"Ніщо — ні слова, ні думки, ні навіть вчинки наші не виражають так ясно і правильно нас самих і наше ставлення до світу, як наші почуття: в них видно характер не окремої думки, не окремого речення, а всього змісту душі нашої та її ладу". К.Д.Ушинський у цих словах підкреслив головну ознаку почуттів — суб'єктивне ставлення людини до навколишнього, до інших людей, явищ, природи, суспільства.
В.О.Сухомлинський, стверджуючи, що навчання має стати для учня джерелом інтересу та духовного збагачення, в одному з розділів книги "Серце віддаю дітям" писав: "Спостерігаючи протягом багатьох років розумову працю учнів початкових класів, я переконався, що в періоди великого емоційного піднесення думка дитини стає особливо ясною, а запам'ятовування відбувається найінтенсивніше... Думка учня початкових класів невід'ємна від почуттів і переживань. Емоційна насиченість процесу навчання, особливо сприймання навколишнього світу, — це вимога, що висувається законами розвитку дитячого мислення".
Не треба повторювати як заклинання, що початкова школа має бути школою радості. Не з'явиться така школа під впливом миттєвих емоцій дітей, час від часу проведеної гри або цікавої розповіді вчителя. Від емоційної захопленості молодшого школяра навчанням до усталеної потреби вчитися — довгий шлях, на якому сприятливі зовнішні умови дають лише імпульс для яскравих емоцій і почуттів.
До зовнішніх умов відносимо емоційну підготовку учнів, емоційну насиченість навчального матеріалу та обраних методів, незвичність способу постановки завдання, чіткість, динамічність переходу від одного виду роботи до іншого, вчасний перехід від пояснення до практичних дій учнів.
Антистимули інтересу — надмір репродуктивного матеріалу, домінування словесних форм роботи, повільний темп уроку, погана організація, одноманітність прийомів заохочення, оцінювання, неувага до переживань дитини.
Внутрішніми умовами емоційного збагачення навчання є процеси, що відбуваються під впливом не тільки зовнішніх умов, а й власної активності дітей, емоційності, попереднього досвіду.
Складний взаємовплив зовнішніх і внутрішніх умов породжує жаданий результат — позитивні емоції, серед яких найсильніша — радість пізнання.
Вихідним для вчителя має бути прагнення добитися, щоб усі учні неодноразово пережили почуття справжнього успіху. А для цього треба створювати для слабких дітей ситуації запрограмованого успіху. Наприклад, заздалегідь поступово готувати їх до засвоєння складних тем, ураховуючи індивідуальні особливості конкретної дитини. Спостережливий учитель помічає, що один учень любить бути в центрі уваги, чекає і вимагає похвали, а другий розгублюється від цього, робить навпаки; один краще працює сам, інший — почувається упевненішим, коли поряд сильний сусід. Для слабких дітей успіх у навчанні найчастіше — "щасливий випадок", тому важливо не допустити згасання тимчасово пережитого почуття задоволення від праці і дбати про повторюваність таких ситуацій. Якщо не виходить на уроці, то хоч би в групі подовженого дня, на екскурсії, перерві. Іноді успіхи дитини в позанавчальній роботі живлять її бажання вчитися і на уроці.
Наприклад, Оксана, учениця з малокомплектної школи, на уроках, особливо з математики, млява, неактивна, не виявляє бажання відповідати, а на перерві невтомна на вигадки, завжди щось розповідає меншим учням, любить показувати першокласникам, як писати, лічити. Учителька вміло використала цю особливість дівчинки, щоб залучити її до складання задач і прикладів до "Рідного задачника" для учнів перших-других класів. Непомітно спрямовуючи Оксану, вона заохотила дівчинку до поглибленого повторення попереднього матеріалу. Це з часом позначилося й на поведінці дівчинки на уроках математики. Вона не тільки вболівала за те, як малюки сприймають її задачі, а й прагнула і сама бути уважною та активною.
