Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Лекції: Наближені методи розв'язування звичайних диференціальних рівнянь




1. Постановка задачі

2. Метод Ейлера

3. Метод Рунге-Кутта

4. Багатокроковий метод Адамса

5. Багатокроковий метод Мілна

Багато інженерних задач приводять до необхідності знаходження розв`язку диференціального рівняння, що задовольняє певним початковим умовам. Однак одержати точне розв`язання диференціального рівняння вдається лише в певних спеціальних випадках, але навіть тоді часто одержують вираз, що містить шукану функцію в неявному вигляді, що затрудняє його використання.

Тому в інженерній практиці приходиться користуватися наближеними методами інтегрування диференціальних рівнянь. Ці методи умовно поділяють на аналітичні, або методи побудови наближених формул, чисельні методи, коли шуканий розв`язок одержують в табличному вигляді і графічні.

Задача відшукання розв`язку диференціального рівняння при заданих початкових умовах називається задачею Коші.

Нехай задане диференціальне рівняння першого порядку у вигляді у=f(x,y) (1) і початкові умови у(х0)=у0 (2). Задача Коші полягає в тому, щоб знайти функцію у=у(х), що являється розв`язком рівняння (1) і задовільняє умови (2). Очевидно, лише в цьому випадку, коли відомо, що розв`язок задачі Коші існує і єдиний, має зміст говорити про відшукання його наближеного представлення.

Із теорії диференціальних рівнянь відомо, що якщо в деякій області D площини х0у, що містить точку (х00), функція f(x,y) неперервна і має неперервну частинну похідну , то в деякому околі точки х0 існує єдина функція у=у(х), що являється розв`язком рівняння (1) і задовольняє початкові умови (2) (теорема Коші).

Аналогічно ставиться задача Коші для:

а) диференційованого рівняння другого порядку, представленого у вигляді у=f(x,y,y) (3), при початкових умовах у(х0)=у0, у(x0)=y0. Потрібно знайти функцію у=у(х), що являється розв`язком рівняння (3) і задовольняє умовам (4).

б) системи двох диференціальних рівнянь першого порядку, представленої у вигляді

(5) при початкових умовах x(t0)=x0, y(t0)=y0. (6)

Треба знайти функції х=х(t), y=y(t), що являються розв`язком системи (5) і задовольняє умови (6);

в) системи трьох диференціальних рівнянь першого порядку, представленої у вигляді

(7)

при початкових умовах.

 

Метод Ейлера для розв’язання диференціального рівняння першого порядку. Розглянемо задачу відшукання наближеного розв’язку диференціального рівняння у=f(x,y) (1) при початкових умовах у(х0)=у0 (2) на відрізку [x0;x0+a].

При відшуканні чисельного розв’язку задачі (1), (2) відрізок [x0;x0+a] розбивають на n рівних частинних відрізки, довжина яких h= . Число h називається кроком інтерполяції (чи просто кроком). Наближене значення шуканої функції у=у(х) відшукується в точках поділу х0, х10+h, x2=x1+h, …, xn=xn-1+h=x0+a.

Метод Ейлера являється найбільш простим із всіх методів чисельного розв`язання диференціальних рівнянь. Геометрично він полягає в тому, що на малому відрізку [x;x+h] інтегральна крива у=у(х) диференціального рівняння (1) заміняється відрізком її дотичної в точці (х;у(х)). Так, на першому відрізку [x0;x1] із точки М000) проводимо дотичну до інтегральної кривої, тобто пряму з кутовим коефіцієнтом у(x0)=f(x0,y0), рівняння якої у-у0=f(x0,y0)(x-x0). Визначаємо точку перетину прямої з прямою, паралельною осі оу і та що проходить через точку х1, тобто з прямою х=х1. Підставивши х=х1 в рівняння дотичної, одержимо у10+f(х00)(х-х0)=y0+f(х00)h. Число у1 вважають наближеним значенням розв’язку в точці х1. Повторимо ту саму процедуру на відрізку [x1;x2]. А іменно, побудуємо дотичну до інтегральної кривої, що проходить через точку М111), тобто пряму з кутовим коефіцієнтом у(x1)=f(x1,y1), рівняння якої у-у1=f(x1,y1)(x-x1), і відшукуємо ординату у2 точки М222), що лежить на прямій у21+f(x1,y1)(x2-x1)=y1+f(x1,y1)h. Число у2 вважається наближеним значенням розв’язання в точці х2.

Продовжуємо цю процедуру до тих пір, поки не отримаємо відрізок [xn-1;xn=x0+a] і не визначемо уn=yn-1+f(xn-1,yn-1)h – ординату точки Мn(xn;yn). Число уn вважаємо наближеним значенням розв’язку в точці хn.

