Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Формування вітчизняної еліти - дворянства в Наддніпрянській Україні




Соціально-економічні процеси на українських землях у першій половині ХІХ ст.

План:

1. Історіографія проблеми

2. Формування вітчизняної еліти – дворянства в Наддніпрянській Україні

3. Еволюція козацького стану

4. Соціально-економічне становище селянства. Криза панщинної системи.

5. Специфіка історичного становища та ролі духовенства у східно- й західноукраїнських землях.

6. Формування нових соціальних класів – буржуазії та робітників.

7. Розвиток торгівлі та зміни у становищі й структурі купецтва та міщанства

 

Історіографія проблеми

Соціально-економічні процеси в українських землях у першій половині ХІХ ст. вітчизняна історіографія тривалий час висвітлювала під кутом комуністичної доктрини, спираючись на формаційний підхід до історії та теорію класової боротьби.

Головними вважалися економічні процеси: розвиток сільського господарства, промисловості. Вони характеризувалися ключовою тезою: криза феодально-кріпосницької системи. Це й було відображено у багатотомній «Історії Української РСР» (у 8-ми томах, 10-ти книгах); «Історії селянства Української РСР» (у 2-х т.) (К., 1967); «Історія робітничого класу Української РСР» (у 2-х т.) (К., 1967); «Економічній історії Української РСР: Дожовтневий період. – К., 1964; 1970 (автор В.О. Голобуцький). Були створені праці, присвячені соціально-економічним процесам в окремих регіонах України: Дружинин Н.М. Государственные крестьяне и реформа П.Д. Киселёва: у 2 т. – М., 1946-58; Маркина В.А. Магнатское поместье Правобережной Украины второй половины ХVIII ст. (Социально-экономическое развитие). – К., 1961; Дружинина Е.И. Южная Украина в период кризиса феодализма, 1825–1860 гг. – М., 1981; Путро А.И. Левобережная Украина в составе Российского государства во второй половине ХVІІІ века. (Некоторые вопросы социально-экономического и общественно-политического развития). – К., 1988 та ін.).

Відповідно, саме ці аспекти орієнтували істориків на вивчення історії селянства, переважно – селянської боротьби проти експлуататорів: поміщиків, царського уряду, церкви та на характеристиці зародження робітничого класу в Україні який відносили до кінця ХVІІІ – першої половини ХІХ ст.:

Гуржій І.О. Розклад феодально-кріпосницької системи в сільському господарстві України першої половини XIX ст. – К., 1954; його ж. Боротьба селян i робітників України проти феодально-кріпосницького гніту (з 80-х р. XVIII ст. до 1861 р.). – К., 1958; його ж. Повстання селян в Турбаях (1789–1793). – К., 1950; Гуслистий К. Турбаївське повстання. – К., 1947.

Стеблій Ф.І. Боротьба селян Східної Галичини проти феодального гніту в першій половині ХІХ ст. – К., 1961.

Лазанская Т.И. Государственные крестьяне Украины в период кризиса феодально-крепостнической системы. – К., 1989.

Протягом усієї радянської епохи виходили праці, присвячені історії промисловості в Україні:

Пажитнов К. Очерки по истории рабочего класса на Украине. – X., 1927;

Нестеренко А. Очерки истории промышленности и положения пролетариата Украины. – М., 1954.

Гуржій І.О. Зародження робітничого класу України (кінець XVIII – перша половина XIX ст.). – К., 1958.

Мельник Л.Г. Технічний переворот на Україні у ХІХ ст. – К., 1972; Дерев'янкiн Т.I. Промисловий переворот на Україні: Питання теорії та історії. – К., 1975.

Вивчалися розвиток товарного виробництва, форми і динаміка торгівлі:

Гуржiй I.О. Розвиток товарного виробництва i торгівлі на Україні (з кiнця XVIII ст. до 1861 року). – К., 1962.

Задорожний В.Є. Товарне виробництво і торгівля на західноукраїнських землях: кінець XVIII – перша половина XIX ст. – Львів, 1989.

Вивчалися і окремі аспекти життя та діяльності українського козацтва. Зокрема це стало можливим у зв’язку та після відзначення 300 ювілею Переяславської ради (1957 р.), яка інтерпретувалася як «віковий союз українського та російського народів». (Праці В.О. Голобуцького Черноморское казачество. – К., 1956; Запорожское казачество. – К., 1957).

Лише під кінець радянської епохи та вже в добу незалежності були перевидані а також стали широко доступними завдяки Інтернет-ресурсам праці відомого дослідника козацтва Д.І Яворницького (Історія запорозьких козаків: у 3-х томах. – К., 1990-1991), В.О. Голобуцького (Запорозьке козацтво. – К., 1994).

Історія та соціальна еволюція інших суспільних станів і класів (шляхти, дворянства, міщанства, духовенства, інтелігенції) у радянську епоху практично не вивчалася. Приклад звернення до неї показували історики української діаспори, праці яких в Україні були опубліковані на початку 90-х рр. ХХ ст. (Дорошенко Д. Нарис історії України. – Львів, 1991; Полонська-Василенко Н. Історія України: в 2 т. – К., 1993), Субтельний О. Україна: історія. – К., 1993).

Ситуація змінилася у 90-х рр. ХХ ст. – на початку ХХІ ст.

