3.5.1. Захист БКР відбувається на відкритому засіданні Державної екзаменаційної комісії (ДЕК), склад якої визначений та затверджений у встановленому порядку.
3.5.2. До захисту у ДЕК студент подає оформлений згідно вимог цього Положення примірник БКР з ілюстративними матеріалами та супровідними документами - відгуком наукового керівника (додаток Ж) та рецензією (додаток К).
3.5.3. Процедура захисту БКР передбачає:
- представлення секретарем ДЕК студента;
- оголошення теми БКР та переліку супровідних документів;
- презентацію студентом бакалаврського дослідження: виступ із тезами роботи, презентацію ілюстративного матеріалу, технічного виробу, творчої роботи тощо;
- відповідь студента на питання членів ДЕК та присутніх на захисті;
- виступ рецензента (за його відсутності - оголошення змісту рецензії) та відповідь студента на зауваження рецензента;
- виступ керівника (за його відсутності – оголошення змісту відгуку);
- прийняття ДЕК рішення щодо оцінювання БКР (за 100-бальною шкалою, шкалою ECTS та національною шкалою). оголошення рішення ДЕК.
3.5.4. У процесі оцінювання БКР ДЕК бере до уваги:
- якість роботи загалом (її творчий характер, уміння автора аналізувати теоретичний матеріал, повноту й вичерпність цього аналізу, достовірність експериментальних даних, рівень узагальнення та обґрунтованість висновків та практичних рекомендацій; апробацію результатів);
- самостійність у дослідженні проблеми;
- якість оформлення роботи (відповідність граматичним і стилістичним нормам, загальним вимогам до оформлення, якість ілюстративного матеріалу);
- рівень презентації студентом роботи (чіткість у формулюванні концептуального апарату, володіння змістом дослідження, обґрунтованість та переконливість висновків, повноту, доказовість та правильність відповідей на поставлені питання, рівень володіння вмінням вести наукову дискусію, культуру мовлення тощо);
- характер відгуку наукового керівника;
- оцінку рівня поданої до захисту роботи рецензентом.
3.5.5. Рекомендації для ДЕК щодо розширення та уточнення критеріальних засад оцінювання БКР з урахуванням їх фахової специфіки розробляють випускові кафедри.
3.5.6. Рішення щодо оцінки БКР приймається на закритому засіданні ДЕК на підставі аналізу роботи, якості її презентації, з урахуванням думки керівника та оцінки рецензента. Рішення протоколюється в установленому порядку та оголошується студентові.
3.5.7. Оцінка, отримана студентом за результатами захисту БКР, заноситься у протокол засідання ДЕК (за національною шкалою, 100-бальною шкалою та шкалою ECTS), зазначається на відповідних сторінках індивідуального навчального плану (за національною шкалою, 100-бальною шкалою та шкалою ECTS) та залікової книжки студента (за умови її наявності) – за національною шкалою.
3.5.8. У випадку, якщо ДЕК за результатами голосування визнає, що БКР не відповідає чинним вимогам, або визнає, що студент не заслуговує присвоєння йому освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра, він підлягає відрахуванню як такий, що закінчив курс навчання за програмою підготовки бакалавра і не захистив кваліфікаційної роботи. Такому студенту видається академічна довідка встановленого зразка. Він має право виконати нову БКР і подати її до захисту протягом трьох календарних років.
3.5.9. За незадовільного рівня бакалаврської кваліфікаційної роботи ДЕК може в окремих випадках рекомендувати цю роботу на доопрацювання і подання її до повторного захисту з оплатою витрат згідно з діючим кошторисом. Це рішення фіксується в протоколі засідання ДЕК, студенту видається витяг із цього протоколу.
3.5.10. У разі встановлення плагіату повторний захист БКР без зміни її теми заборонено.
3.5.11. Захищена БКР зберігається на відповідній кафедрі упродовж 5 років, після чого списується в установленому порядку.
Написання і захист
Дипломних Кваліфікаційних робіт (ПРОЕКТІВ)
4.1. Загальні положення
4.1.1. Дипломна кваліфікаційна робота/проект (далі – ДКР) – самостійне оригінальне наукове дослідження студента з актуальних проблем професійної діяльності, яке виконується упродовж випускного курсу за програмою і навчальним планом підготовки фахівця освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст. ДКР концентровано відображає результативність процесу навчальної діяльності студента як майбутнього спеціаліста.
