується виконання функцій, зокрема:
- маркетингові (дослідження і вивчення ринку споживачів, конкурентів будівельної продукції, власної діяльності фірми);
- фінансово-господарської діяльності;
- підготовки нормативної, розробки і узгодження проектної і іншої документації і т.д.;
- менеджменту (планування, організація виробництва, праці, оперативне управління всіма видами діяльності і так далі).
До функцій менеджменту (СУЯ) також відносяться: забезпечення матеріально-технічними ресурсами; будівельно-монтажні роботи, метрологічне і геодезичне забезпечення; випробування, контроль, оцінка якості продукції; здача – приймання продукції; підготовка кадрів та інше, передбачене стандартами ІSО.
На перший погляд, за наявності стандартів ІSО 9000, створення системи якості не повинне викликати особливих труднощів. Здавалося б, досить узяти із стандартів елементи, що рекомендуються, доручити їх виконання конкретним підрозділам, розробити необхідні документи і система готова до роботи. І такий суто формальний підхід дійсно часто зустрічається як при розробці систем якості на підприємствах, так і при оцінці зовнішніми аудиторами і як правило, приводить до завантаження персоналу непотрібними обов'язками і до зайвої бюрократії в роботі за якістю. В цьому випадку система якості вимагає багато засобів на її самообслуговування в збиток її ефективної і змістовної діяльності по забезпеченню якості. Виходить, що система створена для системи, а не для виробництва якісної продукції.
Для формування ефективних систем якості, потребам будівельних організацій, що відповідають, і їх замовникам необхідний не формальний, а усвідомлений підхід на основі концепції і методології стандартів ІSО 9000 з підбором тих рекомендацій, які в найбільшій мірі відповідають і підходять для даного конкретного підприємства і рішення ним основного завдання, – створення якісної продукції на основі розробленої і функціонуючої повноцінної системи якості.
Система управління якістю будівельної організації, що розробляється, повинна бути документована. Об'єм документації і форма її уявлення залежать від політики організації в області якості, розміру і потужності організації, її організаційної структури, а також обмежений областю практичного застосування документації системи.
Документування системи включає три рівні. До першого і основного рівня відносяться стандарт «Основні положення» у вигляді «Настанов з якості». До другого - документовані процедури системи якості у вигляді методик, стандартів підприємств. До третього - різні документи за якістю оперативного характеру. Детально про документування систем управління якості буде розглянуто в подальших розділах.
ВИСНОВКИ
В умовах ринкової економіки і перебудови управління виробництвом першорядна роль відводиться управлінню якістю, яка є основою ефективності виробництва. Девіз процвітаючих фірм: «Якість перш за все!». Спираючись на наукові основи управління, і будучи складовою частиною системи управління виробництвом, управління на підприємствах і в будівельних організаціях забезпечує основні показники ефективності виробництва.
Сама якість є об'єктом управління, а суб'єктом – органи управління, керівники підрозділів і, безпосередньо, кадри управління.
Управління якістю визначається системним підходом з використанням взаємозв'язаних технічних, організаційних і економічних заходів щодо встановлення, забезпечення, підтримці необхідного рівня якості і є деякою сукупністю, ґрунтуючись на певних принципах.
Система управління якістю продукції є складною системою. Управління повинне проводитися по всьому життєвому циклу створення продукції.
У історичному розвитку якості виділено п'ять етапів: якість виробу (продукції), якість продукції і управління процесами із застосуванням статистичних методів, комплексне управління якістю продукції, тотальне управління або загальне керівництво (ТQМ) і управління якістю з урахуванням захисту навколишнього середовища і безпеки продукції відповідно до стандартів ІSО -14000.
Сучасне завдання будівельних організацій в області якості - створення і впровадження систем якості відповідно до вимог міжнародних стандартів ІSО.
Питання для самоперевірки:
1. Проаналізувати зв'язок закономірностей управління якістю продукції з системою управління виробництвом.
2. У чому полягає системний підхід до управління якістю?
3. Дайте визначення поняттям управління і управління якістю.
4. Дайте характеристику розвитку систем якості.
5. Розвиток систем якості на Україні.