Для збагачення уроку інтелектуальними почуттями велике значення має емоційна підготовка учнів до засвоєння нового матеріалу.
Молодшим школярам здебільшого бракує досвіду емоційного співпереживання від спілкування з природою, їм важко відчути, уявити образно-емоційний зміст вірша; багато дітей читають поезію, як прозу, оскільки сприймають тільки сюжет, окремі деталі, а не цілісну пейзажну картину з певним настроєм.
Ось приклад. Вірш Богдана Чалого "Осінь настає..." — перший з пейзажної лірики, який другокласники читають і заучують напам'ять. Тому класовод особливо багато уваги приділив тому, щоб ознайомлення з цим твором було цікавим, щоб діти відгукнулися на поетичне слово. За день до уроку вчитель повів своїх вихованців на екскурсію до лісу. Кілька разів на рік ідуть цією дорогою діти. Споглядаючи те саме поле, ті самі дерева, кущі, вибалки в різні пори року, малюки вчаться спостерігати, зіставляти. Перекидаючи місток між екскурсією і уроком, вступну бесіду до читання вірша вчителька почала з узагальнення побаченого в лісі, підсумування самостійних спостережень вихованців за змінами в природі (уранці, вдень, увечері). На кожній парті — "гостинці" з осіннього лісу: листячко, травинки, жолуді, шипшина, гілочка ялини.
Для емоційно-образної підготовки молодших школярів до сприймання поетичних творів корисним є прийом предметного унаочнення художньої деталі, адже у віршах діти впізнають опоетизовані образи побаченого, почутого в природі. Наприклад, готуючи другокласників до сприйняття вірша Я.Щоголіва "Осінь", вчителька прикріпила на дошці своєрідний букет: серед бурої, вицвілої трави горить гілка горобини. Це — влучна ілюстрація до таких рядків вірша: "Хоч би де замріла квіточка одна, тільки червоніє ще горобина". А в учнів на партах на яскраво-жовтому листочку берези — ягідки горобини, мов червоні краплинки.
Отже, для повноцінного сприймання пейзажних поезій надзвичайно важливо емоційно настроїти учнів перед читанням і слуханням твору, заздалегідь організувати поетичні спостереження в природі, через живописний образ, унаочнення художньої деталі та слухання музики збагатити чуттєвий досвід.
Емоційна насиченість змісту навчального матеріалу передбачає добір таких текстів, ілюстрацій і предметів, які можуть викликати у дітей естетичні почуття, образні уявлення, подив, захоплення. Виняткові можливості для цього надають уроки мови, читання, художньої праці, музики, спостереження в природі.
Джерело емоційності навчання — не тільки яскравий зміст, а й мовлення самого вчителя — емоційне, образне, лагідне, наспівне.
Спалах позитивних емоцій зацікавленості викликають у дітей незвичайні способи постановки й оформлення навчального завдання. Назвемо кілька з них, привабливих для молодших школярів.
1. Індивідуальні та парні завдання пропонуються за допомогою природних об'єктів. Наприклад, на засушеному листочку клена опорні слова для побудови розповіді; у конверті — лічильний матеріал з різноколірного насіння; у коробці — "гостинець" з лісу для драматизації мовленнєвої ситуації.
2. Зошити-силуети у вигляді приємних для дітей звіряток, квітів, плодів, іграшок. У першому класі, наприклад, це зошит-силует у вигляді зайчика, в якому стільки сторінок, скільки діти вивчатимуть літер, а на кожній сторінці — маленька аплікація відповідного предмета.
3. Поєднання обчислювального чи мовного завдання з конструюванням.
4. Навчальне завдання з етичним підтекстом.
5. Подача тренувальних завдань через естетично привабливий ігровий реквізит. Наприклад, "чарівна квітка" з різноколірними знімними пелюстками, на звороті яких — навчальне завдання; рибки, кошики, шкатулки з аплікаціями; читання тексту у віконечку "телевізора"; "гойдалка-веселка", на стрічках якої різні завдання на вибір; саморобні книжечки для тренування навичок читання; обчислення в парі тощо.
