Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Походження назви “Русь” та теорії походження Київської Русі




Існує безліч досліджень і гіпотез щодо виникнення назви Русь.

Версія 1

Одна з ранніх версій, що виводить найменування "Русь" від імені правої притоки Дніпра річки Рось у Київській області. В даний час непопулярна.

Версія 2

Існує багато гіпотез, які виводять назву "Русь" з іноземних джерел:

а) Є пропозиція взяти за вихідне поняття, утворилось етнонім "русь", слово "ведмідь", яке в багатьох західноєвропейських мовах має спільний корінь urs;

б) Фіни і карели словом руотси називали дружинників у варягів. У смисловий основі цього терміна лежали поняття "веслові люди", "гребні воїни", але він однаково ставився до слов'ян і шведам;

в) деякі дослідники виводять ім'я "русь" від латинського слова rus, що означає сільську місцевість;

Версія 3

В. І. Даль зафіксував у своєму словнику багато діалектних російських слів, похідних від того ж вихідного кореня "рус": руслень - пріполок за бортом, за який кріпляться ванти; русліна - бистрина, стрижень; руст - "вода йде рустом", це значить, вона йде потоком, струменем; власне ім'я Укр - "казкове чудовисько дніпровських порогів"; чоловіче ім'я Руслан, пам'ятне по пушкінській поемі;

Якщо "руса" - це "річка" - одвічне місце поселень наших предків, з якою завжди був так тісно пов'язаний їхній спосіб життя і вірування, "рус" - праслов'янська корінь, що утворив таке велике гніздо слів тільки в російській мові, Рус - вже напівзабуте міфічне дніпровське божество, то узагальнений етнонім "руси" або "русини" - здавна означало "що живуть на річках", "жителі річок", "річковий народ".

Версія 4

Виходячи з положень так званої ностратичної теорії, В. І. Паранін робить висновки: "по-перше, на півночі Європи існує група мов, на основі яких могло з'явитися назва Русь зі значенням" верхова "," південна країна ", це прибалтійсько-фінські мови, причому найвірогіднішою мовою-основою постає карельський, по-друге в цьому регіоні існують численні сліди існували в минулому систем територіальної організації суспільства, до однієї з яких сходить назва Русь.

Культурна діяльність братств.

У 80-х роках XVI ст. в українських містах стали поширюватися громадські організації православного міщанства - братства. Їх виникнення обумовлено прагненням міського населення, передусім середніх його верств, об'єднатися для захисту своїх соціально-економічних інтересів і боротьби проти насильницького окатоличення і полонізації. Статути братств передбачали прийняття вступають присяги, виборність старшин і їх звітності перед братчиками, регулярне проведення зборів. У ряді міст братства організовувалися на базі існуючих об'єднань городян - наглядачів за церковним майном.

В кінці 1585 українські міщани Львова розробили статут своєї організації - Успенського братства. Незабаром воно вийшло з-під юрисдикції місцевої церковної ієрархії і стало Ставропігійським (підлеглим безпосередньо вищої церковної ієрархії). Серед перших його керівників виділявся Юрій Рогатинець, ремісник-Сідляр і публіцист, відомий у Речі Посполитій і за кордоном.

Подібні організації стали виникати в передмістях Львова, а також в інших містах. В кінці XVI - початку XVII ст. вони з'явилися в більшості міст Галичини, Холмщини, Підляшшя. У 1589 р. організаційно оформилися братства в Рогатині і Красноставі, в 1591 р. - в Бресті та Городку, в 1592 р. - у Комарно, в 1594 р. - у Любліні, близько 1615 р. - у Києві (Богоявленського), а близько 1617 р. - в Луцьку (Чеснохрестське). На початку XVII ст. відзначалися активністю братства в Дрогобичі, Перемишлі, Більську, Холмі, Замості, Бережанах. Виникали братства також в окремих селах.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1137 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2268 - | 2092 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.