Для активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів, підвищення інтересу до предмета, розвитку творчого потенціалу особистостей і продуктивного, критичного їхнього мислення у вищій школі активно застосовується такий вид роботи, як есе. Воно розглядається як творча робота у науковому або публіцистичному стилі з елементами імпровізації на основі аналізу реферованої літератури на задану тему.
На відміну від літературного жанру, наукове есе – твір-міркування невеликого обсягу з вільною композицією, що виражає індивідуальні враження, міркування з конкретного питання, проблеми й свідомо не претендує на повноту й вичерпне трактування теми.
Есе повинне містити: чіткий виклад суті поставленої проблеми, включати самостійно проведений аналіз цієї проблеми з використанням концепцій і аналітичного інструментарію, розглянутого в рамках дисципліни, висновки, що узагальнюють авторську позицію з поставленої проблеми.
Основні етапи написання есе:
1. Конспектування. При читанні текстів студент робить помітки та порівнює одне з другим, відзначає те, що буде корисним в подальшій роботі або є більш цікавим, змістовним з теоретичного чи емпіричного підходів. Можна конспектувати, поділивши аркуш зошита на два стовпчики. В лівому стовпчику студент напрацьовує конспект того матеріалу, який читає, а в правому, в той же час або пізніше, – порівнює зміст цього конспекту з іншими фактами, про які він читав раніше, чув на лекціях, які обговорювалися в неформальних умовах, а також з власними коментарями та критичними зауваженнями.
2. Підбір літератури. потрібно спочатку прочитати дві або три ключові статті, книги, в яких подаються зрозумілі концептуальні рамки або теоретична аргументація чи наводяться всебічні емпіричні дані.
3. Вибір теми. Оскільки тема може бути інтерпретована по-різному, для її висвітлення існує кілька підходів. Отже, студенту потрібно обрати один варіант інтерпретації або підходу, аби мати можливість обґрунтувати своє бачення проблеми.
Основні структурні елементи есе
1. Вступ: певна ідея, що несе в собі підставу для подальшого формування гіпотези,гіпотезаабо сутність та обґрунтування вибору цієї теми. Мета та завдання роботи — очікуваний результат роботи в цілому та конкретні результати, які будуть отримуватися в ході розкриття теми. На цьому етапі дуже важливо правильно сформулювати питання, на які ви збираєтеся знайти відповідь у ході свого дослідження.
2. Основна частина: теоретичні основи обраної проблеми й виклад основного питання. Ця частина припускає розвиток аргументації й аналізу, а також обґрунтування їх, виходячи з наявних даних, інших аргументів і позицій щодо питання. (факти повинні підтверджувати аргументи автора, не бути самоціллю, підсумком роботи). Важливе значення мають підзаголовки, на основі яких здійснюється структурування аргументації; саме тут необхідно обґрунтувати (логічно, використовуючи дані або строгі міркування) пропоновану тезу.
3. Висновок підсумовує есе або ще раз вносить пояснення, підкріплює зміст і значення викладеного в основній частині. Методи, що рекомендують для складання висновка: повторення, ілюстрація, цитата. Висновок може містити такий дуже важливий, що доповнює есе, елемент як вказівка на застосування дослідження, на розвиток взаємозв'язків з іншими проблемами.
Якість будь-якого есе залежить від таких трьох взаємозалежних складників:
- вихідний матеріал, що буде використаний (конспекти прочитаної літератури, лекцій, запису результатів дискусій, власні міркування й накопичений досвід з даної проблеми);
- якість обробки наявного вихідного матеріалу (його організація, аргументація та докази);
- аргументація (наскільки точно вона співвідноситься з порушеними в есе проблемами).
Основні рекомендації до створення мультимедійних презентацій у Microsoft Power Point [3]
На сучасному етапі розвитку інформаційних технологій важливе значення має не лише вміння самостійно набувати знання, а й уміння адекватно та грамотно подати досягнуті результати. Одним з найкращих засобів для цього є мультимедійна презентація.
Презентація – це короткий наочний виклад інформації з певної теми, представлений за допомогою програми Microsoft Power Point. Цей вид подання навчального матеріалу сприяє розвитку просторового мислення студентів. У розробці презентації виділяють два блоки: 1) створення слайдів; 2) наповнення їх інформацією.
Комп’ютерна презентація повинна містити такі розділи:
1. Титульний лист презентації (1 слайд): повна назва вишу, тема роботи, інформація про автора, дата розробки).
2. План презентації (1 слайд), який повинен містити гіперпосилання для переходу на ті слайди, які відповідають позиціям плану.
3. Вступ (2–3 слайди).
4. Основна частина (10–15 слайдів).
5. Висновки (1 слайд).
6. Список інформаційних ресурсів (1 слайд).
7. Заключний слайд (наприклад, «Дякую за увагу!»)
Практичні поради щодо створення презентації:
1. Зміст презентації має бути стислий, проте змістовний і зрозумілий широкому загалові.
2. На слайді має бути мінімум тексту і він має легко читатися. Тому краще використовувати шрифти типу Arial, Tahoma, Verdana тощо. Розмір шрифту основного тексту – мінімум 24 пункти. Оптимальна кількість рядків на слайді – від 6 до 11.
3. Для уникнення текстової перевантаженості доречно використовувати графіки й таблиці.
4. Текст повинен доповнюватися доречно дібраним графічним матеріалом або аудіо- чи відеофайлами, однак додаткових елементів не повинно бути надто багато.
5. Дизайн презентації має бути єдиний.
6. Текст повинен бути чітко помітний на фоні: темний шрифт і світлий фон або навпаки. Експериментально встановлено, що найкраще сприймається синій, зелений або червоний колір на білому тлі, чорний колір на жовтому тлі.
7. Особливу увагу зверніть на деталі. Кожен елемент має бути ретельно підготовлений: усі малюнки очищені від зайвих написів, діаграми підписані тощо, щоб Вам не доводилось пояснювати, що й де зображено. Кожен слайд повинен бути зрозумілий.
8. На всіх сторінках основного розділу варто передбачити зворотний перехід на слайд розділу «План презентації» (або «До змісту»). Також кожен слайд у полі «Колонтитули» повинен містити дату створення презентації, номер слайду та прізвище й ім’я автора
9. Для того, що доповідач не розгубився в момент представлення роботи, доцільно використовувати слайди з нотатками. Ці нотатки не помітні на екрані в режимі перегляду презентації, але їх можна прочитати на моніторі власного комп’ютера.
[1] При складанні рекомендацій автори використовували таку літературу: Гриценко Т.Б. Українська мова за професійним спрямуванням. Навч. пос. / Т.Б. Гриценко – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 624 с.; Онуфрієнко Г.С. Науковий стиль української мови: Навчальний посібник з алґоритмічними приписами / Г.С. Онуфрієнко. – 2-ге вид. перероб. та доп. – К.: Центр учбової літератури, 2009. — 392 с.; Як написати успішне есе: Методичні рекомендації до написання есе / Укл. Шендеровський К.С. / Ін-т масової комунікації при КНУ імені Тараса Шевченка.– К., 2007. – 34 с.
[2] Бюлетень Вищої атестаційної комісії України. –2008. – № 3. – С. 9–13.
[3] Докладніше див.: Андрюшина Т.В. Создание презентации для защиты дипломной работы (на примере публичной защиты курсового проекта). Учебное пособие / Т.В. Андрюшина, О.Б. Болбат. – Новосибирск: СГУПС, 2011.