4.1.2. Метою виконання ДКР є:
- розширення й поглиблення теоретичних знань студентів з обраної проблеми, систематизація й аналіз сучасних наукових підходів до розв'язання теоретичних та практичних завдань;
- поглиблення знань студентів із суміжних наук;
- удосконалення вмінь та навичок студентів самостійно вести наукові дослідження, користуватися сучасною методикою їх проведення;
- набуття навичок організаційної роботи в процесі постановки і проведення експерименту;
- розвиток умінь студентів застосовувати одержані знання при вирішенні конкретних наукових завдань;
- удосконалення навичок самостійної роботи студентів із науковою літературою;
- формування готовності й здатності студентів до самоосвіти й саморозвитку, самостійної дослідницької роботи в майбутній професійній діяльності.
4.2. Порядок визначення і затвердження тематики, наукових керівників та рецензентів ДКР
4.2.1. Тематика ДКР визначається на початку випускного курсу за погодженням із науковим керівником, послуговуючись рекомендаціями фахових (випускових) кафедр з урахуванням їхньої планової наукової проблематики, кола наукових інтересів керівника та студента.
4.2.3. Теми ДКР та кандидатури їхніх наукових керівників і рецензентів розглядаються й затверджуються:
- до 1 жовтня поточного навчального року - на засіданні кафедри;
- до 1 листопада поточного навчального року - вченою радою факультету, після чого за встановленою формою подаються до навчального відділу університету;
- до 31 грудня поточного навчального року подаються навчальним відділом для затвердження до наказу ректора університету.
4.2.4. Підготовлені ДКР підлягають рецензуванню. Для рецензування ДКР залучається 1 рецензент, який працює у відповідній галузі, має науковий ступінь та наукове звання за профілем поданої на рецензування роботи (за винятком окремих спеціальностей, зокрема, мистецького напряму, де до рецензування можуть залучатися знані митці: народні і заслужені артисти, художники, діячі культури, мистецтва тощо). Рецензент не може бути працівником кафедри, на якій виконувалася ДКР.
4.2.5. Після оприлюднення наказу ректора про затвердження тем, складу наукових керівників та рецензентів ДКР, зміни дозволяються лише у виняткових випадках за поданням рапорту декана відповідного факультету на розгляд ректору у термін до 1 лютого поточного навчального року. В окремих випадках можливе літературне редагування теми ДКР, яке не може тягти за собою зміну об’єкта та предмета дослідження. Інформація про відредаговану тему ДКР подається до навчального відділу університету як витяг із протоколу засідання кафедри не пізніше 1 березня поточного навчального року.
Етапи виконання ДКР
4.3.1. Написання ДКР здійснюється за графіком, укладеним деканатом факультету. Графік містить перелік конкретних етапів роботи над ДКР з визначенням чітких календарних термінів їх завершення. Дотримання графіка виконання досліджень розглядається на засіданнях кафедр та фіксується у відгуку керівника ДКР. Кафедри, на базі яких виконуються ДКР, можуть також затвердити індивідуальний план студента щодо виконання ДКР (додаток Л).
4.3.2. Для роботи над ДКР студентові може надаватися час, вільний від аудиторних занять та практики, у разі, якщо це передбачено навчальним планом.
4.3.3. Контроль за дотриманням студентами графіка написання ДКР покладається на наукових керівників, деканати факультетів та навчальний відділ університету. Питання виконання ДКР заслуховуються на засіданнях кафедр, вчених рад факультетів, вченої ради університету.
4.3.4. Порушення графіка написання ДКР є підставою для застосування до студента дисциплінарних заходів, визначених нормативними актами МОН України та локальними нормативними документами ПНПУ імені В.Г.Короленка (аж до відрахування з університету).
4.3.5. Не пізніше, як за місяць до встановленої дати Державної атестації спеціаліста, на випускових кафедрах проводиться попередній захист-обговорення ДКР, який оформлюється протоколом. За його результатами формується висновок про рекомендацію роботи до захисту у Державній екзаменаційній комісії, про що робиться відповідний запис на титульному аркуші ДКР (за підписом завідувача кафедри, зазначенням дати засідання та номера протоколу). Після цього ДКР направляється на відгук науковому керівнику та рецензенту.
4.3.6. У разі, якщо студент не подав ДКР на попередній захист-обговорення або ДКР не рекомендована до захисту в ДЕК, до студента застосовуються визначені чинними нормативними актами дисциплінарні заходи, зокрема, відрахування з університету за невиконання вимог навчального плану.
4.3.7. Негативний відгук наукового керівника, негативна рецензія не є підставами для недопуску ДКР до захисту у Державній екзаменаційній комісії.
4.3.8. За тиждень до встановленої розкладом роботи ДЕК дати захисту ДКР студент зобов’язаний подати оформлену згідно зі встановленими цим Положенням вимогами ДКР (у зшитому вигляді та на електронному носієві) із супровідними документами на кафедру.