6. Завдання з гумористичним підтекстом, жартом, смішинкою; вправи типу "А як навпаки?"; формулювання завдань у римованій формі.
7. Завдання учням дає казковий персонаж в усній формі або у вигляді листа.
8. Введення елементів змагання: хто краще напише, хто швидше розв'яже, хто точніше відтворить, хто більше назве, хто виразніше прочитає, хто більше запам'ятає тощо. *
9. Завдання у вигляді загадки, ребуса, кросворда.
Приплив позитивних емоцій дає молодшим школярам переживання почуття краси. Дітям цього віку доступні естетичні переживання від краси спостережуваного ("Як гарно цвітуть яблуні!"), почутого ("Сонце заходить, гори чорніють, пташечка тихне, поле німіє"), від краси взаємин, від гарно зробленої речі тощо. Треба насичувати навчальну діяльність замилуванням красою, щоб пам'ять, мислення, уява учнів збагачувались яскравими образами, які западають у душу, активізують мислення і мовлення.
Чуйність, сприйнятливість до краси в дитячі роки незрівнянно, глибші, ніж у пізніші періоди розвитку особистості, тому найважливіше — виховати потребу в красивому, яка багато в чому визначає зміст духовного життя дитини.
Невичерпне джерело емоційності навчання — спілкування з природою. "Перші уроки мислення мають бути не в класі, не перед класною дошкою, а серед природи"1, бо "краса й жива думка так само органічно поєднані, як сонце і квіти".
"Я прагнув до того, щоб діти відчували й переживали музику поетичного слова. На лоні природи в ті хвилини, коли діти були зачаровані красою навколишнього світу, я читав їм вірші. Одного разу ми вийшли в поле; перед нами відкрився чудовий вид на став, у глибині якого тріпотіло віддзеркалення верб. Я прочитав дітям рядки з вірша Тараса Шевченка:
Тихесенько вітер віє,
степи, лани мріють,
між ярами, над ставами
верби зеленіють...
Діти повторювали їх. Вони відчули, що в словосполученні слів, які творять живий образ, народжується музичне звучання мови, яке не тільки надає слову нового емоційного відтінку, а й відкриває нову красу в навколишньому світі".
Сприятливий емоційний фон створює різноманітне використання музики: музичні позивні окремих уроків (наприклад, ознайомлення з навколишнім, народознавства, музики, ритміки, фізкультури), використання українських мелодій під час фізкультхвилинок, виконання деяких видів самостійних завдань під тихе звучання музики (зокрема, ліплення, малювання, опис природного явища, складання творів за уявою). Добре, якщо вчитель колись проспіває разом з дітьми на уроці чи то вірш, чи речення, чи якесь слово.
Під впливом усіх цих чинників в учнів поступово формується пізнавальний. інтерес, в якому поєднуються, переплітаються інтелектуальні, вольові та емоційні компоненти (Н.М.Бібік). Найвиразніша його ознака — активні дії учня. Тому ініціативність пошуків, самостійність учнів у здобутті знань — найхарактерніше виявлення пізнавального інтересу, який не тільки істотно впливає на всі психічні процеси, а й змінює загальну спрямованість активності особистості.
Отже, емоційне забарвлення думки виникає під впливом емоційної насиченості змісту навчання, незвичних способів постановки завдань, "емоційних" методів та внутрішньої активності дитини. З позицій детермінізму в розвитку особистості нічого прямо не випливає із зовнішніх умов (С.Л.Рубінштейн). У свою чергу, внутрішні чинники не лишаються незмінними під впливом зовнішніх. Завдяки взаємодії зовнішніх і внутрішніх умов формується активна позиція дитини в навчанні, її бажання вчитися.