ПРОГРАМА „Забезпечення пожежної безпеки населених пунктів та об’єктів усіх форм власності,
підрозділів пожежної охорони
Значущість проблеми забезпечення протипожежного захисту об'єктів і населених пунктів держави полягає у необхідності реалізації державної політики у сфері пожежної безпеки, яка відповідно до Закону України "Про пожежну безпеку" (3745-12) є невід'ємною частиною державної діяльності щодо охорони життя та здоров'я людей, національного багатства і навколишнього природного середовища.
Незадовільний стан справ з пожежами та їх наслідками свідчить про необхідність розв'язання проблеми охорони життя людей, національного багатства і навколишнього природного середовища, що потребує посилення протипожежного захисту об'єктів та населених пунктів.
Обмежене фінансування заходів, передбачених на підвищення рівня протипожежного захисту населених пунктів та об'єктів, призвело до того, що підрозділи МНС на 27 відсотків не укомплектовані спеціальними пожежними автомобілями. Понад 60 відсотків наявної пожежної техніки вичерпало свій моторесурс і за строками використання підлягають списанню. Недостатність коштів не дає змоги Міністерству позитивно вирішувати питання щодо розроблення і придбання сучасних зразків пожежної техніки, обладнання, засобів зв'язку та індивідуального захисту особового складу.
Актуальною проблемою протипожежного захисту сільських населених пунктів, де щороку реєструється близько 18 тис. пожеж (32,6 відсотка загальної їх кількості), є значна віддаленість підрозділів державної пожежної охорони від об'єктів та низький рівень технічної оснащеності протипожежних формувань сільськогосподарських об'єктів.
Зазначені порушення призводять до несвоєчасного виявлення пожеж, стрімкого поширення вогню та задимлення шляхів евакуації, що значно ускладнює, а іноді унеможливлює їх гасіння та рятування людей.
Проблемою також є забезпечення населених пунктів системами протипожежного водопостачання.
Відсутність джерел протипожежного водопостачання у населених пунктах та на об'єктах призводить до того, що значна кількість пожеж (понад 25 відсотків) ліквідується із залученням додаткових сил та засобів. Це збільшує масштаби пожеж, час та фінансові витрати на їх ліквідацію.
З кожним роком проблемні питання, пов'язані із забезпеченням пожежної безпеки об'єктів господарювання, населених пунктів, все більше загострюються.
Розв'язання проблеми забезпечення пожежної безпеки підлягає у комплексному, поетапному вирішенні проблемних питань у сфері пожежної безпеки, гарантованого захисту суспільства та навколишнього природного середовища від пожеж і їх наслідків, впровадження організаційних засад функціонування системи забезпечення пожежної безпеки органів влади всіх рівнів, зміцнення правової, науково-технічної і ресурсної бази, що дасть змогу суттєво зменшити в державі кількість пожеж та надзвичайних ситуацій.
Для розв'язання проблеми забезпечення пожежної безпеки об'єктів та населених пунктів держави необхідно врегулювати питання щодо:
1. утворення та розвитку єдиної системи забезпечення пожежної безпеки як однієї із складових національної безпеки;
2. об'єднання можливостей центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (у тому числі громадських);
3. забезпечення державного нагляду за станом пожежної безпеки об'єктів та населених пунктів для своєчасної протидії пожежам та зменшення негативних наслідків від них;
4. розроблення організаційно-правових заходів діяльності щодо забезпечення пожежної безпеки міністерств, інших центральних органів виконавчої влади;
5. удосконалення та підвищення ефективності роботи суб'єктів системи забезпечення пожежної безпеки;
6. ефективного розв'язання завдань із забезпечення протипожежного захисту держави та оперативного реагування на стан з пожежами;
7. сприяння більш гнучкому та оперативному впливу на стан організації роботи щодо фінансування служби, вишукування нових джерел надходження коштів для розвитку матеріально-технічної бази підрозділів пожежної охорони.
За оцінкою, проведеною фахівцями Українського науково-дослідного інституту пожежної безпеки, невжиття термінових заходів до покращення стану протипожежного захисту об'єктів та населених пунктів призведе до прямих матеріальних збитків від пожеж.