Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Лекція5: Інтерполяційний многочлен Лангранжа




1. Постановка задачі інтерполювання

2. Суть лінійного інтерполювання

3. Інтерполяційний многочлен Лангранжа

Загальна постановка задачі інтерполювання (інтерполяція – знаходження по ряду значень функції проміжних її значень) полягає у наступному: нехай на відрізку [a;b] в n+1 даних точках x ,x ,…,x відомі значення деякої функції f(x):

y =f(x ), y =f(x ), …, y =f(x ).

Треба визначити значення функції f(x) в точці хЄ[a;b], що не збігається з даною.

Звичайно, з такою постановкою задачі розв’язок задачі невизначено. Більш конкретно задача інтерполювання функції f(x) полягає в тому, щоб побудувати функцію F(x), що належить певному класу функцій і та що в даних точках х набуває тих же значень y =f(x ), що і функція f(x): F(x )=y (i=0,1,…,n).

Тоді для х Є[a;b] наближено покладають f(x)=F(x).

Точки x ,x ,…,x називають вузлами (чи полюсами) інтерполяції, а функцію F(x) – інтерполяційною функцією.

Звичайно інтерполяційну функцію шукають серед многочленів P (x), степінь яких не перевищує n і які задовольняють умові P (x )=y =f(x ), P (x )=y =f(x ),...,P (x )=y =f(x ). (1)

Неважко показати, що існує тільки один многочлен P (x) степені не вище n, що задовольняє всі умови (1).

Задача алгебраїчного (параболічного) інтерполювання функції y=f(x) на [a;b] полягає у відшуканні аналітичного вираження многочлена P (x), що задовольняє умові (1).

Многочлен P (x), визначений по умові (1), називається інтерполяційним многочленом для f(x), а формули для її побудови – інтерполяційними формулами.

Заміна функції y=f(x) її інтерполяційним многочленом f(x)=P (x), хЄ[a;b] називається інтерполюванням (алгебраїчним) функції.

Звичайно, при цьому виникає питання про оцінку похибки наближеної формули (2).

Геометричний зміст інтерполювання – заміна кривої y=f(x) параболою y=P (x) (порядка n), що проходить через задані точки (x ;y ), (х1;у1),...,(хn;yn).

Формулу (2) вважають інтерполяційною, якщо хЄ[x ;x ], тобто знаходиться між вузлами інтерполяції, якщо ж х [x ;x ], тобто знаходиться зовні відрізка, то формулу (2) називають екстраполяцією. В дальнішому ця відміність не враховується.

Лінійне інтерполювання полягає в заміні даної функції y=f(x) між любими двома вузлами інтерполяції х0, х1 лінійної функції визначеної з рівності

= .

Геометрично це означає заміну дуги кривої y=f(x) між точками М000) і М111) хордою М0М1 (рис.)

Якщо позначити х10=h – крок інтерполяції, а у10= у0, то формулу (3) можна записати у вигляді у=у0+ (х-х0) (4)

Лінійним інтерполюванням зазвичай користуються для визначення значення таблично заданої функції в точках, що не входять в таблицю. Крок h – це різниця між двома сусідніми табличними значеннями аргумента, в якості у0 брати ті значення, які відповідають меншому значенню аргумента.

ПРИКЛАД: Чотирьохзначні таблиці тригонометричних функцій складені для значення аргумента з кроком h=10. Обчислити з допомогою цих таблтць sin 35050.

РОЗВ`ЯЗАННЯ: Значення аргумента х=35050=35,8330 заключено в таблиці між 350 і 360. Для розглядуваного участка таблиці h=360-350=10, х-х0=0,8330, у0=0,588-0,574=0,014. Підставивши всі ці дані в (4), одержимо

sin 35050 0,574+0,833*0,014=0,586.

Із теорії чисельних методів відомо, що похибка лінійної інтерполяції R1(x)=f(x)-(у0+ (х-х0)) для два рази диференційованої функції f(x) оцінюється по формулі , (5) де M2=max , x0<x<x1. Лінійна інтерполяція дає стільки же правильних цифр, скільки їх в табличних значеннях функції, коли похибка інтерполяції не перевищує половини одиниці молодшого розряду табличних значень функції. Якщо таблиця складена, наприклад, з трьома правильними знаками, то для виконання лінійної інтерполяції повинна мати місце умова <0,5*10-3. В розглянутому прикладі f(x)=sin(x), тоді = і М2=1, h2=0,0172=0,0003 і по формулі (5) <0,00004=0,4*10-4<0,5*10-3. Умова виконана, відповідно, результат округлений до правильних цифр.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 469 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2294 - | 2065 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.