Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Т. Г. Шевченко – видатний український поет та письменник




Поняття етносу, етногенезу, менталітету.

Етнос - стійкий, природно сформований колектив людей, що протиставляє себе всім іншим аналогічним колективам, що визначається відчуттям компліментарності, і відрізняється своєрідним стереотипом поведінки, який закономірно змінюється в історичному часі. Кожен Е. у тій чи іншій мірі внутрішньо неоднорідний: всередині нього виділяються субетноси, консорции і конвіксіі, які можуть виникати і розпадатися, причому відчуття єдності етносу як цілого у їхніх членів не втрачається (див. Етнічна ієрархія). Група близьких між собою етносів становить суперетнос.

Етногенез - процес проходження суперетносів всіх стадій свого розвитку (фаз етногенезу), що протікає від моменту виникнення етнічної системи в результаті пасіонарного поштовху до її переходу в етнічний гомеостаз або зникнення. Процесами Етногенез. охоплені всі етноси, що знаходяться в динамічному стані. Етногенез. може бути обірваний в одній з фаз або при зміні однієї фази на іншу в результаті зсуву.

Ментальність - особливості психічного складу і світогляду людей, що входять в ту чи іншу етнічну цілісність. Ментальність. постає перед нами у вигляді ієрархії ідей, поглядів, уявлень про світ, оцінок, смаків, культурних канонів, засобів вираження думки, будучи суттєвою частиною етнічної традиції. Формується Ментальність. в ході етногенезу (у тому числі під впливом етнічних контактів).

Виникнення писемності в Україні (черти й різи, берестяні грамоти, графіті, кирилиця, глаголиця).

Т. Г. Шевченко – видатний український поет та письменник.

Тарас Григорович Шевченко - український поет, письменник (драматург, прозаїк), художник (живописець, гравер), громадський діяч, філософ, політик, фольклорист, етнограф, історик, з точки зору багатьох українців — духовний батько сучасного українського народу, людина, яка присвятила своє життя збереженню і поширенню самобутньої народної мудрості тісно пов'язаній з стародавньою православною козацькою культурою і звичаями України. Член Кирило-Мефодіївського братства. У творах на історичну тему показав боротьбу українського народу проти соціального й національного поневолення. Уже за першого періоду літературної діяльності (1837 — 1843) Шевченко написав багато високохудожніх поетичних творів. До ранньої творчості Шевченка належать балади «Причинна» (1837), «Тополя» (1839) й «Утоплена» (1841), що мають виразне романтичне забарвлення. Поетичним вступом до «Кобзаря» (1840) був вірш «Думи мої, думи мої», у якому, висловлюючи свої погляди на відношення поезії до дійсності, Шевченко підкреслив нерозривну єдність поета зі своїм народом. Визвольна боротьба українського народу проти загарбників і поневолювачів є основним мотивом у таких ранніх творах Шевченка, як «Тарасова ніч» (1838), «Іван Підкова» (1839), «Гайдамаки» (1841), «Гамалія» (1842). Драма «Назар Стодоля», створена на межі першого і другого періоду творчості Шевченка, є новим явищем в українській драматургії. По-новому звучать мотиви революційної боротьби у творах Шевченка періоду «Трьох літ» (1843—1845). Провівши 8 місяців в Україні, Шевченко зрозумів своє історичне завдання і свій обов'язок перед батьківщиною як прямий шлях безкомпромісної революційної боротьби. Перехід Шевченка до нового періоду літературної діяльності позначився в поемах «Розрита могила» (1843), «Чигрине, Чигрине» (1844) і «Сон» (1844). Поет написав ці твори під безпосереднім враженням від тогочасної дійсності в Україні. У грудні 1845 Шевченко написав цикл віршів під назвою «Давидові псалми» — перша його спроба переспіву й осучаснення біблійних текстів. Уміло зашифрованою формою псалмів поет засуджував тогочасний лад, надаючи старозавітним текстам зрозумілу для читача політичну спрямованість. Характерним для нового періоду творчості Шевченка є також вірш «Минають дні, минають ночі». У ньому поет пристрасно засуджує суспільну бездіяльність і пасивність та закликає до дії й боротьби. Цикл «Три літа» завершується «Заповітом», одним з найдосконаліших зразків світової політичної лірики. Поет і на засланні продовжував таврувати в своїх творах самодержавно-кріпосницький лад та поневолення уярмлених Москвою народів. У духовній історії України Шевченко посів і досі беззастережно посідає виняткове місце. Значення його творчої спадщини для української культури важко переоцінити. Його «Кобзар» започаткував новий етап у розвитку української літератури і мови.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1406 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если вы думаете, что на что-то способны, вы правы; если думаете, что у вас ничего не получится - вы тоже правы. © Генри Форд
==> читать все изречения...

2319 - | 2226 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.