З’єднавши точки М01,...,Мn, одержимо ламану, яка наближено представляє інтегральну криву диференціального рівняння. Цю ламану прийнято називати ламаною Ейлера. Рівнянням її є кусково-лінійна функція, яка являється наближеним розв’язанням задачі (1), (2) на відрізку [x0;x0+a].

 

Метод Рунге-Кутта найбільш часто застосовується при чисельному розв’язанні задачі Коші і дозволяє одержувати наближення високої точності. Геометрично цей метод для задачі Коші (нехай задане диференціальне рівняння першого порядку у вигляді у=f(x,y) (1) і початкові умови у(х0)=у0 (2). Задача Коші полягає в тому, щоб знайти функцію у=у(х), що являється розв`язком рівняння (1) і задовільняє умови (2)) також полягає в тому, що на малому відрізка [х; x+h] інтегральна крива y=y(x) рівняння (1) заміняється відрізком прямої, що проходить через точку (х;у=у(х)). Однак в основу методу покладений біль тонкий, ніж в методі Ейлера, підхід до визначення напряму цього відрізку прямої.

Нехай відрізок [x0;x0+a] розділений на n рівних частин точками x0, x1,...,хк, хк+1,..., хn=x0+a(xk+1-xk= =h) і визначені наближені значення у0,...,ук розв’язку диференціального рівняння відповідно в точках x0,..., xк. Переходимо до відрізку[xk; xk+1] і до відшукання ук+1. Визначаємо а =f(xk;yk) – напрямок дотичної до інтегральної кривої в точці Mk(xk;yk), і точку перетину прямих y-yk= а (x-xk) і х=хк+ ,тобто точку N . Знаходимо напрям дотичної в точці N : а 2к=f і з точки Мк проводимо пряму з кутовим коефіцієнтом а 2к: y-yk= а (x-xk) до перетину з прямою х=хк+ . Одержимо точку N . Знаходимо напрям дотичної в точці N : а 3к=f і з точки Мк проводимо пряму з кутовим коефіцієнтом а : y-yk= а (x-xk) до перетину з прямою х=хк+h. Одержуємо точку М к+h,yk+ а h). Далі визначаємо напрям дотичної в точці М : а 4к=f . В кінці напрям відрізка ламаної, що представляє наближений розв’язок задачі, покладають рівним а к=1/6(а +2 а +2 а + а ) і проводимо з точки Mk пряму y-yk= а к(x-xk) до перетину з прямою х=хк+h в точці Mk+1(xk+1;yk+1), де yk+1к+ а к h вважають наближеним значенням розв’язку в точці xk+1к+h.

Метод будемо називати однокроковим, якщо для отримання розв’язку на к-тому кроці будемо використовувати лише розв’язок отриманий лише на к-тому кроці. Якщо для отримання розв’язку на к-тому кроці використовуватимемо декілька попередніх кроків (найчастіше чотири), то метод будем називати багатокроковим.

 

Метод Адамса є багатокроковим і використовує розв’язки у чотирьох точках, які знайдені за допомогою однокрокового методу. Метод Адамса грунтується на принципі знаходження значення уі+1, з його допомогою обчислюють fi+1 і використовуючи fi+1 і ще декілька попередніх розв’язків у точках хі, хі-1і-2 проводять уточнення уі+1. Для методу Адамса формула має вигляд:

уі+1і+ (55*fi-59*fi-1+37fi-2-9fi-3), де fi=f(xi,yi).

За даним уі+1 обчислюють fi+1=f(xi+1,yi+1) і уточнюють уі+1:

уі+1і+ (9*fi+1+19*fi-5fi-1+fi-2). Дана формула отримується з використанням інтерполяційного многочлена Ньютона.

Метод Мілна являється багатокроковим методом четвертого порядку. Для його початку необхідно знайти будь-яким однокроковим методом чотири значення шуканого розв’язку у0, у1, у2, у3. Подальші обчислення проводяться по схемі:

1. 1. По чотирьох попередніх точках передбачаються наступні значення уі+1:

Уі+1наближенеі-3+ h(2fi-fi-1+2fi-2), де fi=f(xi,yi); (i=3,4,5,…)

2. 2. Обчислюємо значення правої частини рівняння fi+1наближене=f(xi+1;yi+1наближене).

3. 3. Коректуємо значення уі+1:

уі+1уточненеі-1+h/3(fi-1+4fi+fi+1наближене), (і=3,4,...)

Гранична абсолютна похибка значення уі в методі Мілна рівна Еі= 1/29|yiнаближенеіуточнене|

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 934 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2239 - | 2072 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.