Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Друга аналітична група аніонів




До другої групи аніонів належать іони, що утворюють з іонами аргентуму солі, які погано розчиняються у воді й нітратній кислоті. Тому груповим реагентом на них є аргентум нітрат у середовищі нітратної кислоти.

2.2.1. Характерні реакції іонів Cl-. Аргентум нітрат осаджує білий осад AgCl, який не розчиняється в розведених кислотах, проте добре розчиняється у водному розчині NH3, утворюючи комплексну сполуку – аміакат аргентуму, що добре розчиняється у воді:

Ag+ + Cl- = AgCl¯;

AgCl¯ + 2NH3 = [Ag(NH3)2]+ + Cl-.

Інші властивості AgCl описано під час розгляду характерних реакцій на іони Ag+ .

Виконання досліду. До 1-2 крапель досліджуваного розчину до­дають 2-3 краплі 6 М нітратної кислоти і 1-2 краплі AgNO3. Випадання білого осаду, розчинного у водному розчині NH3 або 12% роз­чині (NH4)2CO3, свідчить про наявність Cl-. Для підтвердження наяв­ності іонів хлориду на одержаний аміачний комплекс аргентуму діють нітратною кислотою. Випадання осаду AgCl підтверджує їхню наявність.

2.2.2. Характерні реакції іонів Br-. Аргентум нітрат з іонами Br- утворює світло-жовтий осад AgBr:

Br- + Ag+ = AgBr¯.

Осад нерозчинний у мінеральних кислотах, проте розчинний у 25% водному розчині аміаку.

Виконання досліду. До 2-3 крапель досліджуваного розчину до­дають 2 М розчин HNO3 і 2-3 краплі розчину AgNO3. Якщо є іони Br-, утворюється світло-жовтий осад.

Реакція окиснення. Іони Br- у кислому середовищі окиснюють­ся хлорною водою до брому, який забарвлює шар органічного роз­чинника (бензол) у жовтий колір:

2Br- + Cl2 D Br2 + 2Cl-.

Виконання досліду. До 3-4 крапель досліджуваного розчину до­дають 2-3 краплі розчину H2SO4, 0,5 мл бензолу і 2-3 краплі хлорної води. Пробірку енергійно струшують – якщо є іони Br-, шар бензолу забарвлюється у жовтий колір.

2.2.3. Характерні реакції іонів J. Аргентум нітрат утворює з іонами J жовтий осад AgJ, не розчинний в HNO3 та у водному роз­чині аміаку (на відміну від AgCl та AgBr):

Ag+ +J- = AgJ¯.

Осад AgJ взаємодіє з порошком металічного цинку у присут­ності води або 1 М H2SO4:

2AgJ¯ + Zn¯ = Zn2+ + 2J- + 2Ag¯.

Виконання досліду. До 1-2 крапель досліджуваного розчину до­дають 2-3 краплі 6 М HNO3 і 1-2 краплі AgNO3. Випадання жовтого осаду, який не розчиняється у водному розчині NH3, свідчить про наявність іонів J-. Випробовують взаємодію осаду AgJ з порошком металічного цинку за наявності води або 1 М H2SO4.

Реакція окиснення. Хлорна (бромна) вода окиснює іони J у кис­лому середовищі до J2:

2J- + Cl2 D J2 + 2Cl-.

Йод розчинний в органічних розчинниках і забарвлює їх у чер­воно-фіолетовий колір.

Виконання досліду. До 1-2 крапель досліджуваного розчину до­дають 2-3 краплі 1 М розчину H2SO4 і краплями додають хлорну (або бромну) воду, весь час помішуючи вміст пробірки паличкою. Якщо є J2, шар бензолу забарвлюється у червоно-фіолетовий колір.

2.2.4. Характерні реакції іонів S2-. Аргентум нітрат утворює чорний осад аргентум сульфіду:

2Ag+ + S2- = Ag2S¯.

Осад Ag2S майже не розчиняється на холоді в розведеній HNO3, про­те добре розчиняється у ній під час нагрівання.

Виконання досліду. До 2-3 крапель досліджуваного розчину до­дають стільки ж крапель AgNO3. За наявності S2- утворюється чор­ний осад.

Натрій нітропрусид Na2[Fe(CN)5(NO)] з іонами S2- при рН>7 утворює комплексну сполуку Na4[Fe(CN)5NOS] червоно-фіолетового кольору.

Виконання досліду. До 2-3 крапель досліджуваного розчину до­дають краплю NaOH і 1-2 краплі натрію нітропрусиду. За наявності S2- утворюється червоно-фіолетове забарвлення.

Кислоти (розведені H2SO4 або HCl) розкладають сульфіди з ут­воренням газоподібного H2S:

S2– + 2H3O+ = H2S­ + 2Н2O.

Виділення H2S виявляють за запахом тухлих яєць. Про це також свідчить почорнілий папірець, змочений розчином Pb(CH3COO)2 або Na4[Pb(OH)6], поміщений над посудом, з якого виділяється H2S:

H2S + Pb2+ + 2CH3COO = PbS¯ + 2CH3COOH;

H2S + [Pb(OH)6]4– = PbS¯ + 4OH + 2Н2О.

Виконання досліду. У тиглик поміщають декілька крапель дос­ліджуваного розчину сульфіду і 1 М розчинів H2SO4 або HCl. Зверху кладуть предметне скло з папером, змоченим розчином солі плюм­буму. Якщо є іони S2-, папір чорніє.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 304 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2408 - | 2330 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.