Вітчизняні та зарубіжні історики почали охарактеризували зміни становища традиційних соціальних верств України після ліквідації української автономії як у масштабі усієї України (Зенон Когут. Російський централізм і українська автономія. Ліквідація Гетьманщини 1760-1830. – К., 1996), так і на прикладі її окремих історичних регіонів.

Активно переосмислювали історію українського селянства («Історія українського селянства»: Нариси в 2-х т. / НАН України; Інститут історії України / В. А. Смолій (відп.ред.). – К., 2006.

Активізувалися дослідження з історії української інтелігенції (Шип Н.А. Интеллигенция на Украине (ХIХ в.): Историко-социологический очерк. – К., 1991; колективна монографія, в якій вміщено історичний нарис зародження інтелігенції в Україні у ХІХ ст.: «Нариси історії української інтелігенції (перша половина ХХ ст.)», кн. 1–3. – К., 1994).

Вивчалася історія шляхетського стану. Зокрема, французький історик, публіцист Даніель Бовуа опублікував в Україні дві змістовних монографії з соціальної історії: «Шляхтич, кріпак і ревізор: Польська шляхта між царизмом та українськими масами (1831–1863)» (К., 1996); «Російська влада і польська шляхта в Україні 1793–1830 рр.». (К., 2007).

Українсько-американський історик О. Оглоблин(«Люди Старої України». – Острог–Нью-Йорк, 2000) подав історію лівобережного дворянства через біографії визначних представників у контексті подій в Малоросії, Російській імперії та європейських країнах. Автор висвітлив життя, діяльність, політичні ідеї, дружні й родинні взаємини дворянства на прикладі таких діячів, як В.Капніст, А.Гудович, О.Лобисевич, А.Полетика, М.Миклашевський; родин Ханенків, Туманських та ін.

Почала досліджуватися історія купецького стану в Україні. Зокрема, її вивчає ст. наук. спів роб. Інституту історії України НАН України О.М. Донік (Соціальний статус купецької верстви в підросійській Україні наприкінці XVIII – у ХІХ ст. // Проблеми історії України ХІХ – початку ХХ ст. – Вип. 8. – К., 2004).

Все більше праць характеризують становище міщанської верстви на прикладі історії окремих міст України (Києва, Дніпропетровська тощо). У монографії американської дослідниці Патриції Герлігі (Одеса. Історія міста 1794-1914. – К., 1999) звернено увагу на історичні долі таких груп населення міста, як купецтво, магнати, німецькі колоністи.

У контексті вивчення історії церкви, починає активніше вивчатися історія духовної верстви та її окремих представників (архієпископи Гавриїл Розанов, Євгеній Болховітінов та ін.). Дослідники: Крижанівський О.П., Лиман І.І, Ластовський В.В., Плохій С.М., Ульяновський В.І. та ін.

Крижанівський О. П. Церква у соціально-економічному розвитку Правобережної України ХVІІІ — першої половини ХІХ ст. – К., 1991.

Крижанівський О.П., Плохій С.М. Історія церкви та релігійної думки в Україні: У 3 кн. – К., 1994

Лиман І.І. Державна церква і державна влада: Південна Україна (1775-1861). – Запоріжжя, 2004.

Таким чином, соціально-економічні процеси в Україні у першій половині ХІХ ст. набувають все більш зважених характеристик, розглядаються під кутом взаємодії багатьох факторів суспільного розвитку.

Формування вітчизняної еліти - дворянства в Наддніпрянській Україні

Соціально-економічні процеси на українських землях у першій половині ХІХ ст. намагалася очолити нова еліта – дворянство – яке формувалося з української шляхти та козацької старшини.

До 90-х рр. XVIII ст. кількість українського дворянства становила 23-25 тис. осіб. Боротьба нащадків старшини за нобілітацію тривала до 30-х рр. ХІХ ст. У 1835 р. дворянські ранги були визнані за бунчуковими та військовими товаришами.

Особливістю відзначалося формування нового дворянства на Півдні. Визначальна роль у його становленні належала державі. Прагнучи якнайшвидше інтегрувати Південь, уряд вів політику залучення туди дворянства, надання угідь за державну службу. Землевласниками ставали представники запорозької старшини, високі посадовці, офіцери, поміщики з центральних губерній. Основою існування нового дворянства була земельна власність.

Нове дворянство було етнічно строкатим. До нього належали французи (губернатор Новоросії був А.-Е.Рішельє, О.Ланжерон), польські родини Потоцьких, Кислинських Сабанських (власники зернових складів і торгових контор в Одесі), німці – Фальц-Фейни, Шредери та ін.

Для південного дворянства була характерна регіональна свідомість. Зберігаючи імперську лояльність, воно відстоювало особливості економічного і соціального життя Півдня (в землеробстві перевага віддавалася найманій праці).

Еволюція козацького стану

Загалом козацтво втрачало ознаки окремого соціального стану. У його існуванні не була зацікавлена російська імперська влада, яка знищувала рештки української самобутності в організації державного життя. Козацькі господарства зубожіли, подрібнювалися обезземелювалися. За адміністративним статусом і матеріальним становищем козацтво мало відрізнялося від державних селян.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 669 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2312 - | 2095 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.